Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте!
Чета форума от няколко години активно и досега не съм писал нищо, но се престраших :) Имам нужда от Вашия съвет - искам да си направя соларен панел, който да свържа към акумулатор, а от него инвертор към 220 волта. Чудя се как се казва точно устройството, което може автоматично може да превключи тока от инвертора към енергото, когато инвертора спре поради спад в напрежението на акумулатора. Напрежението на 220 В няма да бъде повече от 2 Ампера, ще се захранват телевизор, рутерче, хъб и устройство за телевизия на Виваком.
Поръчал съм си DIY соларни елементи, които ще сглобя и ще свържа към акумулатора чрез специален контролер.
Също се чудя нещо - дали мога да включа инвертора по някакъв начин към осветлението в апартамента чрез таблото с бушоните? Там имам бушон, който е за осветлението, вероятно има начинавтоматичен превключвател да се свърже чрез фасунгата на бушона?

Благодаря предварително за помощта :)
PCL82 - майстор
Фирма Интиел Поморие има такива контролери.

При всички случаи трябва да се гарантира, че няма да се върне захранване по мрежата, защото това може да коства живота на някого. Освен доброто превключване с подходяща блокировка е нужно да се спазва и правилото в една тръба или кутия да няма кръгове, които да са захранени от различни източници. По принцип това трябва да се одобри от енергото.

Това ще рече, че осветлението ти трябва да е с отделни разклонителни кутии, през които не минават кръгове за контакти например!
Таблото също следва да се раздели на три полета с прегради между тях: поле кръгове захранвани само от мрежата, поле кръгове превключвани между двете захранвания и отделно поле за превключващата апаратура.

Такова решение вероятно ще е твърде неизгодно за теб. Тогава можеш да се ориентираш към ЮПС изграден с отделните модули: акумулатори, инвертор, панели и контролери, който захранва само подвижни консуматори и нама връзка с инсталацията след инвертора. Или да изградиш паралена независима инсталация.
Много благодаря за изчерпателният отговор. Определено ще обърна внимание на сигурността. Не ми стана ясно как се казва този превключвател. Намерих сайта на фирмата, но не видях такива превключватели. Най-вероятно инсталацията ще е един разклонител, към който да включа телевизора и устройствата към него. Напрежението от акумулаторите, както и токът от фотоволтаика няма да е достатъчен за нещо по-сериозно. Искам като акумулатора се изтощи да се превключи към ток от енергото до следващата вечер, когато акумулатора ще се е позаредил от слънцето. Може би на следващ етап ще преобразувам осветлението да е изцяло на 12 волта (то и в момента е на LED, но от 220 V, освен в банята, където е на 12).
Дидо_Д - помощник
Здрасти колега! Аз си го направих този превключвател.... от инвертра към мрежата и обратно. Като паднат акумулаторите и изключи инвертора автоматично пуска мрежата и като се заредят акумулаторите се включва инвертора отново и подава ток към консуматорите. Ако искаш пиши едно писмо.
solar_entusiast - специалист
Най-лесният вариант е чрез реле което превключва захранването между мрежата и инвертора.
Бобината на релето се захранва от изхода на инвертора и в момента когато се появи напрежение от инвертора ще включи и консуматорите ще се захранят от него.
Когато инвертора изключи, то автоматично релето изключва и консуматорите се захранват от мрежата.
Аз лично използвам тази схема вече няколко години и работи без проблеми.
Дидо_Д - помощник
Да и така става, но с контактори е по добре, защото те поемат товара и от мрежата и от автономната система.

Тема "Въпрос за автоматично превключване на ток" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: