• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
шоп - майстор
Terko, да ти споделя, че изобщо няма да съм изненадан ако някои пияни ел."техници" са обърнали фаза-нула. Виждал съм го с очите си при смяна и ремонт на електромери и табла.

Да не се окаже, че по нулевата шина има фаза!

на твое място не бих сменял на всички контакти заземителните мостчета, ами бих изяснил проблема. Сега по проводниците със син цвят сигурно имаш фаза!
iliya_i - майстор
Ключовете на осветлението трябва да са на фазата, а не на нулата. Но в таблото в апатрамента бушоните трябва да са също на фазата, а не на нулата. Провери първо там, и ако трябва го оправи от там, защото като промениш щялата вътрешна инсталация и най-накрая стигнеш да оправиш таблото, после ще трябва да връщаш цялата инсталация обратно.
iliya_i написа:
Ключовете на осветлението трябва да са на фазата, а не на нулата.
Оказа се, че таблото е заключено всъщност. Но май лесно се отключва, тъй като е някакъв квадратен ключ. Не съм опитвал да го отключа.
Мога ли да помоля за разяснение каква е причината ключовете на осветлението да трябва да са на фазата? Логиката ми е следната - ако с мокра ръка пипна ключа за лампата и там има някаква нередност, а аз съм се заземил, мокри крака по пода примерно, дали няма да е опасно? Досега мислех, че трябва нулата да се прекъсва с прекъсвача за лампата и сега съм леко объркан :)
Благодаря за помощта, тук явно има наистина готини хора и няма как да е иначе, все пак сте хора, които обичат да правят нещо, да човъркат, будни и винаги имат пламък в очите :)
emil679 - специалист
Terko написа:
iliya_i написа:
Ключовете на осветлението трябва да са на фазата, а не на нулата.
Оказа се, че таблото е заключено всъщност. Но май лесно се отключва, тъй като е някакъв квадратен ключ. Не съм опитвал да го отключа.
Мога ли да помоля за разяснение каква е причината ключовете на осветлението да трябва да са на фазата? Логиката ми е следната - ако с мокра ръка пипна ключа за лампата и там има някаква нередност, а аз съм се заземил, мокри крака по пода примерно, дали няма да е опасно? Досега мислех, че трябва нулата да се прекъсва с прекъсвача за лампата и сега съм леко объркан :)
Благодаря за помощта, тук явно има наистина готини хора и няма как да е иначе, все пак сте хора, които обичат да правят нещо, да човъркат, будни и винаги имат пламък в очите :)
Ами кажи една молитва по този повод .
Новите наредби в България направиха задължително заключването на ел.таблата и щитовете пред ел.апаратурата , сега само най-талантливите и любознателни и....и разбират що е токов удар , при това директно ,а не по обяснения ..:)
Само не пипай с мокра ръка оголените краища на проводниците ,ти може и да оцелееш ,ама те се окисляват!!!... :)
Не го мисли и няма да си леко объркан ,особено след контакта с проводници под напрежение .
Ключът прекъсва фАза ,"идеята" е ,че след изключване на ключа за осветление може да се работи спокойно при смяна на осветителното тяло или "осветителен елемент" -демек "крУшката" ,щото няма ток . .... :) След ремонт на уред се казва една мантра -задължително : - Жена ,ела включи .... ,че са ми мръсни ръцете.
Lisko - майстор
Terko написа:
Логиката ми е следната - ако с мокра ръка пипна ключа за лампата и там има някаква нередност, а аз съм се заземил,
Туй е много невероятен вариант - трябва добре да го облееш ключа с вода че да стане беля. Много по-лесно става другата беля (както вече са обяснили, но с други думи) - да бръкнеш с пръст във фасунгата или дори да пипнеш на крушка цокъла, докато я развиваш, а той в това време все още да допира до фасунгата. За целта, искаме във фасунгата да няма фаза когато сме отворили ключа.
iliya_i - майстор
Да допълня, че дори и да се сложи да прекъсва нулата, при изключен ключ на единият му край пак ще има фаза— идва през крушката. Така че мократа ръка я заврави. За това си има изолация.

ПС: Отново напомням! Първо провери апартаментното си табло. Бушоните трябва да са на фазата! Има и една шина на която са вързани много проводници - там трябва да е нулата, а не фаза! Ако са обратно, трябва да се обърнат! Преди всеки електромер трябва да има монтиран предпазител (бушон) - обикновено 63 А в електромерното табло - те трябва да са с подвижен капак, така че да имате достъп до тях. Изключваш от твоя бущон и си обръщаш входящите проводници в апартаментното табло. Ако няма бушон - викаш енергото - да обърнат проводниците от електромера. Правят го, но трябва да им обясниш правилно какво искаш и защо - включително и да им покажеш да видят в апартаментното табло, че трябва да се обърнат.
Успех.
И не се бави, че е опасно!
iliya_i написа:
Ако няма бушон - викаш енергото - да обърнат проводниците от електромера. Правят го, но трябва да им обясниш правилно какво искаш и защо - включително и да им покажеш да видят в апартаментното табло, че трябва да се обърнат.
Успех.
И не се бави, че е опасно!
Аз ги извиках от ЧЕЗ още като установих проблема, те замериха и казаха да съм си викнел техник да ми види бушонното табло вътре в апартамента. Не съм се сетил да ги помоля да обърнат кабелите. Но може и да го направя. Благодаря за съветите!
  • 1
  • 2

Тема "Асансьорът тръгва, лампите премигват" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: