Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, приятели. Нов съм във форума така, че ако нещо не играя по правилата - да ме прощавате. Купих си нова печка (смесена ток/газ) и разбира се производителя е решил да не ми сложи захранващ кабел. Дадено е упътване как да се направи, но нещо не мога да го схвана. Това е снимка на схемата, която показва как да са свързани кабелите:
Изображение , а това е снимка на самото място където да "пъхна кабела". Изображение. Сега.. по схемата съдя, че L1 e фазата, N нулата, а PE e заземяването. Но на схемата са дадени някакви мостове. Трябва ли аз да ги правя или те са си направени от производителя под самата пластика? Знам, че ми трябва кабел "тройка", но ми казаха, че при тези кабели ако поставя щепсела в контакта обратно (т.е. еденица при нула и обратно) щяло да стане късо и вече се уплаших. Как да го свържа, така че да не ми пука от коя страна поставям щепсела? Не съм много компетентен така, че моля не бъдете строги.. човек от всичко не може да разбира. Благодаря предварително. :tonqe:
dyaneff - майстор
За монофазно захранване използваш най-дясната схема. Мостовете се поставят допълнително. Би трябвало да са в окомплектовката на печката. Редно да захраниш уреда не с контакт шуко, а с твърда връзка, и или лустер клема.
Значи ако е с контакт шуко и обърна щепсела не както трябва - изгаря?
dyaneff - майстор
Изгаря човека до печката.
dyaneff написа:
Изгаря човека до печката.
Изчерпателно! :D Добре, благодаря! Утре ще пробвам и ще пиша ако имам проблеми!
jordanvass - майстор
Прочети си внимателно гаранционните условия. Понякога не признават гаранцията, ако монтажът на кабела не е извършен от съответния оторизиран техник.
profesionalist_wood - майстор
Извикай си квалифициран техник и ще спестиш много неприятности.....човешкия живот е ценен
nv952 - майстор
puzzelbrain написа:
Но на схемата са дадени някакви мостове. Трябва ли аз да ги правя или те са си направени от производителя под самата пластика?
С моя скромен опит ще ти кажа че за тия мостове имаше едни пластини :?
(намерих една снимка от форума)
С тях става как трябва 8-[
Изображение
puzzelbrain написа:
Как да го свържа, така че да не ми пука от коя страна поставям щепсела?
Ползваш такъв контакт!
Няма как да се сбърка фаза и нула.
По горе казаха че не е правилно да се слага щепсел на такъв плот!
Тъй че е има едни клеми 6кв. мм с пластини вътре които предпазват проводника при много голямо натягане :cool:
ИзображениеИзображение
evil - специалист
Защо трябва да изгаря нещо ако се завърти щепсела :) Сигурно много хора не знаят но всъщност щепсела се завърта 50 пъти в секундата :-D
lyubohar - майстор
50 херца
Не знам защо карате човека да купува специален контакт против грешно положение на щепсела.
Ако инсталацията му е с 2 проводника и има занулени контакти взема кабел с 3 жила-единия на L1 другия на N,а третия-жълтозелен на болта
за корпуса на печката миля,че е PE.
За успокоение си пробва с фазомера при двете положения на щепсела и си ползва печката спокойно.

Не съм привърженик на постоянно включена печка в мрежата.
Ако не се ползват всички нагреватели едновременно няма да има проблеми.
За целта инструктирайте главния готвач в семейството. :lol:
Последна промяна от lyubohar на вт сеп 08, 2015 11:55 pm, променено общо 1 път.

Тема "Поставяне на захранващ кабел на ел.печка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: