Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
radius - майстор
Първо да поясня, че не съм за 15 лв., но не вярвам че ще взема нещо по-добро и сигурно.
Бойлера е Горение 2кВ, термостата италиански Thermo Watt.
Прикачен файл:
photo 1.JPG
photo 1.JPG (114.53 KиБ) Видяна 1773 пъти
Понеже бойлера се включва нощем през таймер за около 90минути, термостата невинаги изключва по температура. Но напоследък включвахме повече и през деня и забелязах прегряване на водата. Което както знаем е особено опасно.
С 2 думи термостата не работи както трябва. След като го отворих снощи, не забелязах нищо нередно по електрическата част, няма нагари, залепвания и т.н.
Прикачен файл:
photo 3.JPG
Остава биметалния елемент. Все едно е станал по-муден и не дава достатъчно разширение. Мерих в чаша с вода и не беше покрита цялата тръба на сензора. Не знам дали е достатъчно от 25-6см да съм потопил по-малко от половината.
Прикачен файл:
photo 4.JPG
photo 4.JPG (80.52 KиБ) Видяна 1773 пъти
Отдолу на термостата има 3 температури 40, 60 и 80 С , какво ли означават те? Аз си мисля за мин. средно и макс. положение, но нещо не е така.
Прикачен файл:
photo 2.JPG
Врътката със сигурност не съм и променял положението и забелязвам, че на стайна температура е почти завъртяна на 2/5 от хода си, което ми се струва ненормално.

Главно ви питам тази постановка с чашата дали е правилна или трябва цялата тръба да е потопена/загрята?
Накрая най-вероятно ще купя нов, но искам да знам що така.
Gnus - специалист
С чаша вода не знам дали ще стане. Топлината ще ти бяга. Сложи го в по-голям съд. А ако искаш да провериш дали щраква без да гледаш температурата, нагрей по-сериозно - например със запалка.
VLADO66 - майстор
Прегряването на водата може да се дължи и на натрупването на варовик около тръбата на термостата вътре в бойлера.Трябва да се разкачи фланеца и да се почисти.
DMN - майстор
radius написа:
Понеже бойлера се включва нощем през таймер за около 90минути, термостата невинаги изключва по температура.
Така по написаното, доколкото разбирам, за 90 мин. по таймер водата не е успявала да загрее, за да достигне зададената по термостат - т.е. ако термостата е бил настроен например на 60 градуса, то за 90 мин. водата е загрявала например до 50 градуса.
radius написа:
Но напоследък включвахме повече и през деня и забелязах прегряване на водата.
При това положение обаче доколкото разбирам, таймера вече не играе роля или се включва по няколко пъти за 90 мин през деня. Логично е водата да е по-гореща. Не разбрах на колко градуса е настроен термостата :? .
Експирмента с чашата според мен не е много достоверен - трябва цялата тръбичка да е потопена във вода.
Има и още една подробност. Когато бойлера е постоянно включен, вдига по-голяма температура, отколкото когато е бил загрял само веднъж и изключил по термостат, и след това изключен ръчно или от таймер. Обяснявам - когато ползваш топла вода, бойлера се пълни отдолу със студена и в един момент термостата включва, но топла вода в бойлера има в голямо количество в средната и горната му част. Започва отново нагряване в долната част, но топлата вода се издига нагоре и в горната част става още по-гореща.
На теб на първо време ти трябва да разбереш дали ти изключва термостата, може и на котлона да го понагрееш, и да видиш дали изключва. Но за по-точно трябва да е във вода като измерваш температурата на водата. Натрупването на варовик също оказва влияние.
lov - майстор
Слагаш една тенджера на котлона и когато тя ври нейната температура е около 98 градуа. Казвам около защото зависи от солите във водата и най вече надморската височина. Топваш във врялата вода и гледаш дали изключва и после веднага топваш в съд със студена вода. И така няколко пъти да се увериш че нищо механично не му пречи.При всички случаи когато е на мах. при тази температура трябва да реагира в рамките на 1-2 сек. По принцип може да се тарира като се почистят пъпките предварително но имай в предвид че това не се прави с шкурка а само със специална иглена пила. Иначе след няколко включвания после под товар пъпките ще нагорят още повече заради останалите частици абразив.
Обяснявам това тъй като форума е направи си сам но не го препоръчвам да го правят хора които не са наясно какво и защо. Защото има много други регулировки на механиката за които много трябва да се внимава, и една леко изкривена пластинка после може да се окаже фатална.
По вероятния проблем е натрупването на варовик в дъното и осезателя няма нужния топлообмен за да реагира адекватно и се лъже.
radius - майстор
Dmn, правилно си разбрал.
lov, не виждам какво да му чистя на пъпките, лъщят, даже май и в контактната площ няма нагар ( което е странно). Механично няма какво да му пречи ,тъй като свалих горнат пластина и то не остава друго ( а иначе си цъка при лек натиск отчетливо). Механично изглежда наред, пластинката е в онова специфично положение, което я кара да цъка "на кантар". Доколкото разбирам, не е вероятно да има някакво стареене или проблем в биметалната част, по скоро опита ми не е реалистичен.
Това за варовика също е много вероятно, но няма фланец, а една гайка може би 55мм. Не знам с какво да я развия, тя явно е част от реотана и по средата има дупка за сондата на термостата. Представям си каква омазвация ще е ако я сваля...
Нищо не казвате за трите температури, написано на термостата.
VLADO66 - майстор
Тези термостати като всички механични имат голям хистерезис-4-5гр. и трябва да се гласи опитно-като ти е топла водата/излизат с нея мехури въздух/ го намаляваш леко и така.
radius - майстор
shadow__01 написа:
radius написа:
Нищо не казвате за трите температури, написано на термостата.
Какво да кажем за тях? Това е ориентировъчна скала за "по-точна" настройка. Нещо като числата на стерелковите измервателни системи.
Не са степени, а ориентировъчни температури. Ако искаш 70C, го слагаш някъде между 60 и 80.
Баси, явно много кух изглеждам с тази тема, щом ми обясняваш подобни работи. Нали написах, че е от долната страна. Виж последната снимка, там са написани тези 3 температури и нямат нищо общо със скалата от другата страна...
shadow__01 - майстор
radius написа:
Виж последната снимка, там са написани тези 3 температури и нямат нищо общо със скалата от другата страна...
Извинявай, не бях обърнал внимание. После ще си изтрия поста. Направи го и ти.
Не знам защо са ги написали същите стойности и във фаренхайт. Вероятно за ориентация на хората в някоя държава където се използва мерната единица фаренхайт.
ESPACE - майстор
Вероятно нищо му няма на термостата. Държали сте го включен през деня, пускали сте помалко топла вода(респективно е влизала студена долу) и е попрегрял в горната част както се случва със всички нормални бойлери.

Тема "Анализ на бойлерен термостат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: