Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
miro_9703 - специалист
Здравейте, първо искам да се извиня ако мястото на темата не е в този раздел. Моля някой модератор ако прецени, че мястото и не е тук - да я премести в правилния :)

Значи имам "половин" електрожен/първичната е навита, а вторичната - не/. Първичната е навита преди около 12 години/може и повече/. През това време електрожена е стоял около 4-5 години на терасата на дъжд и слънце ..... Та днес реших да видя дали първичната все още е здрава или не ... Като за начало навих вторична намотка от около 10 навивки с тънък проводник, за да видя първичната здрава ли е и ако да, то колко навивки за волт са ми нужни. Електрожена е под формата на тороидален трансформатор. Та включих го аз пред лампа 75 вата и лампата светна на максимум. Викам си добре, има голям ток на ПХ. Вместо лампата имах един нагревател от маслен радиатор /предполагам около 2kW е/, та вързах него и нагревателя за няколко секунди загря ... Накрая реших да рискувам и през предпазител 32 ампера го включих директно в контакта. Резултата беше, че работи, но измерено с амперклещи на първичната страна има консумация от 24A на ПХ. :shock: В същото време на вторичната намотка имах около 5 волта ... т.е 2навивки/волт. Тази консумация обаче от първичната страна ме притеснява, та се чудя, дали ако взема да развия първичната и облека проводника с термошлаух, ще е по-добре ? Моля, ако някой има желание и нерви да помогне ! :) После ще кача и снимка на електрожена. Благодаря предварително на всеки !
miroton - майстор
Пусниго на празен ход 4 часа и виж колко загрява магнитопровода.
alsted - майстор
При 24А? Нещо не е наред. По принцип на първичната трябва да имаш навити секции (изводи) за избиране на ампеража на вторичната.
miro_9703 - специалист
Здравейте, отново. Включих го и след няма и 2 минути автоматичния предпазител падна. Захранващият кабел се беше нагрял, дори доста размекнал/2.5мм2 е/. Първичната не се беше нагряла, напрежението на вторичната си беше около 5 волта откакто го включих, докато падна предпазителя. Първичната има само два извода - начало и край. Явно не е бил замислен за регулиране на заваръчния ток от първичната страна.

П.П: Проводника с който е навита първичната немога да го измеря точно, защото е многожилен, но е около 1.76мм като го меря с шублер т.е и той би трябвало да е 2.5мм. Също така е на няколко места наставян, така, че може и някъде да има по-тънък.
moimoimoi - майстор
стига си хабил тока
от това електрожен няма да стане

на двуфазен електрожен /315 ампера заваръчен ток/ на празен ход тока е 10 ампера
ти имаш 24 ампера-това се явява загуба в магнитопровода
miro_9703 - специалист
А дали е нормално съпротивлението на първичната да е по-малко от 2 ома ? Знам, че това което меря е активно съпротивление, но все пак да питам .... защото на други трансформатори като меря поне 10-тина ома съпротивление има първичната ....
alsted - майстор
miro_9703 написа:
Проводника с който е навита първичната немога да го измеря точно, защото е многожилен, но е около 1.76мм като го меря с шублер т.е и той би трябвало да е 2.5мм. Също така е на няколко места наставян, така, че може и някъде да има по-тънък.
Много интересно :? Ти ли си го навивал? Каква е изолацията на въпросния многожилен? Колко навивки си направил? Какво е сечението на магнитопровода?
petromaniq - специалист
Избихте рибата с тези 10А на празен ход на пълен ход колко ще е? Миро нормално Е, но за съжаление няма как да измериш навивка(и) накъсо. Съвета ми е пренавивай - има таблици в нета за волтнавивки, стига да знаеш какъв ти е магнитопровода.
mendi - напреднал
Самоделните електожени на времето са били актуални поради две причини: Медта е била евтина и фабричните електрожени са били дефицитни.
Сега, когато за 100 - 150 лева може да се снабдиш със съвсем приличен любителски уред, а с 4 - 500 - с многофункционална машина за заваряване, не виждам смисъл да се правят разни смаоделки.
Нито ще е по евтино, нито по качествено от това дето може да си го купиш от най близкия магазин за инструменти.
miroton - майстор
mendi написа:
Самоделните електожени на времето са били актуални поради две причини: Медта е била евтина и фабричните електрожени са били дефицитни.
Сега, когато за 100 - 150 лева може да се снабдиш със съвсем приличен любителски уред, а с 4 - 500 - с многофункционална машина за заваряване, не виждам смисъл да се правят разни смаоделки.
Нито ще е по евтино, нито по качествено от това дето може да си го купиш от най близкия магазин за инструменти.
Па да не говорим колко работещи електрожени отиват за скрап-и втра ръка можеш да си купиш

Тема "Навиване на електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: