Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Celeborn - специалист
Здравейте, имам следният въпрос, за да бъда подготвен преди да дойде ел. техника др. седмица, понеже не разбирам много от електротехника.

В сграда, която по проект не е превдидено да има ТЕЦ или да се газифицира, геният-строител, за да спести пари в крайна сметка е пуснал съвсем стандартна мощност до всеки апартамент (63А са главните предпазители на апртаментите долу в таблото). Това не му е попречило да прокара кабели по 6 квадрата на 3 кръга за 2 климатика и 1 бойлер в един от въпросните апартаменти, в които аз сега се мъча да стегна. Предишният собственик така и не е завършил апартамента (готвил се е да го дава под наем, но в крайна сметка го е продал).
Питанката е следната: има монтиран от него чисто нов бойлер, 3000W, обемен. По упътване иска 16А предпазител и кабел 3х2.5 квадрата. Кабелът, обаче е 6 квадрата. В таблото прекъсвачът е Schneider E61N+ 25A C. На стената е изведен "високомощностен" ключ Schneider Unica 32A, по сериен номер ми го дава MGU3.232.18S - двуполюсен.

В цялата тази мешавица ме притесняват няколко момента - до бойлерното табло (изкопано допълнително) стига кабел само 3х2.5 квадрата... това има ли значение? Тези 6 квадрата кабел и 32А ключ не са ли много за 3KW бойлер или колкото повече - толкова повече?
И последно - кръговете в кухнята са по 4 квадрата кабел и комбинирани китайски предпазители с ДТЗ (40A/30mA), а бойлерът няма (въпросният "обикновен" Шнайдер C25)!?

Благодаря! :drinkers:
toolegittoquit - майстор
32А е номиналният ток, на който може да работи ключа. Бойлерът ти е 3000W, което няма 16А. Всеки кабел със сечение поне 2.5mm2 ще свърши работа. Няма значение колко повече от 2.5mm2 ще е. Ще работи и ще работи без проблеми. Само че не е практично за малки консуматори да се пускат кабели с дебели жила, защото по-трудно се работи с тях, по-трудно се свързват и най-важното - по-скъпо ти идва. :-D 25А предпазител не е проблем за бойлера.
Да разбирам така - от банята излиза кабел 3х2.5мм2 до ключа за бойлера до вратата, а от тоя ключ излиза и отива в апартаментното табло 3х6mm2? :?
Celeborn - специалист
Ами това, което аз виждам е следното: от главното табло (въпросният предпазител 25А) излиза 6 квадрата кабел и поне видимо същият този кабел влиза директно в бойлера (под пластмасите, където сигурно е вързан). Нищо не съм пипал и тествал, понеже бойлерът не е вързан към водопровод все още, а днес влязох за пръв път в апартамента (на сестра ми е). Въпросният ключ отвън до вратата на банята си висеше от конзолката вече вързан, а къде отива - божа работа. Но други ел. неща освен осветление в банята няма и няма за какво друго да е...
KingLin - майстор
Малко са ти мътни обясненията. 63 А за апартамент си е напълно достатъчно и не виждам защо нареждаш строителя. Това с кръговете и шестте квадрата кабели не го разбрах как е изпълнено. Ако имаш 6 квадрата от апартаментното табло до бойлерното табло и после 2.5 от бойлерното до бойлера, проблема е никакъв, даже бих казал браво на изпълнителя. Има хора с по 6-7 киловата консумация само в банята и това бойлерно табло точно за това се слага отделно. Ако в бъдеще решиш да правиш ремонт само на банята и да слагаш електрически лири, "жакузита" и т.н. няма да ти се налага да къртиш целия апартамент за да окабелиш. Предпазителя не пречи да е 25А, но ако има интервенции и имаш 16 или 20А може да го смениш. Ключа за бойлера е идеален като товароносимост и си ползвай него, а не този на самия бойлер, както правят някой хора.
Ако пък си искал да кажеш, че връзката между двете табла е изпълнена с 2.5 квадрата, а после има пуснат 6 квадрата до бойлера, това вече е лаишко изпълнение. Може евентуално да са имали този кабел останал от някъде и да са го вложили за да не става зян. Не пречи, но да му мисли техника, като дойде, как ще го подвързва към бойлера :-D
Относно другите кръгове, с китайските комбинирани ДТЗ-та, не става ясно, дали след тях има предпазители за отделните линии. Ако няма, и всички кръгове са набутани на изхода на защитата, ти препоръчвам преправяне на таблото.

ПП. Писал си докато пиша и аз. Остави електротехника да си прозвъни инсталацията и ще ти каже кое къде отива. Горното не се променя.
emil679 - специалист
Celeborn написа:
Ами това, което аз виждам е следното: от главното табло (въпросният предпазител 25А) излиза 6 квадрата кабел и поне видимо същият този кабел влиза директно в бойлера (под пластмасите, където сигурно е вързан). Нищо не съм пипал и тествал, понеже бойлерът не е вързан към водопровод все още, а днес влязох за пръв път в апартамента (на сестра ми е). Въпросният ключ отвън до вратата на банята си висеше от конзолката вече вързан, а къде отива - божа работа. Но други ел. неща освен осветление в банята няма и няма за какво друго да е...
Що не вземеш да качиш малко снимки ,че твоите обяснение не помагат ,ама никак.
Проводник 6 mm² - не ми се вярва, ако не можеш да различаваш видимо сеченията потърси надпис по него ,така наизуст може и 10mm² да кажеш .Предпазителят е добре да се смени с по-малък -16А . Ключът си е идеален за тази цел . Най-добре остави ел техника да си свърши работата .

KingLin , писал си докато пиша и аз . :)

Тема "Бойлер, сечение, предпазител, ДТЗ..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: