Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thebugger - специалист
Здравейте, намерих тетродна лампа 6П36С и доколкото разбрах от спецификациите, с нея могат да се докарат 10W. Схеми намерих, пълно е с тях, единственият ми въпрос е какъв аудио трансформатор ще и трябва. Имам 2, единия от телевизор Плиска 2 (Пирин), другия от радио Акорд. Дали ще стане някой от тях?
lyubohar - майстор
Колега грешен ти е подхода.
Не почвай от лампите.Те ще са най малкия харч.
Почни от изходния трансформатор.
Тези изходни трафчета няма да станат за такава мощност,освен другите параметри.
Има един важен параметър-Ra.Той определя коя лампа за кой изходен е,или обратното.
thebugger - специалист
Ra ще рече вътрешното съпротивление на анода нали? Как това определя какъв траф ми трябва? Има ли някаква формула или нещо? Ако трябва ще си поръчам един траф, но да знам че ще е правилния.
sstefanov - майстор
Започни с издирването и четенето на книги за лампите и начина им на работа.
miroton - майстор
sstefanov написа:
Започни с издирването и четенето на книги за лампите и начина им на работа.
даи да стане професор по лампите за да си направи усилвател които и може да не го слуша
thebugger - специалист
Не, аз определено ще го слушам. Сега ги разбирам аудиофилите защо са заклети фенове на лампите. Радиограмофонът от 60та година свири много по добре от повечето Hi-Fi усилватели които съм чувал, а е архаичен. Определено има нещо в лампите което обогатява звука. Дали е наличието на втория хармоник или нещо друго незнам, но определено съм им фен. Изпипам ли си усилвател, само него ще си ползвам. Ще потърся литература за лампите, макар че не знам от къде ще намеря в 21ви век :Д. В интернет намерих схема с 6п36с и изходния и траф пише че е 220V - 24V 25VA. По невероятно стечение на обстоятелствата имам точно такъв, но е мрежови и е тороидален. Дали ще мине за аудио траф или да търся друг?

П.С. Някой може ли да препоръча литература по темата?
sstefanov - майстор
Обогатеният звук не е по-добър от оригинала! Ако усилвателя обогатява звука, значи не е добър!

Най-доброто сравнение, което съм чувал е, че звукът е една хубава ябълка. Всяко звено между оригинала и нас отхапва по някое парче. Колко от ябълката ще стигне до нас, зависи от големината и броя на отхапаните парчета.
thebugger - специалист
Не нямам предвид обогатен, а богат на детайл, естествено при номинални изходни мощности. Дори и при претоварване, изкривяванията не са толкова дразнещи, но си зависи от лампа до лампа. Та какво ще кажете за трафа? Тороидален мрежов (с правилните параметри) за аудио трансформатор. Правил съм експерименти с огромни трансформатори и те работят в басовия обхват най вече, но този не е толкова голям, нито толкова мощен. Дали ще стане?
miroton - майстор
thebugger написа:
Не нямам предвид обогатен, а богат на детайл, естествено при номинални изходни мощности. Дори и при претоварване, изкривяванията не са толкова дразнещи, но си зависи от лампа до лампа. Та какво ще кажете за трафа? Тороидален мрежов (с правилните параметри) за аудио трансформатор. Правил съм експерименти с огромни трансформатори и те работят в басовия обхват най вече, но този не е толкова голям, нито толкова мощен. Дали ще стане?
като си фен вземи си купи хубави трафове,виждал съм ги от 80 лв/брои до 2000 US
иначе правиш нещо и кат мине през апаратурата за измерване става нищо
а като ти криви хубаво го даи на някои китарист

това за мрежовия няма да стане,sstefanov ти каза за литературата


забравих трябват ти добри тонколонки-всичко е навързано
пък и оригиналните дискове стуват бая пари

я кажи какъв преар имаш
thebugger - специалист
Плеаърът е телефонът ми. Входният сигнал ще е значително слаб затова ще трябва да поекспериментирам с предусилвателя, но имам много лампи така че не мисля че ще е проблем. Мисля с 6н2п (12AX7) да пробвам, като за начало, може би някоя топология с буутстрапнат аноден резистор за повече линейност. Ще го видя предусилвателя, как ще го проектирам, но най вече въпросите са ми свързани с усилвателя на мощност. Ще взема да пробвам първо с някоя по слаба лампа, като 6п14п или 6п18п (имам специално траф за тях) и после ще се впусна в по мощните лампи. Предложете някоя изпитана предусилвателна схема, ако имате. Имам лампи от А до Я. Двойни триоди, пентоди тетроди, индикаторни, всякакви. Просто да попадна на подходяща схема.

П.С. Колоните са качествени 6ohm, 30W и са многоканални (средни, ниски, високи). Откъм високоговорители няма да имам проблем. И перфектен траф имам който вади 260V (след изправяне и филтриране).

Тема "Лампов Усилвател Проект 2" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: