Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
batkoradko - специалист
Колеги, направих си капково напояване, което ми напоява градината и цветята на вилата. Проблемът ми идва от там, че прогнозите на метеоролозите не са на 100%. Програмирал съм седмичния таймер според прогнозата, но дъжда ме изненада. Принуден съм да сложа влагомер, който да изключва магнетвентила при по-голяма влажност. Открих пофесионални - страшно скъпи сензори и един сензор за влага на Gardena за 92 лв. Ще го проуча как може да го прикача към моята система, но съм сигурен, че ще дадете по-рационален и евтин вариант. :rolleyes: :?
ivanovbg - майстор
Вариантите са два - датчик за дъжд или датчик на влажност - направи си сам.
Датчика на влажност се прави най лесно с два неръждаеми електрода които са в едно блокче от гипс. Копваш блокчето в градината и ...Но трябва и допълнителна електроника.
Датчика за дъжд е по лесен и по правилен според мен. Представлява чашка на пружина която над определена тежест натиска един ключ. Като се изпари водата ключа се отваря и разрешава поливането според плана. Количеството вода в чашката зависи от количеството валеж и съответно се изпарява по бавно или по бързо. И те така.
:partyman:
hidrazin - майстор
Много скъпо си намерил датчиците. По принцип са около 50-тина лева. А пък Gardena продават основно китайски боклуци на висока цена.
А вариантите предложени от ivanovbg са не много удачни. Особено този с гипсовото блокче.
Та вариантите наистина са два ама не тези. :-D
Единия е да си купиш истински датчик:
http://napoqvane.com/sensor_hunter_mini-clik
Другия е да си направиш - ако ти стиска. Тук съм дал необходимата информация:
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 20#p694034
Успех!
:partyman:
2v6 - майстор
batkoradko написа:
Колеги, направих си капково напояване, което ми напоява градината и цветята на вилата. Проблемът ми идва от там, че прогнозите на метеоролозите не са на 100%. Програмирал съм седмичния таймер според прогнозата, но дъжда ме изненада. Принуден съм да сложа влагомер, който да изключва магнетвентила при по-голяма влажност. Открих пофесионални - страшно скъпи сензори и един сензор за влага на Gardena за 92 лв. Ще го проуча как може да го прикача към моята система, но съм сигурен, че ще дадете по-рационален и евтин вариант. :rolleyes: :?
http://www.ebay.com/itm/Soil-Hygrometer ... 3391846c37
hidrazin - майстор
Тоя от ибейо става да го бучнеш в някоя саксия. За градината не е много подходящ.
:partyman:
DMN - майстор
Темата възбуди в мен интерес, защото отдавна съм си мислел за нещо подобно в стил направи сам. Гледал съм разни схеми, които работят на принципа, който описва ivanovbg. Ето една примерна схема:
Прикачен файл:
St158_9SN13.jpg
St158_9SN13.jpg (46.98 KиБ) Видяна 3729 пъти
Не знам обаче доколко ще е ефективна, защото преди седмица събрах в една чашка дъждовна вода, а в друга сложих чешмяна вода. Реших да им измеря съпротивлението с мултицет, знам че това не е подходящия уред за целта и че си има специални уреди за това, но все пак дъждовната вода имаше два-три пъти по-голямо съпротивление, то по принцип уж дестилираната вода е почти непроводима. Та разбирате вече накъде бия - съпротивлението на водата ще е различно при дъждовно поливане и при чешмяно поливане. Влагата най-вероятно ще варира в големи граници. Сутрешната роса също не знам какво влияние ще оказва, макар че се явява дестилат с високо съпротивление. Сега ми хрумна идея за датчик на принципа на везната т.е. в единия край да има постоянна тежест, а в другия да речем почва(или друг материал), който да се напоява от дъжда и така от попитата вода ще натежава в едната посока, везната ще се наклони и може да изключи чрез подходящ прекъсвач програмираното поливане. Когато водата се изпари, везната отново ще натежи в обратна посока и ще включи поливането. Това е само при условието на автора на темата - когато вали дъжд. Идеята много се доближава на втория начин, които предложи ivanovbg, просто начина на изпълнение е малко по-различен.
hidrazin - майстор
Определено тези с електродите в почвата не са препоръчителни. Влияят се от много неща, корозират, искат кабели до датчика, почвата в различните участъци е различна...
А за таз твоя идея - топло, топло ....
DMN написа:
...Сега ми хрумна идея за датчик на принципа на везната т.е. в единия край да има постоянна тежест, а в другия да речем почва(или друг материал), който да се напоява от дъжда и така от попитата вода ще натежава в едната посока, ...
Ако беше проходил линка ми от първия пост към другата тема в "Градинарство" щеше да разбереш как се правят датчиците.
Доста хитро измислено и работещо отлично.
:partyman:
DMN - майстор
hidrazin написа:
Ако беше проходил линка ми от първия пост към другата тема в "Градинарство" щеше да разбереш как се правят датчиците.
Доста хитро измислено и работещо отлично.
Да, да, видях го това. Аз просто предложих моя идея за нещо свръх просто. А иначе за този датчик, за който казваш, сега прочетох по-задълбочено и беглото ми съмнение се оказа вярно, че шайбите бързо ще изсъхват и ще задействат поливането преди изсъхването на почвата. То и си го казват това като недостатък на предишните модели. Ето превода чрез гугъла(последното изречение):
По време на дъжд сензори, използващи хигроскопични дискове са се доказали като евтин и надежден и принципно им недостатък е, че по време на натрупване на валежите, системата на пръскачките все още може да се работи, като схващането, че водата се губи или че сензорът за дъжд е счупен. В допълнение, те са склонни да нулирате твърде бързо, дори и след обилни валежи.
ivanovbg - майстор
Автоматизирането на поливането е сложна задача. Трябва да сме наясно с някои параметри на градината:
1. ППВ(пределната полска влагоемност) на почвата в градината - за различни почви е различно. При някои 600грама вода на килограм почва е 100%ППВ, а при други може да достигне 1,5килограма вода на киограм.
2. Скорост на намаляване на ППВ - песъкливата се отцежда по бързо и поливка от 5 литра на квадрат не би се усетила осезаемо, но за глинеста си е живо наводнение.
3. Култура и степен на развитие - това определя нужната ППВ в различната степен на вегетацията.

Точка 1 и 2 се определят опитно. Трябват само съдинка и кантар, а третата си я пише във всички учебници.

След това - автоматиката. Прави се датчик на дъжд така че да мери колко дъжд пада на квадратен метър и останалото са сметки.

Всичко останало което се прави е полуавтоматично и със задължително участие на градинаря за корекции. Прекалената влажност даже е по вредна от засушаването - развиват се нематоди, охлюви, мани, .... Едно време дядо ми казваше - Не сушата глади(оставя те гладен), а кишата глади :wink:

:partyman:

Тема "датчик за влажност за капково" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: