Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Някой бил си пробвал нещо без въобще да е наясно какво е пробвал.
Друг пък едва ли си спомня какво точно е правил и мерил .... някога си.
Има си схема на уреда. Който желае и най-вече може, да вземе и да си я разгледа.
Ей това с дето съм оградил с червеното му е защитата. Представлява нещо като реле с един контакт - по схемата К.
Контакта на релето К е открит и се включва чисто механически от бутона на защитата.
Прикачен файл:
Ц4353.jpg
Като натиснеш бутона контакта става нормално затворен НЕЗАВИСИМО дали имаш или нямаш батерия.
А същия този контакт прекъсва веригата на пипалото означено със звездичка - черния банан.
Работата на защитата се проверява с бутона SB2 - като го натиснеш, захранваш намотката на релето през един резистор от 56 ома.
Тогава намотката изключва контакта на релето К и той остава трайно изключен докато не натиснеш копчето на защитата и я възстановиш.
Справка - схемата на уреда.
Изображение
И накрая - може да си измерваш напрежение и ток без батерия.
Койт разбрал, разбрал.
:partyman:
sts - специалист
На стрелковата с-ма е скъсана нишката и стрелката е извън ограничителя.Преди 1989 г. получавахме нови мултицети с ремонтен комплект / нишка и 2 броя диоди /.Сменял съм нишка и диоди на Ц4313 и Ц4341.
Този тип ремонти не са за "Направи си сам".
kr1100 - майстор
sts написа:
На стрелковата с-ма е скъсана нишката и стрелката е извън ограничителя.Сменял съм нишка и диоди на Ц4313 и Ц4341.
Този тип ремонти не са за "Направи си сам".
Потвърждавама написаното.ЕДно време имаше метрологични отдели в заводите.Смяната на нишкатане е проста работа.

Off -STS да не си случайно от Варна и от РЗ ??
kam34 - специалист
petromaniq написа:
Аз да ти кажа.... Защото се захранва операционен усилвател за повишаване вътрешното съпротивление на прибора, пък и за сработването на защитата. Ти вероятно имаш Ц-20. :-D
Грешка, моя е Ц4315 и няма защита и никви електроники вътре. Всичко е на обемен монтаж стегнато яко с пластмасови рейки и болчета. Наистина в комплекта му има нишка, но измервателната система е здрава. След меренето на тока в контакта се оказа че му работят само обхватите на съпротивление, на останалите нищо. Явно е заминало някое съпротивление но така и не разбрах кое. На времето сменях някои в които се съмнявах с многооборотни тримери но ефект никакъв.
profesionalist_wood - майстор
Щом става дума за подаряване хиените започнаха да се навъртат около месото :-D
Andri01 - майстор
Дано поне в него да няма "антракс"...:(
toolegittoquit - майстор
Искам да попитам - имам един Ц20 подарен, с изправна система. Единствената ИС на него е КР551УД1А. Реставрирах го, понеже пластините за батериите му бяха изгнили и кабелите запоени за тях бяха на прекъсване. Работи с 8xAA батерии и една AA батерия за -1.5V. Проблемът се състои във факта, че като включа уреда, стрелката му удря левият ограничител на измервателната система. Мисля, че бях я пробвал с някакви миливолти и скалата иначе се движеше. Понеже съм плюшкин и работи рядко хвърлям, къде да се насоча според вас като проблем? Че аналоговите уреди са по-сложни, понякога с малко по-нисък клас на точност, но имат някои предназначения, за които са ценни. Пускам уреда, включвам го за мерене на постоянен ток - първото копче и стрелката удря левият ограничител.
Мултимерът е по-точно Ц20-05. Класът на точност не му е много висок, най-вероятно не заради измервателната система, а заради резисторите и шунтовете.
hidrazin - майстор
toolegittoquit написа:
... къде да се насоча според вас като проблем? ...
По принцип най-добре е да се насочиш ТУК.
Ако все пак си толкова ... може да се насочиш ТУК като непременно използваш написаното ТУК.
Или накратко - смени чипа и провери диодите в моста и тези на входа VD1 и VD2. :cool:
:partyman:
toolegittoquit - майстор
hidrazin написа:
По принцип най-добре е да се насочиш ТУК.
Ако все пак си толкова ...
Толкова ли е лош този мултиметър? А проблема отчасти е и че тоя чип нещо няма да мога да го намеря. Останалото ще го проверя, просто реших да попитам, преди да човъркам. По симптоми да знам за къде да се подготвям.
AAsat - специалист
Да предположим че оправиш въпросния мултицет - ще го ползуваш ли? Ако ремонта е с някаква идеална цел ( да си начеше човек крастата ) може и да има смисъл, но ако целта е да се ползува за работа - има много по практични решения.

Тема "Някои от Пловдив да му подаря стар руски мултицет?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: