Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dinamit1 - помощник
Здравейте. Изградена нова ел.инсталация през 2013г. Майстора, който е правил ел.инсталацията, не прави таблото, тъй като фирмата изпълнител го отстрани. Таблото е довършено от други хора. Впоследствие изгонения майстор се върна на обекта за други по-дребни работи. След това, си премина лаборатория, която провери инсталацията и издаде съответния документ за акт16. Т.е. към лятото на 2014г. всичко е ОК. Загубена връзка с всички предишни майстори, спират да си вдигат телефона. Намирам нов, който да ми постави осветителните тела, да ми върже бойлера и др., което се случва пролетта на 2015г. Всичко беше наред, докато септември, не започна да пада директно външия бушон в таблото на ЕВН. До ден днешен, никога и по никакъв повод, не е падал вътрешен бушон. А външния бушон, пада ежедневно. Обадихме се на ЕВН, смениха си бушона, но той пак продължи да пада. Проверихме външния кабел, но няма повреди по него. Към настоящия момент е проверен с т.н. мегер външния кабел и той е в перфектно състояние. Но мегера вътре в къщата, дава отклонения в 2 контакта, които имат изключително занижени стойности, както е в един от бушоните за част от осветлението. В единия от контактите, в единия ден, намерихме 2 фази, а на другия ден, си беше само една, без да сме правили нищо, освен да разкачим контакта. Изключих бушоните на проблемните контакти, както и на осветлението, за да проверя дали наистина там е проблема, но на другия ден, външния бушон, отново бе паднал, като вече дори отказва да се включи, а като го вдигна, директно пада(това днес). По таблото, сме сменяли бушони, за да не би да става проблем, от това че са дефектни(мила родна картинка). Самото табло, вече е пълен кенеф, като това, което се констатира е че има няколко бушона, които не са за нищо!!! Те.е. нищо не изгасва, когато ги бутна!!! Така че, външния ми бушон вече отказва въобще да се включи, а всички налични майстори са вдигнали ръце и нямат идея какво става. Ако някой има идея за някаква пътека по която да се тръгне, за разрешаване на проблема, моля да пише.
nikolov333 - майстор
А проект на електроинсталацията дадоха ли ти?
iliya_i - майстор
След като А16 е от 2014 г. няма ли гаранция? Какво каза стрэотелната фирма? Ако не наложи търси КЗП.
dinamit1 - помощник
nikolov333 написа:
А проект на електроинсталацията дадоха ли ти?
Да, проекта си е в мен.
dinamit1 - помощник
iliya_i написа:
След като А16 е от 2014 г. няма ли гаранция? Какво каза стрэотелната фирма? Ако не наложи търси КЗП.
Гаранцията си е едно на ръка, но КЗП няма да ми решат проблема.
moimoimoi - майстор
EVN слагат предпазители с крива В която е по чувствителна и изключва по лесно
а тези в твоето апартаментно табло 99% са крива С
отделно че при заявена мощност 6 киловата EVN слагат 25 ампера предпазител някви кучи марки

възможно да се е прецакал предпазителя на EVN
Може да пробваш следното,изключваш всички предпазители в твоето табло и пак пробваш този на евн
dinamit1 - помощник
moimoimoi написа:
Може да пробваш следното,изключваш всички предпазители в твоето табло и пак пробваш този на евн
Пробвах го. При това положение, бушона на ЕВН не пада.
moimoimoi - майстор
еми тогава почваш да пробваш един по един от твоето табло за да установиш при кой предпазител ти пада този на евн

а това че си имал "две" фази на контакта по скоро значи че я няма нулата на контакта и проводника на нулата кара фазомера да свети по индукция
dinamit1 - помощник
moimoimoi написа:
еми тогава почваш да пробваш един по един от твоето табло за да установиш при кой предпазител ти пада този на евн

а това че си имал "две" фази на контакта по скоро значи че я няма нулата на контакта и проводника на нулата кара фазомера да свети по индукция
Пробвал съм това с бушоните един по един. В момента външния бушон въобще не иска да се включи. Би ли дообяснил това с 2-те фази. След като я няма нулата, какво означава това?
moimoimoi - майстор
става въпрос само за нулата на този контакт/или на няколко контакта/ не за целия апартамент

ако е прекъснала нулата някъде/разклонителна кутия примерно или ударен кабел/ жилото на нулата остава свободно в двата си края и понеже върви паралелно на фазовия проводник в него по индукция се предава някакъв потенциал и за това при мерене с фазомер има отчитане на фаза
общо взето е нужно да се проверят връзките по кутиите или в таблото

Тема "Повреда в ел.инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: