Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, предстои ми ремонт на стара селска къща и искам да подменя изцяло ел. инсталацията, защото в момента май цялата къща е на един кръг и като стане нещо спира тока на всякъде. Старата най-вероятно ще си остане зазидана в стените, понеже нямам представа от къде минава. Ще се сменя и ел. таблото понеже е от тези старите с керамичните бушони. Та на въпроса - имам 5 стаи, една от които е кухня. За всяка стая е предвидено като консумация климатик или конвектор, лампа, телевизор и компютър. За кухнята - хладилник, проточен бойлер за мивка, фурна, пералня и лампа. На колко и какви кръга ще е най добре да се разпредели. За осветлението знам, че е добре да си е на отделно. Останалото от стаята (клима,TV,PC) може ли да е на 1 кръг за всяка стая? Евентуално какви кабели, предпазители ще са нужни. Нямам ограничение за преминаването на кабелите, понеже ще се полага гипскартон отгоре след това, така че може да ги пускам където и да е. Ако може да дадете и някакъв елементарен пример за правенето на осветителния кръг да речем. От всяка лампа има кабел който стига до ключа, после ключовете един към друг ли се свързват или отиват в някаква разпределителна кутия и от там към предпазителя ? Извинявам се ако не съм обяснил нещо както трябва но не съм много на вътре с нещата, имам познания по електротехника, но никога не съм се занимавал с нещо подобно. Благодаря предварително на всеки отзовал се.
valentino76bs - майстор
Ползвай търсачката има многобройни теми като твоята нещата долу горе са идентични!
ky-kyy - майстор
Кабелите, не може да се пускат където и да е!!!! Има си правила, на колко сантиметра от тавана, да вървят по права линия, да завиват под прав ъгъл. Теми има много, наистина.
fikata - майстор
Сега не знам как е, ама едно време за такава инсталация за да ти я узаконят, т.е за да те включат в ел.мрежата,вътрешна инсталация направена по почина "направи си сам" за собствени нужди, искаха да представиш диплом поне за завършен техникум /ср.специално училище/ по специалността.
Иначе поразрови се в този раздел на форума. Има много теми, в които ще намериш отговори на твоите въпроси.
ky-kyy - майстор
Сега, на никой не му пука, какво става след електромера...
moimoimoi - майстор
стабилно ли е захранването в това село? защото проточен бойлер и на село ми се струва че ще страдаш от липса на мощност.
колко квадрата са ти жиците от стълба до къщата?наблизо има ли трафопост
rado_ev - специалист
Идея относно осветлението. От главното табло тръгва двужилен захранващ кабел до една стая. В стаята се прави разклонителна кутия в която се свързват кабелите по съответна схема/за единичен или двоен ключ/ От тази кутия излиза отново двужилен кабел към следващата стая, който кабел се явява захранващ. Там пак правиш разклонителна кутия за ключа и лампата в стаята. И така продължаваш напред в зависимост от разположението на стаите. От практична гледна точка е удобно да направиш осветлението на къщата на два отделни токови кръга т.е. на два отделни предпазителя. Ако се случи авария в осветлението на някоя стая, да не стоиш на тъмно в цялата къща. Като цяло в една разклонителна кутия/на първата стая/ трябва да имаш четири кабела
1. вход захранване
2.изход за ключа
3. изход за лампата
4. Изход захранване за следваща стая
Това е най-елементарния вариант
За свързването на разклонителната кутия трябва да минеш на второ ниво в играта :)
Бойлер в баня трябва да е на отделен токов кръг задължително с трижилен кабел.
Проточен бойлер в кухня на отделен токов кръг, като сечението на проводника се съобразява с мощността на бойлера. Пак трижилен проводник.
toolegittoquit - майстор
Климатиците на отделни кръгове, контакти общо предназначение всички в 1 помещение на 1 кръг, осветлението може да се раздели на няколко части. В кухнята 1 кръг за печка и 1 за останалите контакти.
Проточен бойлер не препоръчвам. Харчат изключително много и натоварват много инсталацията. Като пуснеш 1 такъв от 7-8 киловата и от партидата не остава нищо. Проблемът е, че сигурно имаш 50А предпазител в табло, изнесено навън от енергото, та имаш ограничение на максимално консумирана мощност.

Тема "Полагане на нова ел. инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: