Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thebugger - специалист
Някакво мнение, дали си заслужава стабилизация на захранването, защото попринцип стабилизацията може да се направи доста елементарно и мощните транзистори не се налага да отделят повече от 1W. Аз го правя най вече поради 2 причини. Първо, на симулация излиза че има затихване на брума от -77dB. Това ще рече че изходния брум ще е под 1mVpk-pk. Това ще намали изискванията за развръзващите вериги за предусилвателя. Мощният транзистор при пикови консумации ще отделя 0.7W, така че може и без охлаждане да мине или в най лошия случай една малка метална плочка ще свърши работа. Второ, напоследък много чета по темата и доколкото разбрах, не е хубаво лампите да се излагат на пълното анодно напрежение преди да е загряло отоплението. С тази схема забавянето е около 10s-15s,за пълно анодно напрежение,така че би трябвало да има достатъчно забавяне, да се задейства отоплението напълно. Какво мислите?

П.С. Мисля и за отоплението да направя забавено включване от 5s, защото заради положителния температурен коефициент на волфрама, някои от лампите много силно светват в началните моменти (най вече предусилвателната лампа) и ме притеснява да не прогори волфрама.

Прикачен файл

HT regulator.png
HT regulator.png (22.66 KиБ) Видяна 829 пъти
sts - специалист
Отоплението е необходимо да се пусне през ограничител /диод,термореле или др./ със закъснение и след това да се подаде пълното отоплително напрежение.
"Атаката"/източника на сигнал/ към предусилвателя да се включи също със закъснение.
Целта на тези мероприятия е лампите да са в установен статичен режим преди подаване на сигнал.
Такива решения са използвани в уредбите на Радиофикацията през 70-те години на миналия век.
thebugger - специалист
Мисля отоплението да е от прав ток, като стабилизатора да е със закъснителна верига. Така бавно ще се изкачи напрежението до номиналното ниво. А във вкъщи случайно намерих транзистори за високо напрежение и се чудя дали да не регулирам и високото напрежение, пак със забавяне. Както казах на няколко места прочетох, че не е хубаво лампите да се излагат на пълното анодно напрежение, преди да се е задействало отоплението напълно. Не знам дали това е истина, но не ми пречи да го направя. Тамън ще минимизира и брума напълно. Хубавото на лампите е, че изправителя и стабилизатора им не отделят голяма мощност и може доста компактно да се направи.
petromaniq - специалист
Извинявам се , ама му сложи и Гайгер-Мюлеров за всеки случай, че не се знае като дойдат "братята" за какво ше се ползва.Идея. комутатора направи с тиратрони-няма да хабят от финото отопление е + някои триггер триоди повече - пак ще си дойдем на дуната :)
thebugger - специалист
Тиратрони мисля че имам няколко. Каква точно е идеята? Тригер (предполагам на шмит) също мога да измисля с един двоен триод.

Тема "Стабилизирано захранване за лампов усилвател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: