Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Celeborn - специалист
Здравейте!

Вкъщи съм с дворно осветление със стари фенери (с прозрачни витражни стъкла). Светват и изгасва с ключове-фотоклетки, с реле за стълбищен автомат. Ползва се за стигане от къщата до улицата, не свети постоянно.

Имам два проблема в момента - първо, прозрачни, нематирани крушки (тип сервизни) създават много остри сенки, и като цяло човешкото око вижда много по-зле в тъмното с тях. А вече само такива има по магазините. Купувам 150 ватови, защото такива са ми необходими заради разположението на фенерите и нуждата от по-силна светлина. Всякакви LED и CFL крушки не вършат работа - дали заради бързото си изгаряне, дали заради слабата светлина, дали заради куп други причини.

Направи-сам въпросът ми е как да матирам прозрачните крушки - не искам да сменям стъклата на фенерите с матови - витражни са, красиви са, и като цяло не ми харесва как изглеждат така непрозрачни. Същото се отнася и за матово фолио - пробвал съм.

Чудех се дали има смес, която химически да матира стъклото на крушката отвън? Или това е кауза-пердута?
Другото, за което се сещам, е някакъв тип "шапка" върху крушката, но не мога да се сетя от какво да е направена... Силикон... Кондом?!
Третото - да ги боядисвам? Но с какво? Правил съм си Направи-сам крушки, боядисани от долната страна със спрей-металик (Мед), стои много ефектно, но естествено светлината не преминава през цвета... пък и боята е специална, обикновените спрейове просто ще изгорят, а дори бялото със сигурност ще спира прекалено много светлина.

Вторият ми въпрос е - бях чел за релета, които удължават живота на крушките с нажежаема жичка чрез забавен старт, но сега не намирам нищо по темата - дали някой се сеща и може да ме насочи? Дали е едно реле за цялата верига, или за всяко отделно тяло?

Благодаря!
Celeborn - специалист
Благодаря ви! Hidrazin, 100W са ми слаби, моето е все едно парково осветление и 100W не осигуряват достатъчна осветеност... 150W е необходимо, иначе магазинчето го знам, разхождал съм се, но тогава няма наличности...
caribi - специалист
Туй с кондома нахлузен на крушка разцепи мрака :partyman: и трябва да влезе в аналите на една друга тема :weedman:
hidrazin - майстор
Има матираща паста и матираща течност за стъкло ама цената никак няма да ти хареса:
http://sveteshtiboi.albedo.bg/?f=products&category=8
Иначе може да пробваш някъде на пясъкоструйка - механическо матиране.
Има живачни бездроселови лампи за стандартен цокъл Е27 но няма да ти свършат работа.
Philips бездроселна лампа ML 160W E27
Друг вариант е да използваш разклонител за фасунга (ако има място) и така с две лампи да си осигуриш необходимата мощност.
Изображение
:partyman:
Celeborn - специалист
Това с разклонителя много ми хареса, не го бях срещал! Супер идея, само че може би наистина няма да се събере... ще трябва да поекспериментирам.

caribi

Това със силиконовия "кондом" съвсем не е нова идея, дори може да се поръча от Англия, но искат минимум бройки и цената става страшно дебела... пък и нали сме Направи Сам форум ;)

Изображение

Изображение
egomen66 - майстор
Качи една снимка на фенерите. Да се ориентираме за вътрешните размери. Може да вмъкнеш нещо такова от снимките по доло , и да си слагаш крушки каквито ти душа иска... :-D

Прикачен файл

2901917.jpg
2901917.jpg (9.1 KиБ) Видяна 1921 пъти

Прикачен файл

290107.jpg
290107.jpg (7.63 KиБ) Видяна 1922 пъти

Прикачен файл

028 KOD 375.jpg
028 KOD 375.jpg (78.34 KиБ) Видяна 1924 пъти
turbocharged - специалист
Могат да се матират стъклата на крушките на пясъкоструй. Ако си в района на Варна мога да помогна.

Тема "Матиране на крушки + въпрос за забавен старт" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: