Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
toolegittoquit - майстор
Ряза ли кабелите, като ги снажда? Запоява ли ги, когато ги снажда? Изолира ги само с изолирбанд или поне сложи самовулканизираща се лента(бишоп)?
По схемата си включил в различни контакти. Да се случи нещо такова, видимо трябва да ти бягат потенциалите. Искам да хванеш мултимера и да измериш напрежението какво е на контакта, където преди е бил компютъра и колко е на другият, където са ти сплитерите.
Според мен си имал проблем с кабеларката. Галваничният разделител го решава. Състои се във факта, че щитът на коаксиалката(кабела) на кабелната ти телевизия най-вероятно е имал някакъв потенциал. Той не може да избяга никъде, тъй като телевизорът ти не е заземен, шуко няма. Ами заземило се е през компютъра, който има шуко. Следва неприятно плащане на сметката за ремонт на 2 уреда.
Murphy - напреднал
Връзките не са запоявани, техникът ги изолира само с изолирбанд, не знам дали е рязал кабелите и как точно. Нямам мултимер. Като намеря техник какво точно да поискам да провери, да къртя ли за да преправям връзките? Ако това е крайно наложително просто ще направя връзките директно към клемите на контактите. Това поне го мога.

Днес отворих всички контакти и ключове в стаята и проверих дали има разхлабване в клемите. Нямаше разхлабване. Включих и домашното кино към разклонителя. Това заедно с поставения галваничен разделител достатъчно ли е? До сложа ли още един галваничен разделител непосредствено преди телевизора?
nikolov333 - майстор
Аз ако съм на твое място ще се опитам да "заобиколя" всичко, което сте направили до момента с един кабел с подходящо сечние и вид, захранен от сигурен източник и подведен по кабелен канал или перваз до телевизора с един общ "марков" разклонител със вградена защита, в който да са включени всички устройства, които ще се свързват едно с друго с допълнителни кабели.. :partyman: http://solytron.bg/ups/protektori/apc-a ... gr;details
П.П.Това разбира се не решава проблемите, които могат да възникнат по"модифицираната" инсталация, но ако можеш да я игнорираш до следващия ремонт без да я ползваш за чувствителни и нагревателни уреди и да оставиш само лампите на нея май ще е най-добре.. #-o
emil679 - специалист
Murphy написа:
След като включих телевизора и компютъра в общия разклонител със защита, напрежението изчезна.

Въпросите са три.
1. На какво се дължеше изгарянето на HDMI портовете?
2. Дали съм решил проблема с направените промени и мога ли спокойно да си държа постоянно свързани компютъра и телевизора, без да се притеснявам, че нещо ще изгори пак, или да ги свързвам само, когато ми трябва(сравнително често)?
3. Да се притеснявам ли от наелектризирането на телевизора?


И в обикновен разклонител да ги включиш пак е добре ,тази защита има друга задача и тя не ти пази портовете и тн. Важното е всички уреди ,които са свързани помежду си с комуникационни кабели да са включени в един модул контакти или общ разклонител .


1. Причините може да са няколко и може само да се предполага коя от тях е "виновна"в твоя случай.
2. Ако всички свързани уреди са захранени в общ разклонител и никога не включваш и изключваш комуникационните кабели между тях при включени уреди вкл. и телевизор в режим - stand by
По-горе на няколко пъти ти беше писано , че е добре потенциалите да бъдат изравнени с отделен кабел.
moimoimoi Да пуснеш кабел 1.5мм² от корпуса на компютъра до някоя метална част от букса на телевизора,така ще се изравнят потенциалите на корпусите на тв и компютър и един от тв до домашното кино
3. Ами ако не изравниш потенциалът между уредите може да се притесняваш колкото си искаш ,ако го изравниш се притеснявай ,ама по-малко или хич.

Като намеря техник какво точно да поискам да провери, да къртя ли за да преправям връзките? Ако това е крайно наложително просто ще направя връзките директно към клемите на контактите. Това поне го мога.

Днес отворих всички контакти и ключове в стаята и проверих дали има разхлабване в клемите. Нямаше разхлабване. Включих и домашното кино към разклонителя. Това заедно с поставения галваничен разделител достатъчно ли е? До сложа ли още един галваничен разделител непосредствено преди телевизора?


Ако телевизорът и лампите продължават да ти намигат или горят значи искат да ти кажат нещо ,но ти не ги разбираш ,тогава викай преводач -техник.
Ако техникът чака ти да му кажеш къде ,какво и как да мери то по-добре му кажи да си ходи...:) Описваш с думи прости ситуацията и другото е негова работа.
Ами ако техникът установи ,че има проблем с тези връзки ще къртиш ,ако не -ще черпиш.
Да,достатъчно е .
Ако имаш един г.разделител преди сплитера и той си работи няма нужда от друг .

Техник ще ти трябва ,за да пусне кабел от корпуса на компютъра до някоя метална част от букса на телевизора,така ще се изравнят потенциалите на корпусите на тв и компютър и един от тв до домашното кино.
Момчето се обижда, защото му е дошло до гуша от хора, които се чувстват длъжни да демонстрират превъзходство в това, в което се чувстват силни и да "нашокват канчета" при всеки удобен за тях повод. Предполагам във форум, който е направен за взаимопомощ не се очаква от когото и да е да прави нещо по принуда. Всичко е на добра воля и поради това се очаква атмосферата да е някак си по-дружелюбна и да се изявяват по-малко тези наши неприятни национални черти на характера. Но може би момчето е твърде наивно и има нереалистични очаквания...

Прочетох тези покъртителни и сърцераздирателни слова и аха да ми домъчнее за теб ,но уви - не би .Станах, извадих си лед и отворих нова бутилка....:) :)
Последна промяна от emil679 на чет ное 05, 2015 11:21 pm, променено общо 2 пъти.
Murphy - напреднал
emil679 написа:
... аха да ми домъчнее за теб ,но уви - не би ....
Съжалявам, че си се почувствал длъжен да ти става мъчно, но повярвай ми не ми е била това целта. Просто предполагам ще се съгласиш, че никой не обича да се държат с него като с идиот, само защото си е позволил да покаже слабост, питайки нещо, което в очите на друг е елементарно.

За всичко останало, което си написал ти благодаря много. :) Поклон за труда, който си вложил да напишеш толкова много. Беше ми много полезно и мисля ми се изясни почти всичко. :prayer:

Остана само едно нещо. Писах за наелектризирането на телевизора. Там е работата, че това се прояви след като се върна от ремонт. Преди това нямаше такова наелектризиране, въпреки че компютърът и телевизорът бяха включени на различни места и нямаше галваничен разделител. Наелектризирането не е по целия корпус, а само по външната алуминиева рамка. Отзад, където корпусът е от ламарина няма наелектризиране. Може би защото е боядисана? Не е от кабелната, защото не се появява веднага след включване в тока, а и за проба го бях изключил, докато се махне напрежението и после го пуснах с ефирна телевизия. Освен един кабел за антена и захранващия кабел нямаше нищо друго свързано с телевизора. След половин час пак се наелектризира. Мисълта ми е дали това е свързано с проблемите по инсталацията или от сервиза са оакали нещо? Когато ги включих в общ разклонител наелектризирането не се проявява повече. :? Ето снимка под ъгъл на телевизора. Там където е сиво се наелектризира, там където се вижда черно отстрани и отзад не се наелектризира.
Изображение

Тия кабели, които е добре да пусна за изравняване на потенциалите дали е удачно да ги хвана за някой от болтовете на VESA стойката за стена? Там ми е най-удобно, защото са доста болтове, пък и не са боядисани и мисля ще правят добър контакт.
emil679 - специалист
слабост, питайки нещо

Не е слабост да питаш за нещо ,което не разбираш ,даже напротив .Слабост е ,когато имаш самочувствието да правиш нещо , от което нищо не разбираш и после да питаш защо има проблеми с направеното. Питал си , интересувал си се ,сложил си галваничен разделител ,сменил си и портове - но постфакум . Можеше да прочетеш упътването и да се поинтересуваш преди ,а не след ,ама карай вече ще си знаеш.


HDMI и USB са hot pluggable портове и дават възможност за добавяне и премахване на устройства към компютър , Тв. и тн . докато те работят и има "операционна система -автоматично разпознаваща промяната". Те са създадени за хотплъг, но за флашки или камери, телефони и всякакви други устройства със собствено захранване( батерия) , при тях няма проблем да включваш "под напрежение". При уреди с мрежово захранване поради разлика в потенциала може да прескочи искра от масата на конектора и сбогом на порта. В упътването на телевизорите ИЗРИЧНО пише как да се свързват различни устройства . Вярно е че "майсторите" не четат, ако не става нещо тогава гледат какво е писано в упътването, но понякога е късно и вече няма смисъл.
Ползвай само "оригинални кабели" от Китай.... :) :)
Писах за наелектризирането на телевизора. Там е работата, че това се прояви след като се върна от ремонт.
Не е моя тема и не мога да ти помогна .Изчакай някой ,който се занимава с това да пише тук или попитай
в viewforum.php?f=41 най-удачно е там да зададеш този въпрос .Може в сервиза да са направили някаква грешка .
Тия кабели, които е добре да пусна за изравняване на потенциалите дали е удачно да ги хвана за някой от болтовете на VESA стойката за стена? Там ми е най-удобно, защото са доста болтове, пък и не са боядисани и мисля ще правят добър контакт.

Най-удачно е да потърсиш техник ,който да го направи или да попиташ пак тук - viewforum.php?f=41
Murphy - напреднал
Там е работата, че аз със съзнанието, че не ми е работа да се еbавам с тока, извиках техник, който да свърши тази работа. Сега се оказва, че и така не съм постъпил правилно. Захващам да чета темите "Кабелни връзки" и "Ел. инсталация без разклонителни кутии", барем ми се избистри материята и възможните рискове поне малко от малко :? и междувременно ще се оглеждам за добър техник.

Пак ще уточня, че изгарянето на портовете не се е случило при слагане или вадене на кабел при пуснати устройства, защото открай време знам, че не се прави така. Моментът обаче с галваничния разделител го научих по трудния начин. :axe: Няма значение, човек няма как да знае всичко и да е подготвен за всички гадости, които могат да се случат. Shit happens. Пуснах тема за наелектризирането на правилното място, да видим там какъв заек ще изскочи. :lol:
emil679 - специалист
Murphy написа:
Там е работата, че аз със съзнанието, че не ми е работа да се еbавам с тока, извиках техник, който да свърши тази работа. Сега се оказва, че и така не съм постъпил правилно. Захващам да чета темите "Кабелни връзки" и "Ел. инсталация без разклонителни кутии", барем ми се избистри материята и възможните рискове поне малко от малко :? и междувременно ще се оглеждам за добър техник.

Пак ще уточня, че изгарянето на портовете не се е случило при слагане или вадене на кабел при пуснати устройства, защото открай време знам, че не се прави така. Моментът обаче с галваничния разделител го научих по трудния начин. :axe: Няма значение, човек няма как да знае всичко и да е подготвен за всички гадости, които могат да се случат. Shit happens.
Това е шега с електротехниката или да го формулирам по-меко -Неправилно формулиране на заглавие . На всякъде по света има разклонителни кутии, друг е въпросът за тяхното място и начинът им на свързване по съответните стандарти . Дали се намират над или под излазите( ключове ,контакти и лампови излази ) или са в дълбоки конзоли зад контакт, или ключ, или прехвърлят захранване в модулни конзоли от контакт в контакт - те пак си остават разклонителни кутии. Никъде не се оставят връзки в ел.инсталация без ревизия(замазани проводници в стена ,зад г.картон и тн ),за разлика от България по света има много сериозно спазване на стандартите и нормите, и наказанията за неспазването им са доста сериозни. За кабелните връзки ще намериш много мнения ,а всъщност нещата са твърде прости , добре направената връзка между проводниците си остава такава . И с "най -модерните клеми" ще се намери "майстор" ,който може да окака нещата ...:) Успех с търсенето на масТер и очакването на Годо..:)
Аkо беше подготвен за всички гадости ,които можеха да се случат щеше да си супер високо платен анализатор на застрахователна компания или сервизен техник на blizoo.. :) :)
Последна промяна от emil679 на чет ное 05, 2015 10:58 pm, променено общо 1 път.
Murphy - напреднал
emil679 написа:
... или сервизен техник на blizoo.. :) :)
Много свеж хумор :lol: :lol:

Тема "Как да предотвратя изгаряне на HDMI портове?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: