Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brpraziel - специалист
Здравейте преди време взех апартамент където ел инсталацята е сменена от бившите собственици.Нагласям си всичко както ми е удобно (телевизора вързан за компютъра) но още само като допрях hdmi кабела голяма искра изгорял телевизор и компютър.Бяха на отделни контакти видимо занулени(мост от нулата към пластината).След рвеме забравил за случаи свързах монитор и лаптоп на същите контакти с не по малко трагичен краи(изгорял лаптоп и монитор).Сега след 300-400лв поправка по техниката ме е страх да ги свържа.На какво може да се дължи контактите работят нормално докато не трябва да се свържат 2 устроиства.Може ли да са обуркали в поставянето на новата инсталация.Мерси.
moimoimoi - майстор
хубаво е устройствата да са включени в един общ разклонител
при контакти на различни токови кръгове поради различната дължина на кабелите,различен брой кабелни връзки,различно състояние на кабелните връзки и други фактори е възможно да се получи някакъв потенциал между нулите на двата контакта и при опит за свързване на две устройства да протече изравнителен ток и да изгори нещо.



а контактите правилно занулени ли са?
djshomi - напреднал
Най-често при такъв вит техника се получава като са захранени от различни фази.
DundyTheCroc - майстор
Едва ли в апартамента има 2 или повече фази. Сигурен ли си, че контактите са занулени, защото ако единия е, а другия е офазен...
brpraziel - специалист
Видно има сложено мосче между нулата и пластината.
miroton - майстор
brpraziel написа:
Видно има сложено мосче между нулата и пластината.
Платиси на някои да ти види инсталацията
fikata - майстор
brpraziel написа:
Видно има сложено мосче между нулата и пластината.
Имал съм случаи, когато има мосТче между тоководеща клема и "пластината" но се оказва чрез уреда,че на тази клема не е "нулата", а "фазата".
kalpev - специалист
brpraziel написа:
Видно има сложено мосTче между нулата и пластината.
Допри това с един фазоуказател (т.нар. фазомер) и виж какво показва. После и на другия контакт.

fikata ме е изпреварил... :prayer:
nikolovvd - майстор
Понякога при подмяна на електромер се разменят фазата и нулата. Случвало се е и при ремонтни работи в трафопост да се случи същото.

Тема "Изгаряща техника" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: