Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
profesionalist_wood - майстор
:lol: Има щепсели с предпазители 3,5,10,13 ампера
iliya_i - майстор
Не разбирам, в какви филми се вкарвате с тези твърди връзки.

Смятате, че вътре в печката има мост между нула и корпус?
Така Ви е казал майстора, дето го е мързяло да гледа?
Нима нулата и фазата на тази печка не са еднакво добре изолирани от корпуса?

И какво ще стане, ако обърне щепсъла?
...Ами магарето на комшията може да получи инфаркт! Нищо по-страшно от това.

Проблема, на връзката със щепсъл и контакт е в това, как са вързани самите те.
Защото никой "майстор" на който му се плаща на брой монтирани контакти, не връзва контакта "на ухо" (с 4 пъти по-голяма контактна площ от завреният "някъкси" кабел) - по-трудоемко е, отнема време и надницата пада. Важно е и стягането. Дори и на твърда връзка си иска здраво стягане.

Но твърдата връзка спестява 50% работата по монтажа.

Имам печка, която 30 години работи на щепсъл-контакт, но не монтирани от "майстор" а като за собствена къща - отворих ги - вътре всичко си беше като ново.

Е тази година при ремонта ги смених с твърда връзка, но не щото е по-добра, а защото ми беше по-удобно от гледна точка на разположението на печката.

Инъче при добре монтиран качествен контакт и щепсъл (от грозните, соц. производство), а не от тези, красивите сега, дето са направени така, че ме е страх да включа и нощна лампа в тях.

И още нещо - твърда връзка се монтира, само когато печката е на отделна линия и на отделен предпазител от ет таблото. Защото в противен случай няма как да се изключи захранването на печката за ремонт, без да се спре цялата линия.
А ако там ви е хладилника? К'во правите тогава?
fikata - майстор
ако обърне щепсъла
щепсел - (от немски Stöpsel, немците му викат "щьопсел") :idea:
lyubohar - майстор
На колко кухни инсталацията е с отделен кръг за печката?
Аз не съм попадал на такава.
Както споменах в подобна тема краищата на кабелите ги усуквам и калайдисвам.
Колко е правилно по книгите не знам,но се стягат добре за дълго време.
Съгласен съм с колегата за старите щепсели.
Наскоро на сина ми му гръмна в ръцете един красив на нощна лампа.
Като го отворих всичко си беше по местата и затегнато.
Само метала се беше поизпарил по пластмасата.Така и не разбрах защо се е получило късото в щепсела.
И аз до сега съм нямал проблем с щепселите на печките,а съм доста дърт.
Ако не се товари максимално с всички нагреватели няма да има проблем.
iliya_i - майстор
lyubohar написа:
Ако не се товари максимално с всички нагреватели няма да има проблем.
На автора на темата, част от котлоните са му газови - предполагам, че ще ползва основно тях и само фурната на ток.
hidrazin - майстор
iliya_i написа:
...А ако там ви е хладилника? К'во правите тогава?
Елементарно. За времето на ремонта го включваме го в друг контакт който не е на този кръг. Може да се използва удължител. :-D
Ама то от соц времето още в кухните се пускаше отделен кръг за готварска печка.
Малките готварски печки от типа на Раховец 1 и 2 тогава се продаваха с кабел и щепсел.
Сега пак така се продават но и максималната им мощност е 3680W - точно за контакт 16А.
И пак още от времето на соца си имаше контакти за твърда връзка скрит монтаж - за по-мощните печки от сорта на МЕЧТА дето са над 6kW.
:partyman:
iliya_i - майстор
hidrazin написа:
И пак още от времето на соца си имаше контакти за твърда връзка скрит монтаж - за по-мощните печки от сорта на МЕЧТА дето са над 6kW.
:partyman:

Времето на соца е от 1945 до 1989 г. Как са се правили инсталациите през 1962 г? Даже е нямало Шуко. Но пък е нямало контакти - ментета.
Иобърни вномание - печката е комбинирана - газ/ток. Така че пълната е ел. консумация е приблизително колкото на Раховец.
fox_vt - майстор
Навремето когато тока беше евтин всички се топлеха на ток нямаше абдали да мъкнат дърва,както и да е.Имахме печка диана отоплителна,те имат две разновидности с два реотана 2 кв и с четири 3 кв ние имахме по мощната.Та като се пуснеше есента чак пролетта се спираше.На месец се сменяше я щепсела я контакта,нищо че уж трябва да издържи товара.Та мисълта ми е че при постоян товар на максимум шукото сдава багажа в последователност-леко загряване,разхлабване на пружинните скоби в контакта,по голямо загряване,още по голямо разхлабване и така до пълен отказ със изгаряне на бакелита и изолацията на проводниците при повече късмет може и някое късо.При готварската печка даже и да се натовари до максимал то е само за едно готвене и до там,и затова на доста места си работи и така.
hidrazin - майстор
iliya_i написа:
... Даже е нямало Шуко. Но пък е нямало контакти - ментета.
Да, нямаше ментета но все пак тези дето не бяха шуко бяха за 6 и 10А.
После излезе шукото за 16А - недопустимо за консуматори над 16А каквито са мощните готварски печки.
То и по тази причина от време оно големите печки се правят с възможност за трифазно захранване.
Я погледни какво са ти написали хората още едно време бре.
Монофазно захранване 29,15А !!! Да, може да го свържеш на шуко ... ако не готвиш или ако само си пържиш яйца. :lol:
Освен това не е ясно каква му е точно печката. Има комбинирани готварски печки на ток и газ които също са над 5kW.
Така че всичко са само предположения. Да взема да хвърля един боб ... шарен?
Та твърдата връзка за готварска печка винаги си е желателна. Е, освен ако не мислиш да я разнасяш от града до село и обратно. :-D

Изображение

:partyman:
solar_entusiast - специалист
За по сигурно си сложете един БГ трифазен контакт. :)
Ще поеме цялата мощност на печката, а и неможе да се включи погрешно и при най-голямо желание.

Тема "Поставяне на захранващ кабел на ел.печка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: