Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
griffin - майстор
Здравейте, имам следния проблем. Между къщата и вратата на двора ми е имало прекаран канал в който имаше пуснат кабел за звънец, но кабела е бил прекъснат някъде. Явно са тръгнали да го сменят, но не са издърпали целия кабел от тръбата. Искам да си пусна нов кабел в канала но жилото за теглене минава на 10-15 метра и спира. Пробвах да прокарам жилото и от двете страни но ефекта е еднакъв. Предполагам в тръбата може да са влезнали мръсотии и за това не мога да прокарам жилото. Интересува ме има ли някакви хватки за отпушване на тръбата или трябва да я изровя и да полагам нова.
lov - майстор
Налагай жилото и копай където излезе че е запушено. Защо трябва да сменяш цялата тръба. Пък после на място ще решиш как да закърпиш снадката. В повечето случаи такива запушвания в земята са от корени и няма спасение.
hidrazin - майстор
Хватката е безжичен звънец. С по-голям обхват.
:partyman:
griffin - майстор
Проблема е че нямам идея къде точно върви тръбата добре са я закопали, безжичен звънец вече съм сложил въпроса е че трябва да докарам ток за гаражната автоматика.
nikolov333 - майстор
griffin написа:
Проблема е че нямам идея къде точно върви тръбата добре са я закопали, безжичен звънец вече съм сложил въпроса е че трябва да докарам ток за гаражната автоматика.
Тръбата може да е запушена с пръст, ако е в земята сигурно е наранена и се е пълнила няколко години с кал и вода. За да не копаеш наново цялото разстояние, набутваш жилото докъдето стигне от къщата към звънеца и разкопаваш тръбата от звънеца към къщата докато стигнеш до жилото. Така ще ползаваш поне тези 10-15 метра в които жилото минава. Зависи колко метра са ти от звънеца до това място, но пак си икономисваш половината работа. Иначе ако питаш за прочистване на тръбата не вярвам да стане. Ако знаеш от къде минава тръбата е по лесно, но трябва да питаш който я е слагал. Иначе може да стане с уреди за търсене на кабел, ако успееш да вкараш кабели до мястото където е запушена и ако ги намериш с уреда копаеш там до където спира да върви кабела. Аз бих почнал тръгнал от звънеца навътре, докато стигна до свободната тръба. Ако тръбата върви по права линия между звънеца и къщата, може да пробваш да набуташ дебел кабел, примерно свт 3х4 в тръбата в правия участък и да ръчкаш с него с малко вода в тръбата, за да да пробиеш запушения участък. Копаене ще трябва при всички положения. Въпроса е колко метра. :?:
griffin - майстор
Оки ще видя какво ще сътворя, разстоянието е 25-30 метра.
Neno Er - специалист
Не казваш какъв ти е диаметърът на тръбата. Има ли големи завои? Какво е това жило с което опитваш?
Може да пробваш със стоманена тел достатъчно дълга. В единият край и придаваш вид на тирбушон с диаметър който позволява да влезе в тръбата. Вкарваш до мястото на запушването. Другия край на телта захващаш в патронника на дрелка/колкото по-мощна, по-добре/ , въртиш и натискаш. Наливането на вода може би ще помогне, както вече те посъветваха по-горе.
Това не съм го правил, а ми дойде на акъла като вариант. Опитай и кажи става и влиза ли? :lol:
chapara - майстор
Вариант 1.
Викаш фирма за отпушване на канали-реагират почти мигновенно.Повечето работят с вода под налягане и такава реактивна глава:
Изображение
За цени нямам идея. Надявам се да не е закопан шлаух. Ако е тръба и я отпушат натикваш шлаух за проводници, може и няколко за да си запазиш сечението за бъдещи кабели.

Вариант 2.
В духа на Форума намираш съответния инструмент
Изображение

[img]http://вик.виксофия.com/wp-content/uploads/2012/06/%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%BD-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D0%BF%D1%83%D1%88%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8.jpg[/img]

[img]http://отпушванесофия.com/wp-content/uploads/2012/02/%D1%83%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D0%BF%D1%83%D1%88%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5.jpg[/img]


с нужната дължина жило и го отпушваш с помоща на "Мамата" :-D

Вариант 3. Копане. но..... :shock:
PCL82 - майстор
Ако тръбата е чиста, но поради много и остри чупки жилото запъва, може да се ползва прахосмукачка. Прави се тампон към който се привързва мек здрав канап. С подходяща гумена тапа маркучът на прахосмукачката се уплътнява към тръбата и канапът се засмуква. С негова помощ се изтегля тел и с телта кабела, ако канапът не е достатъчно здрав.
Junak - майстор
Може и със мишка. Хващаш я с капан с клапа, вързваш тънък конец за тялото /не за опашката/, пускаш я в тръбата и слагаш котката да мяука в този край, откъдето си я пуснал. :-D

Тема "Запушена тръба за кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: