Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bigdragon - майстор
Не колега, не е 40 волта.
Напрежението на волтовата дъга при електродъгово заваряване с обмазани електроди е 24 волта и се променя в тесни граници.
Волтовата дъга има способността да се саморегулира в определени граници.
При дълга дъга съпротивлението нараства и се вдига напрежението, а при къса съответно напрежението може да падне под 24 волта и дъгата гасне - електрода залепва...
Добре е да прочетете и малко теория.
С питане без коректно зададени въпроси, ще получавате и некоректни отговори.

Успех с начинанието!

ПП Малко по-старателно се занимавайте с кабелните връзки!
Вижте ми подписа...
koveslav - майстор
sstefanov написа:
От гледна точка на вторичното напрежение, дали ще превключваш първичната или вторичната намотки няма особено значение - то пак ще е различно при различни положения на превключвателя.
При първичната страна токовете са по-малки и превключвателите са по-евтини.
Вторичното напрежение зависи из цяло от броя използвани навивки.Всяка промяна в броя влияе пряко на напрежението.При превключване на първичната,броя вторични намотки е постоянен и изходното напрежение пак се променя,естествено,но в доста по-тесни граници.
При електрожени до 160-180А при превключване на първична напрежението се колебае от 45-48v до 56-58V,зависи от изпълнението.При вторично регулиране на аналогични машини,за степени от 50 до максималните ампери,обикновено се получават разлики от 36-38v до към 60-65V и съответно на най-ниските степени работи по-нестабилно в сравнение с първия вариант.
За прецизно регулиране на тока на тронсформаторна машина,за тънки и среднодебели материали,преди години си изработих един резистор от около 6мм кантал(такъв намерих в завода :D ).Работи стабилно при токове до около 100-110А.
На резистора съм му вързал собствена щипка маса с около метър кабел,която се захваща върху детайла,а щипката на машината се защипва върху бобината и чрез преместване по нея се постига желания ток.Това е едно евтино и лесно решение за питащия колега,стига да си намери парче кантал на далавера.

Прикачен файл

Photo0606.jpg
Последна промяна от koveslav на ср юли 15, 2015 10:22 pm, променено общо 1 път.
miro_9703 - специалист
Здравейте отново и благодаря за съветите до тук ! Тъй като не ми се е, да развивам вторичната намотка, дали мога на първичната да направя още навивки, навити върху вторичната, с цел регулиране на вторичния ток от първичната страна ? Благодаря !
gogo7777 - майстор
То за моженето, може, ама за електрожен трябва трафа да е навит за стръмнопадаща характеристика /мека х-ка/ т.е. двете намотки одтелно разположени. Нали имаш време и мерак.....навий трафа както трябва, после ще мислим за регулирането :wink: Ако ще правиш правотоков апарат може да намалиш малко броя на вторичните намотки.
miro_9703 - специалист
Добре, но на този "тороид" как да му направя тази стръмнопадаща х-ка ? Между другото забелязах, че и така си заварява без проблем с електроди 3.25мм. За правотоковия - всъщност искам да е "смесен" :D . Т.е да може да се превключва променлив/постоянен ток. За изправянето имам диоди - Д161-200-5 /последната цифра, не се чете добре, но май е 5/, значи съм ви излъгал по напреде като казах, че имам 160 амперови диоди, тези са 200 амперови. Имам 4 броя от тях, здрави са, но са без радиатори. Ще трябва да им мисля някакви алуминиеви кубове май. Ако трябва постоянното напрежение да е по-ниско, отколкото променливото, може ли от вторичната да направя някакъв междинен извод на около 40 волта, или колкото кажете ?
koveslav - майстор
miro_9703 написа:
Здравейте отново и благодаря за съветите до тук ! Тъй като не ми се е, да развивам вторичната намотка, дали мога на първичната да направя още навивки, навити върху вторичната, с цел регулиране на вторичния ток от първичната страна ? Благодаря !
Мисли и за охлаждането.Вторичната грее повече,а с твоята идея ще я затвориш между двата слоя на първичната ... Да не светнеш с тоя траф.
gogo7777 - майстор
Прегледай това.
Прикачен файл:
7654321.rar
(33.24 KиБ) Свален 151 пъти
miro_9703 - специалист
Здравейте, благодаря за отговорите. Тези дни съм зает и не ми остава време да се занимавам с електрожена. Като има развитие по темата ще пиша !

Тема "Навиване на електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: