Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте.
Нов съм във форума и не много запознат с това за което искам да ви помоля за съвет!!!
Започвам с това което имам за проект :?
Имам дърводелски струг
Luna Avant 320 Шведско производство 87 година.
Motor BEVI
Typ SEMf 80-4B
kW 0,55
r/m 1360
V 240; IP54; 50Hz ;A 4,03
Монофазен
Иска ми се да контролирам оборотите на мотора чрез (честотен преобразувател ) или каквотo ме посаветвате вие :) .
Стругът има 4 скорости съответно реголеруеми чрез смяна позицията на ремъка върхо ролките. Допускам възможноста, че е възможно да се регулира скороста на мотора посредством устройство което ще се прикрепи за корпуса на струга. Видях този модел, но ми се струва прекалено за моят струг. http://avtomatizacia.eu/product/60/vfd007el21a.html
Иска ми се да бъде по-малко на размер, с дисплай за конторoл над скороста или( мощноста) на мотора и да има по голям потенциометър за регулиране. Още по-добре ако може да има от 1 до 6 степени на регулиране например, стъпков или както там се казва.
Моделите по-дола са на стругове които имат такова регулиране на оборотите
-DB450V-Vario Bernardo
-HCL 1200 Bernardo
-Holzmann svarv D460FXL Vario
-Jet JWL-1221VS
- Не съм сигорен дали имат някаква разлика в моторите или само са различни на външен вид.
Молбата ми към вас е: като по-запознати и компетентни да ме насочите към правилното устройство и свързване към ел. Мотора. Кое ще ми свърши най добр-работа на цена до 200лв?
pipilica - майстор
Какво искаш да направиш, да намалиш или да увеличиш оборотите, кое му е прекаленото на тоя регулатор за твоя струг.
moimoimoi - майстор
най-вероятно твоя струг е с нормален двигател и не може да му се регулират оборотите,все пак 87 година технологията с честотно регулиране не е била много разпространена
за инвертор мотора трябва да е трифазен
друг вариант е ако мотора ти е с колектор/като на пералня,дрелка,флекс/,т.е. да има четки

най лесния вариант- сменяш мотора с трифазен и взимаш един честотен инвертор с монофазно 220 захранване и трифазен изход
hrpankov - специалист
....ако искаш точни обороти ще трябва да се бръкнеш в джоба, но ако искаш "на око" - регулатор на стара прахосмукачка ще ти върши работа...
hidrazin - майстор
hrpankov написа:
....регулатор на стара прахосмукачка ще ти върши работа...
Я пак.
:partyman:
hrpankov - специалист
....регулатор на стара прахосмукачка ще ти върши работа...
hidrazin - майстор
hrpankov написа:
....регулатор на стара прахосмукачка ще ти върши работа...
Дрън, дрън, дрън... Я стига глупости че виж някой ти се вързал.
:partyman:
Темата тръгна.
Благодаря на включилите се в нея .
Много натоварена седмица чак днес имах време да вляза и да прочета отговорите ви.
Първо това с прохосмокачката и на мене ми мина през главата за 5 мин ,но се разобедих много бързо с мотива, че моторите няма как да са подобни на струг и прахосмукачката...
Второ дали този (Регулатор на обороти за вентилатори с асинхронни двигатели) ще става за моят мотор или е само за тип вентилатори?
Идеята ми е: да поставя ремъка на последната ролка която съответства за 3000 обр. и да регулирам оборотите чрез потенциометъра от 0-3000 рпм.
СНИМКА
Като написах ( Прекалено ) имах предвид големината. Изградих си представа, че размерите ще са около 15с20 см но изглежда съм се заблудил. Все пак това е мини струг и той няма такава площ за монтирането на устройство с такава големина. Но и цената е двойна на оглед цената на струга.
Това което ще струговам са предимно малки на размер кутий,купи и някоя друга дървена химикалка. Момента със сменяването на ремъка ме накара да попитам за този вариант с регулирането на ОБОРОТИТЕ.
Мотора няма четки и това автоматично отговаря на въпроса дали е с колектор.
Смяната на двигателя ме притеснява леко и я отхвърлям директно. За парите ,времето и разправиите ще се навия да продам стругчето и да купя нов.
Ако вие знаете някой вариант за бърз монтаж без допълнителни пригаждания от моя страна сте добре дошли ли за предложения :supz:

Прикачен файл

DSC_0161.JPG

Прикачен файл

DSC_0160.JPG
petromaniq - специалист
Е няма как. Това с прахосмукачката не отговаря нито на двигателя ти ни на изискванията, които имаш. Или най-добре продавай стругчето, преди да е останало без двигател. Надявам се че със стругчето няма "да се гъдилкаш" а за да имаш регулиране на обороти ти трябва двигател с тахометър и електронна система която да ги следи... е не с точността на швейцарски часовник. В случая(за който е питането) може да си регулираш консумираната мощност от мрежата, но дефакто не и тази която ти трябва. Или защо не и сам чрез натиска на ножа върху обработваемия се детайл :roll:

Тема "Регулиране на оборотите на дърводелски струг Luna Avant 320" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: