Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Murphy - напреднал
Здравейте!

Историята е следната:
Правих ремонти из стаите и тъй като ми трябваха няколко контакти и осветителни тела на удобни места виках елтехник. И така сега в момента имам един контакт, който се захранва от разпределителна кутия, който си го имаше и преди, да го наречем "А", от който чрез прекъсване на кабела преди него чрез усукване се взима ток за две групи контакти - група 1 с два контакта и група 2 с 4 контакта. Група 2 взима ток от кабела, който захранва група 1 пак чрез усукване. Към клемите на последния контакт от група 2 е свързан кабел, от който през стандартен ключ се захранва осветително тяло с две крушки. Под групи имам предвид конзоли, във всяка от които има отделни контакти, които са с обща декоративна рамка. Всеки контакт взима ток от клемите на предишния. Вскички контакти са занулени. Инсталацията е двужилна.

В другия край на стаята имам друг контакт, да го наречем "Б", който беше просто преместен на по-удобно място чрез удължаване пак чрез усукване, и който се захранва от друга разпределителна кутия. Към клемите на контакта пак през ключ се захранва осветително тяло. Това осветително тяло всъщност е LED лента, съответно с трансформатор и контролер към нея.

Къде е проблемът...
Към група 1 бяха включени телевизор и домашно кино. Към група 2 бяха включени компютър, монитор, принтер, скенер. Компютърът беше включен аналогово(чинчове) към домашното кино и с HDMI кабел към телевизора. Телевизорът беше включен през изхода за слушалки към домашното кино, както и към кабелна телевизия. И така 6-7 месеца
Забелязах, че няколко пъти, когато включвам осветлението, свързано към група 2, както и осветлението на другия край на стаята, свързано към контакт "Б", телевизорът примигва за части от секундата. Забелязах и, че когато е включен кабелът на кабелната телевизия, в колонките на домашното кино има брум и по тази причина го ползвах само за филми от компютъра като вадех кабелната телевизия. В един момент при светване на осветлението към група 2, двете крушки гръмнаха едновременно. След два дни реших да гледам нещо през HDMI и установих, че няма връзка. Накак си го свързах с изгарянето на крушките, защото доста изгърмяха. Смених на друг HDMI порт на телевизора и с преходних изкарах сигнал през DVI порта на компютъра. Нещата се оправиха, но след още 2 месеца пак сигнала изчезна и се оказа, че са ми отказали и трите HDMI порта на телевизора и HDMI порта на компютъра... :x

Сега при ремонтирани компютър и телевизор се чудя какво да правя за да не се повтори това приключение. Направих следното:
-> Сложих галваничен разделител на кабелната и брумът в колоните на домашното кино изчезна.
-> Включих телевизора и компютъра към един разклонител със защита към група 1, където е и домашното кино.
-> Сложих енергоспестяващи крушки към осветлението към група 2.
До момента при светване на което и да е осветление не съм забелязал примигване на екрана на телевизора. Веднъж обаче при пускане на домашното кино се появи примигване. Известно време след ремонта на телевизора установих някакво напрежение, при пипане на алуминиевата рамка по краищата на телевизора. Усещаше се както някакъв наелектризиран предмет. По самия метален корпус отзад нямаше такова наелектризиране. Наелектризирането се проявяваше и при кабелна и при ефирна телевизия, с разкачени всички други кабели. След изключване на телевизора за известно време наелектизирането изчезваше, но около половин час след включване пак се появяваше. След като включих телевизора и компютъра в общия разклонител със защита, напрежението изчезна.

Въпросите са три.
1. На какво се дължеше изгарянето на HDMI портовете?
2. Дали съм решил проблема с направените промени и мога ли спокойно да си държа постоянно свързани компютъра и телевизора, без да се притеснявам, че нещо ще изгори пак, или да ги свързвам само, когато ми трябва(сравнително често)?
3. Да се притеснявам ли от наелектризирането на телевизора?
moimoimoi - майстор
може да пуснеш кабел 1.5мм* от корпуса на компютъра до някоя метална част от букса на телевизора,така ще се изравнят потенциалите на корпусте на тв и компютър,а може и един от тв до домашното кино
emil679 - специалист
viewtopic.php?f=11&t=51810&hilit=HDMI
toolegittoquit - майстор
Нещо електротехникът ми намирисва. Отделно, обикновено доста телевизори пристигат без Шуко щепсел. Компютрите обикновено задължително са с кабели с Шуко щепсел. Компютърът заземен/занулен, а телевизорът не. Докато са включени си решил да включваш кабели. Изравняване на потенциалите, което води до изгаряне на техника. Доста често това е съчетано с включването на кабеларка без галваничен разделител.
Включваш всичко в 1 разклонител. Използваш галваничен разделител за кабеларката. Включваш кабели само и единствено при 2 изключени устройства. Това ти решава проблемите.
Това примигване ми говори за лоша нула, съчетано с другите проблеми. Извикай ел.техник или провери връзките. Надявам се, че връзките не са замазани в стената, това електротехник не би го направил, а само идиот.
lecki - специалист
Също е добре да се запоят всички усукани връзки
и да се провери затягането на всички винтове на връзките (особенно мостчетата за зануляването).
Както казаха по-горе включвай кабелите само при изключено захранване.
Murphy - напреднал
Хора, благодаря, че сте прочели дългите ми обяснения и сте отговорили!

toolegittoquit, наистина телевизорът не е със Шуко, а със един кабел, който се вади от телевизора, а самият щепсел е един плосък без пластина. Кабелът е такъв, с каквито бяха едно време касетофоните. По този въпрос нищо не мога да направя.

Не съм включвал или изключвал кабели при включени устройства, изгарянето не се е случило в такъв момент. Както съм сложил кабелите не съм ги вадил с месеци. Единственото обяснение първия път беше изгарянето(изгърмяха) едновременно на двете крушки на стенното осветително тяло. Втория път, когато изгоряха и останалите два порта на телевизора нямаше никакви симптоми. Препоръките, които си ми дал така или иначе съм изпълнил. Компютърът и телевизорът са в защитен разклонител към единия контакт, домашното кино е в съседния контакт. Един-единствен път след "корекциите", които направих екранът на телевизора примигна при включване(от копчето) на домашното кино, но ме притесни. Преди мигаше дори и от осветлението от другия край на стаята, свързано към друг контакт и към друга кутия. Сега се чудя дали да не сложа още един галваничен разделител, непосредствено преди телевизора? Този, който досега съм сложил е преди един троен сплитер, след който са трите телевизора вкъщи. Когато включвам телевизора в контакта се чува изпукване, като че ли прескача искра.

Въпреки, че промених доста постановката с кабелите все още се притеснявам да си светвам осветлението на стената, въпреки, че ми е супер удобно и дори необходимо. Какво да направя още за да избегна риска? Единствено мога да отворя всички контакти и да видя дали не са се разхлабили клемите, въпреки, че като ги монтирах ги затегнах хубаво. Разбира се мога и да държа всички кабели извадени и да ги ползвам само когато ми трябват, но това е доста неудобно.

Хм... Свръзките ги замазах в стената... До колко е опасно това?

lecki, докато пиша видях, че си дал отговор. Още утре ще отворя контактите и ще притегна клемите пак. Не мога да запоявам свръзките без да къртя за съжаление. :|
emil679 - специалист
Също е добре да се запоят всички усукани връзки
:-D
Murphy написа:
Хм... Свръзките ги замазах в стената... До колко е опасно това?


Майстори ..... :-D
toolegittoquit - майстор
Murphy написа:
Хм... Свръзките ги замазах в стената... До колко е опасно това?
НИКОГА не се замазват връзки в стената директно. Първо докато е влажна стената, може да се получат някои не съвсем приятни явления, второ - връзките винаги трябва да са достъпни.
Осветлението на стената, което си направил - манджа с грозде. Не може ти като си цъкнеш лампата, да гърмят 2 или когато си цъкнеш телевизора да ти мигат лампите.
А телевизорът е нормално като го включиш в контакта да чуваш леко изпукване. Това, че не е включен, не означава че не е в режим на готовност. Там също има консумация.
НЕ се презатягат клемите на контактите. Или ще сплескаш, или ще скъсаш проводника, а в другият случай ще скъсаш винтче или пластинките в основата, към които се завива(или болтчетата в които се завиват винтчетата ) Просто се увери, че са затегнати. НЕ НАПЪВАЙ със сила.
За другият ти проблем препоръчвам да извикаш квалифициран електротехник. Мазането на кабелни връзки в стената е недопустимо. Можеше да си го изведеш външно - не толкова красиво или поне да има разклонителни кутии.
Murphy - напреднал
toolegittoquit написа:
Murphy написа:
Осветлението на стената, което си направил - манджа с грозде. Не може ти като си цъкнеш лампата, да гърмят 2 или когато си цъкнеш телевизора да ти мигат лампите.
Откъде идва това "явление"? Какво трябва да се направи за да не е така?
Осветлението взима ток от клемите на контакта. Когато включвам каквото и да е не мигат лампите. Обратното е(по-скоро беше) - когато включвам лампите мига телевизорът. Това, че изгоряха едновременно двете крушки и може би изгориха портовете, лаишки предположих, че понеже бяха някакви евтини китайски при изгарянето си едната предизвика някакъв вид токов удар и скапа нещата по близкия кабел. :roll: :roll:

За връзките в стената... До колко наложително е да се кърти и да се преработват връзките? Може ли да пострада някой, да изгори уред или да се запали нещо?
toolegittoquit - майстор
Murphy написа:
За връзките в стената... До колко наложително е да се кърти и да се преработват връзките? Може ли да пострада някой, да изгори уред или да се запали нещо?
Приятелю, нямам си на идея от къде ти идват точно драмите с мигащите лампи. Трябва да се види на място. Електрическата верига е елементарна, изпълнението обаче е мистериозно. А за връзките в стената - по "закон" нямат място замазани в стената. Трябва да подлежат на ревизия. Утре ще ти се олаби фазата или ще почне да нагаря нещо. Няма да разбереш. Ще има симптоми, ще се неглижират, ще се отлага. Докато някой ден стане белята.
То си е твой избор какво ще правиш. Не че не могат да работят така, не е правилно.

Тема "Как да предотвратя изгаряне на HDMI портове?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: