Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
от известно време крушките на полилея в една от стаите постояно или гърмят, или примигват/гаснат от самосебеси. Какви биха могли да са причините- нагорели фасунги, неизправен ток,...?
Neno Er - специалист
Незатегната ламБа, лош контакт във фасунгата, калпав ключ, незатегнати кабели.
nautilus33 - майстор
Благодаря за бързия отговор. Как мога да проверя дали е ключа?
toolegittoquit - майстор
Ако проблемът е ключа, най-вероятно ще чуваш жужене. Как можеш да провериш дали е ключа - ами като го махнеш и сложиш друг. Това при спрян ток от предпазителя. Аз обаче залагам на фасунгата. Провери първо връзките там. Ако са фалшиви, винтовете превъртат, разхлабване има, чупят се. Почват да ти мигат крушките, от лошата връзка повече се нагрява и почват да горят по-често.
iliya_i - майстор
toolegittoquit написа:
Аз обаче залагам на фасунгата. Провери първо връзките там. Ако са фалшиви, винтовете превъртат, разхлабване има, чупят се. Почват да ти мигат крушките, от лошата връзка повече се нагрява и почват да горят по-често.
По скоро нагорели и отпуснати контактни пластини, а не разхлабени клеми. Като развиеш лампата погледни дали има черно по тях. Сменяй фасунгата. Цялата. Абе нямаш ли някой познат, който малко да разбира?
toolegittoquit - майстор
iliya_i написа:
По скоро нагорели и отпуснати контактни пластини, а не разхлабени клеми. Като развиеш лампата погледни дали има черно по тях. Сменяй фасунгата. Цялата. Абе нямаш ли някой познат, който малко да разбира?
Да, така е - нитовете на новите керамични фасунги, които свързват контактните пластини с долната част, където са клемите за проводниците се уморяват и разхлабват когато се ползват обикновени крушки, които се загряват. Ако са черни бакелитови обаче, възможно е и е най-вероятно от годините или не добър монтаж самите винтчета да са се разхлабили. При тях тоя проблем със слабото нитоване отсъства. Бях търсил по магазините специално керамични фасунги, които са читави и без тоя проблем. Навсякъде само фалшиви. Вярно, евтини са - 25 стотинки, но са фалшиви. Казвам им - няма ли нещо по-хубаво, ще си платя повече. Те ми казват - не. От тоя модел само това.
Ако полилеят е нов с нови фасунги, особено китайски някакви, проблемът е цялата фасунга и се сменя. Китайски боклуци.
nautilus33 - майстор
Имам, но не искам да ги занимавам, че ще ми се смеят :)
Иначе по пластините има нагоряло- мога ли да ги сваля и зачистя, или направо нови фасунги?

ПП Благодаря за отговорите :)
toolegittoquit - майстор
nautilus33 написа:
Иначе по пластините има нагоряло- мога ли да ги сваля и зачистя, или направо нови фасунги?
Стига де, човек - провери си фасунгите и връзките. Ако не са наред, сменяй ги. Керамичните(но масово доста фалшиви) са по 25 стотинки, а бакелитовите български които са по-читави са по около левче. Не се излагай. Не че от гяволък не може да ги чистиш, да сменяш винтчета, ама няма голям смисъл. :)
nautilus33 - майстор
OK :)
Утре или вдругиден ще купя нови и ги сменям.
kcom - помощник
Всичко това, което другите са казали е вярно, аз само да добавя, че ако крушките, които използваш са от "левчето" може и в тях да е причината - при загряване се прекъсват в цокъла. Фасунги - по възможност бакелитови, български...

Тема "Примигващи/гаснещи ел. крушки?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: