• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
borkata3000 - специалист
Взех една каравана от Обединеното кралство. Та тази каравана си има вътрешна ел. инсталация, която по някакъв повод ми хрумна, че трябва да подменя, ей така, от съображения за сигурност. Тръгнах аз да отворя един -два контакта, да видя връзките. Хм, натъквам се на два изолирани проводника (фазата и нулата) и една жица, свободна мъндахерцаща се, без изолация. И пак си казах онова Хм от предишното изречение. Лягам аз под караваната, развивам изолиращи ленти на връзките. Брех! Вижте сънародниците на мистър Бийн какъв кабел са използвали:
Изображение
Което ми се стори мнооооого умно. Пробив в изолацията на фазата и бум, защитата сработва по-бързо, отколкото ако трябва да топи и изолацията и на заземителния проводник. И тук пак онова Хм от преди малко, спомняте ли си. А дали разсъждавам правилно. Дали това е по-доброто решение, за инсталация с такъв тип кабел или да заменям инсталацията с нашенския кабел? Как мислите

Прикачен файл

Untitled.jpg
Untitled.jpg (92.47 KиБ) Видяна 2842 пъти
hidrazin - майстор
borkata3000 написа:
...Което ми се стори мнооооого умно. Пробив в изолацията на фазата и бум, защитата сработва по-бързо, отколкото ако трябва да топи и изолацията и на заземителния проводник. ...
Въобще не е задължително пробива в изолацията на фазата да е точно към заземителния проводник (голия, по средата).
Даже обратното - фазата е в края, голия заземителен по средата.
Логично е да се повреди изолацията на някой от крайните - нула или фаза.
Ма няма значение. ДТЗ-то би трябвало да си свърши работата преди нещо да топи кабели и изолации. :-D
Просто евтин кабел в евтина каравана. Слагай "нашенски" кабел.
:partyman:
borkata3000 - специалист
Въпроса ми е дали има смисъл да заменям този кабел с нашенските, ако няма механични повреди по него?
Този кабел е на близо 18 години.
hidrazin - майстор
Не, освен ако изолацията му не е нацепена и има механически повреди по нея.
По принцип караваната би трябвало да си има табло с монтирана в него RCD.
Та ако има проблем с изолацията, тази RCD би трябвало да "каже" за проблем по изолацията.
:partyman:
MIRO_073 - майстор
Ами не е нужно да ги сменяш. Както ти каза Хидрата, ако е здрава изолацията. Кабела е по британския стандарт. Ако и забележиш "голата" жица, демек земята е и по тънка като сечение. Все пак само дежури, а не е работен.
DMN - майстор
MIRO_073 написа:
Кабела е по британския стандарт.
Ако не друго, то поне много лесно се "цепи" кабела. Като хванеш с клещите голата жица и я дръпнеш перпендикулярно, кабела се разделя на две бързо и удобно(личен опит). Британците определено имат или са имали преди години различен стандарт от този, който имаме сега тук в БГ. Наложи ми се докато бях там(няколко месеца) да бутам по инсталацията на една английска къща. Ми то всичките кабели, кутии и свръзки бяха на тавана и подпокривното пространство на къщата, голямо качване и слизане беше докато се ориентирам кое откъде идва :-D . Отварям кутията на тавана, от която виси кабела за лампата и очаквам да видя два проводника, а то разклонителна кутия :shock: :
Прикачен файл:
DSC_0029.JPG
DSC_0029.JPG (84.79 KиБ) Видяна 2706 пъти
Има си постоянна фаза и нула, и от тука отиват проводници към прекъсвача(ключа) в стената. От тази кутия се взема захранване за лампата в другата стая, където на лампата има същата кутия и т.н...
fikata - майстор
Ако не друго, то поне много лесно се "цепи" кабела. Като хванеш с клещите голата жица и я дръпнеш перпендикулярно, кабела се разделя на две бързо и удобно(личен опит).
Също от личен опит. Преди много години в НРБ /сега не знам дали се ползват, но се намират инсталации с тях/, също в някои кабели и проводници между изолираните жила имаше едножичен един или няколко, неизолирани медни проводници с минимално сечение,положен/и/ непосредствено под безшевната оловна мантия. Тези голи проводници бяха за защитно заземяване /зануляване в т.нар. проводници/кабели/ ПКОМ- проводник/кабел/ с каучукова изолация и оловна мантия/ или ПВОТ - също като ПКОМ,но с PVC изолация/ Инсталационни проводници тип ПВОТ се произвеждат и днес.
Бяха известни още като кабелоподобни,противовлажни или антигрон /да не се бъркат с т.нар. куло проводници или тръбни проводници/.
При тези ПКОМ или ПВОТ също:
Ако не друго, то поне много лесно се "цепи" кабела. Като хванеш с клещите голата жица и я дръпнеш перпендикулярно, кабела се разделя на две бързо и удобно(личен опит)
за разделка на жилата... :)
lov - майстор
Инсталацията на караваната ти е направена с кабел по стандарта който се ползва по ингилизко. Ако никой нищо не е пипал по нея този средния кабел никъде по контактите не трябва да е прекъсван. Дори тези крайните кабели също.Но за тях ми има изключения. На контактите винаги фазата и нулата са в определени дупки но съм забравил коя къде трябваше да бъде по стандарт. Всеки токов кръг излиза от таблото и после задължително се връща пак там. Изключение са само лампите. Така че ако ръчкаш гледай да не останеш изненадан. Що са два кръга на един контакт. Всъщност те вървят от контакт в контакт без разклонителни кутии. Това което обяснява колегата ме озадачава като изпълнение с кутии по тавана.
Освен ако кабелите нямат някъде видими дефекти не ги сменяй. Доста са им високи изискванията към качеството на изолацията. Дето се казва караваната ще изгние но кабелите ще са здрави.
totio1973 - специалист
Преди 2години правих инсталацията на мой познат с този тип кабел,много лесно се работи с него.Преди години е работил в Англия и от там си е донесъл няколо топчета
radius - майстор
Английската ми термопомпа дойде с точно такъв кабел като от първата снимка. Хем му се чудих, хем му се радвах, преди клемата бяха нанизали на защитния проводник жълто-зелен шлаух, маниаци.
  • 1
  • 2

Тема "Срещали ли сте такъв кабел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: