Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
toolegittoquit - майстор
Евтините мултимери се объркват, когато не мерят чиста синусоида. Не линейните товари и комутацията по мрежата създават смущения в синусоидата. Светодиодът не е линеен товар. Пък отгоре на това самият димер ако е обикновен симисторен/тиристорен регулатор реже синусоидата където му падне. :-D Това е причината да мериш някакви 400V с мултимера. Според мен си виж точно къде какво ти минава и пробвай без димера.
Последна промяна от toolegittoquit на пет дек 11, 2015 12:49 pm, променено общо 1 път.
DMN - майстор
DRLabs написа:
В момента търся по-читав мултицет, да видим с него.
С мултицета какво ще измериш в случая един господ знае...Преди време бях "закачил" осцилоскопа след един димер с товар 60 ватова лампа ЛНЖ. Ето осцилограмата:
Прикачен файл:
P1130109.jpg
Вижда се макс. напрежение 300-310V и едни остри пикове до към 500V. Разбира се по-важно е ефективното напрежение, но на електрониката на лед лампите може да не й се отразяват добре тези пикове и форма на напрежението. А и осцилограма може да е съвсем различна когато товара е лед лампа.
moimoimoi - майстор
бих те посъветвал да си смениш димера
вкъщи ползвам димер на шнайдер и няма проблеми с димирането на крушки V-TAC на 220волта
DRLabs - помощник
DMN написа:
DRLabs написа:
В момента търся по-читав мултицет, да видим с него.
С мултицета какво ще измериш в случая един господ знае...Преди време бях "закачил" осцилоскопа след един димер с товар 60 ватова лампа ЛНЖ. Ето осцилограмата:
Прикачен файл:
P1130109.jpg
Вижда се макс. напрежение 300-310V и едни остри пикове до към 500V.
Ами като приемем, че осцилоскопът очевидно мери точно - в такъв случай напреженията, които си измерил не са ли също твърде високи, точно като в моя случай? Защо са такива? Нещо не разбирам.
Между другото, направи ми впечатление, че когато започна да включвам димера плавно, напрежението практически започва с някакъв пик от 550 волта, пада на 500 и започва постепенно да намалява, като в максималното положение на димера, измеренто напрежение при мен е намаляло до около 400 волта. Практически се получава, че вместо да расте, то намалява. В същото време, светимостта на крушките се увеличва. Не знам дали има някакво значение, но когато крушките не светят максимално силно, се чува е жужене от тях...

Поздрави!
moimoimoi - майстор
с твоя уред това което става след димера не можеш да го измериш
а жуженето е защото димера накъсва фазата и я подава на импулси
Последна промяна от moimoimoi на пет дек 11, 2015 1:37 pm, променено общо 1 път.
DRLabs - помощник
moimoimoi написа:
бих те посъветвал да си смениш димера
вкъщи ползвам димер на шнайдер и няма проблеми с димирането на крушки V-TAC на 220волта
Ще го сменя със сигурност, дори превантивно. Въпросът е дали крушките горят заради димера...или наистина има някакво голямо напрежение (макар че както вече говорихме, едва ли има откъде да дойде; вкъщи нямам трифазен ток).

Поздрави,
toolegittoquit - майстор
DRLabs написа:
Ами като приемем, че осцилоскопът очевидно мери точно - в такъв случай напреженията, които си измерил не са ли също твърде високи, точно като в моя случай? Защо са такива? Нещо не разбирам.
Има високи пикове. А не че средната/ефективната стойност е висока. Това е заради нелинейните товари, както писах по-горе. Истината е, че при 230V мрежово, пикът на синусоидата е нормално при 331V. Обаче ефективната стойност, ако сравняваме по енергията, сравнена с постоянно токов източник за същото време е 230V.
И според мен е време да разкараш димера. Иначе когато фазата не е "нормална" много уреди почват да жужат. Например е особено осезаемо при нагреватели, обикновени лампи и т.н.
DMN - майстор
И според мен не ти е подходящ димера за случая. Жуженето се чува именно от формата на напрежението, която не е синусоида(виж осцилограмата). Така се получава от подобни димери с фазово управление. А при мен се получаваха пикове, защото в димера имаше някакво дроселче навито на феритно тяло, и от там явно се индуцираха тези големи пикове до 500V. Има различни видове димери и схемни решения, по които са изпълнени.
А по въпроса за мултицета - какво показва и колко може да му се вярва е съвсеееем друга тема.
П.П. Колегите са обяснили вече :) .
DRLabs - помощник
Благодаря на всички за помощта! Ще сменям димера и ще пиша за резултатите. Можете ли да дадете идея къде се продава Шнайдер в София. Трибва ли да питам за димер специално за LED осветление или това няма значение, когато съм на 220?
moimoimoi - майстор
у софия съм взимал от бриколаж,ама ми се стори скъпичко

Тема "Странен проблем с LED осветелние" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: