Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
shadow__01 - майстор
Накратко написано няма да стане качествен електрожен с този магнитопровод.
1-во. Като се пренавива първична(особено на електрожен) се използва винаги нов проводник. Да скъпо е, но така се прави и има защо.
2-ро този магнитопровод е от някакъв двигател. Чел съм за електрожен от статор на ел двигател, но как е изчислен не помня да е пишело.
Ако искаш се занимавай, но за да започнеш да навиваш трябва да знаеш колко навивки да сложиш. А за да го изчислиш трябва да знаеш точното сечение на магнитопровода. Не става да използваш формулите за тороидален трансформатор.
lyubohar - майстор
Да,постепенно темата придоби български характер.
Аз с конкретни данни няма да мога да помогна.
Но ще потвърдя,че преди много-около 40год.мой приятел правеше електрожени точно от статори на големи двигатели.И си работеше с такъв.
За съжаление е отвъд океана и нямам връзка за да го питам.От изработката помня,че ползваше обикновен кабел за ел.инсталации от магазина.
Където му трябваше по дебел ги сдвояваше,или повече и ги увиваше с изолирбанд.
Опъваше го на тротоара и навиваше навивка по навивка.Лично му помагах.
Тогава кабелите не струваха скъпо, а и време бол.
Разбира се сега няма да е рентабилно,но това всеки си го решава сам.

Доста хора тук забравят заглавието на форума.Къде от зор,къде от любознателност и аз повечето неща си ги правя сам.Разбира се и с помоща на благосклонни форумни колеги.
Който иска да помага,който не иска може да прескача на друга тема.
hidrazin - майстор
И що да не стане? Преди години се правеха доста електрожени от двигатели.
Това че някой не знае, не умее и не може е съвсем друга бира. :lol:
Магнитопроводът от двигател има едно голямо предимство - голям прозорец и може да използваш проводник с по-дебела изолация.
Сечението се мери в дъното на канала. Ето така:
Прикачен файл:
Сечение.jpg
Сечение.jpg (9.16 KиБ) Видяна 3424 пъти
А ето тук има готова табличка със навивки, сечение на проводника и схема на свързване в зависимост от сечението на проводника.
http://saninatlant.ru/sdelay-sam
За по-лесно ще ги сложа тук.
Прикачен файл:
Таблица навивки.jpg
Таблица навивки.jpg (73.17 KиБ) Видяна 3424 пъти
Прикачен файл:
Схена.jpg
Схена.jpg (24.5 KиБ) Видяна 3424 пъти
Успех!
:partyman:
miro_9703 - специалист
Здравейте отново ! Благодаря, че се опитахте да помогнете - и успяхте !!! :supz: Навих я тая джаджа и първична и вторична, включих го и проработи ! Изпробвах го с електрод 3.25мм и го пали, ток във вторичната измерен с амперклещи е 153 ампера. Снимки - утре ако не забравя. И така след като навих електрожена все още място не си намирам, тъй като измислих още някой работи ...... Тъй като мислех първо да го използвам за телоподаващо, но като се замислих тук в нашия район няма от къде да зареждам аргон/или какъвто газ се използва/, да търся тел и т.н реших, че няма да правя телоподаващо. Иска ми се да го направя в някаква кутия, подобно на телоподаващо, но да има регулиране на заваръчния ток, превключвател променлив/постоянен ток и още някакви екстри. Потърсих във форума и намерих тази схема: http://media.snimka.bg/7649/021552491.jpg Мисля, че я беше качил @Найденов, дано да не греша, за да не обидя някой. Според него схемата работи безотказно, тъй като я пробвал. Диоди имам на 160 ампера, мисля, че ще издържат. Тиристори ще купувам по-нататъка като заделя някой лев. Вместо потенциометър за регулиране на тока, мисля да използвам някакъв галетен превключвател, с който да имам фиксирани стойности на тока. Сега всичко е така да се каже на хартия и каквото мога го правя лятото като съм си по у нас. Само се чудя как да го направя това превключване за променлив/постоянен ток, защото искам кабелите към ръкохватката и масата, да са закачени на два извода и да не се местят, т.е с някакъв превключвател да става всичко това, но се чудя какво ще е това което да държи около 200 ампера на контактите си без да залепнат и т.н.... Пак казвам всичко това го правя, защото:
1. Имам свободно време за губене.
2. Имам голямо желание да си го направя сам и да си го ползвам, въпреки, че на мойте години все още няма да ми трябва може би, но по-нататъка ще е хубаво да си имам някаква такава джаджа.
Другото което ме интересува е, дали след като се изправи напрежението от вторичната на електрожена с два диода и два тиристора, трябва да има дросел и кондензатори, защото по схемата по-горе те не са начертани ? Ако трябва да има то какви трябва да са: навивки на дросел, сечение на магнитопровода, кондензаторите какъв капацитет да са, колко волтови ?
Също така имам един глидер от алуминиев радиатор, който е корозирал малко в долния си край и седи само прах събира .. може ли той да се нареже на 4 парчета и да ги използвам за тиристорите и диодите ? Също така мисля, че някъде по шкафовете имам термостати/незнам дали точно така се наричат/ за 105 градуса, т.е това което се залепя за охлаждащ радиатор и е с Н.З контакт, който при определена температура се отваря, дали мога да сложа на радиаторите на диодите и тиристорите такива термостати, за да ги предпазя от изгаряне поради прегряване ?
Също така, ще има принудително охлаждане с някакъв вентилатор, може би от Лада :D
За сега е това. Благодаря още веднъж на всички, който взеха участие в темата. Надявам се въпросите ми да не са много глупави и да не ставам нахален вече.

П.П: Някой модератор ако иска може да промени заглавието на темата както сметне за добре, защото първоначалната идея беше само за навиване, но вече отиде и в малко друга насока.

П.П2: Снимките: http://prikachi.com/images.php?images/858/8233858A.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/862/8233862A.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/867/8233867j.jpg

П.П3: Напрежението от снимката е на празен ход ! :D Не е навит като по учебник, но съм на принципа - това ще свърши работа. С подръчни материали - толкова.

П.П4: Здравейте, за комутирането на веригите между променлив/постоянен ток на вторичната страна, май измислих нещо, но ще работи ли незнам. Използват се тиристори, от порядъка на 200 амперови. Това е схемата: http://prikachi.com/images.php?images/466/8235466n.jpg УЕ на тиристорите, ако ги свържа през контакти на реле към анода на съответния тиристор, при подаване на напрежение на УЕ тиристора би трябвало да се отпуши и ако на входа съм подал променливо напрежение, на изхода също може би трябва да имам променливо напрежение по схемата, която си измислих. Само незнам при отпадане на напрежението подадено на УЕ дали тиристорите ще се запушат и ще спрат да провеждат ток, или ще си стоят отпушени ? Незнам изобщо дали схемата ми е вярна, тъй като уча Електроенергетика, а не уча електроника, но пък до някаква степен ме влече тя и така да се каже ми е хоби.
gogo7777 - майстор
За регулиране на тока, трябваше да навиеш първичната с няколко извода. Колко навивки са сега?
Ето нещо примерно със симистори и галетен превключвател.....

Прикачен файл:
TELOPODAVAk.JPG
TELOPODAVAk.JPG (14.79 KиБ) Видяна 3350 пъти
miro_9703 - специалист
Около 500. И аз съжалявам, че не оставих през няколко навивки към края изводи, но мислех, че пак няма да тръгне пущината и си викам ей така за спорта ще го навия да пробвам, а пък то взе, че тръгна :D Сега търся някакъв друг начин за регулиране на тока, защото съм навил и вторичната намотка и не ми се е отново да я развивам, че освен нея трябва и от първичната 100-120 навивки може би да развия и да оставя изводи .... Та търся вариант за регулиране на тока във вторичната страна. Знам, че там е по-трудно, защото токовете са по-големи, но ...
gogo7777 - майстор
Донавий само първичната /за да намаляваш тока, съответно напрежението/......нали не си навил вторичната върху първичната :)
Остави изводи на 500, 540, 580-та навивка.....съвсем на грубо смятам.
koveslav - майстор
miro_9703 написа:
Около 500. И аз съжалявам, че не оставих през няколко навивки към края изводи, но мислех, че пак няма да тръгне пущината и си викам ей така за спорта ще го навия да пробвам, а пък то взе, че тръгна :D Сега търся някакъв друг начин за регулиране на тока, защото съм навил и вторичната намотка и не ми се е отново да я развивам, че освен нея трябва и от първичната 100-120 навивки може би да развия и да оставя изводи .... Та търся вариант за регулиране на тока във вторичната страна. Знам, че там е по-трудно, защото токовете са по-големи, но ...
На времето имаше много саморъчно правени машини с превключване на различни изводи на вторичната.Работят,лошото е че за разлика от превключването на първичната,при различните степени на превключване на вторичната ще има много големи разлики в напреженията.Съответно при по-ниските степени ще пали по-неуверено дъгата.По спомен,не трябва да слизаш под навивка даваща 33-34 волта на свободен ход,защото при по-ниско от това напрежение си е мъка паленето.
ПП Сега си погледнах записките-не падай под 38 волта.
sstefanov - майстор
От гледна точка на вторичното напрежение, дали ще превключваш първичната или вторичната намотки няма особено значение - то пак ще е различно при различни положения на превключвателя.
При първичната страна токовете са по-малки и превключвателите са по-евтини.
miro_9703 - специалист
Здравейте, вторичната е върху първичната :axe: В момента напрежението на празен ход е 52 волта, но под товар не съм го мерил. Чел съм, че пада с около 20%, т.е отива на около 40V.

Тема "Навиване на електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: