Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
batkoradko - специалист
Колеги, не знам дали използвам правилния термин в заглавието, но проблемът ми е следния:
Направих едно табло за командване на капково напояване. На него са изведени 6 бр. глим лампи. Всичко е на ред, но проблемът е, че някои от тях в дадени ситуации сетят съвсем слабо от някакви паразитни или индуктивни тоци. Има ли вариант да се сложи нещо да неутрализира тези тоци по кабеляците. Имам идея да пробвам със съпротивление. :prayer:
kolev_k - специалист
Кондензатор паралелно на глимките да обира утечките.0,5-1-2 микро(опитно),неполярен на 400V.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Проблема е заради нищожният ток(едва го хваща уреда на най-малкият обхват) при който светват глимките.
Ако имаш постоянна фаза на единият извод на глимката - тя свети много слабо дори ако другият кабел е във въздуха(хвърлен на дървено бюро). Невероятно, но факт.
А, като е свързан към каквото и да е, то има някаква нищожна утечка - свети още по-силно. Като сложиш в паралел, ще увеличиш съвсем леко утечката и няма да ти свети глимката. - 22nF/400V , 33nF/400V са достатъчни.
nikolovvd - майстор
А защо не съпротивление 270, 330, 470 или 560 килоома паралелно?
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
nikolovvd написа:
А защо не съпротивление 270, 330, 470 или 560 килоома паралелно?
Може, около 200кОма, но ще загрява малко и трябва да е минимум 0,5W.
С 470к съм пробвал, но не стигаше. Два по 470к в паралел стана вече, т.е. 235к еквивалентно.
Едва ли това е проблем някакъв, но кондензаторите пък не загряват изобщо. Кеф му с резистори, кеф му с кондензатори - каквото има под ръка или е по-евтино.
batkoradko - специалист
Много Ви благодаря за полезните съвети. :supz: =D>

Тема "проблем с паразитни или индуктивни токове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: