Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
svsh.64 - помощник
Здравейте. Бих искал да попитам знаещите в този форум, могат ли да ми кажат: електромагнит със сърцевина от инвар със сечение 7.065 или d 30мм. 1300 - 1500 намотки проводник 0.45 с общ диаметър 70мм. работещ на 220v прав ток, ако се залепи за стоманена плоча с дебелина 10 мм. каква би била силата на отлепване или на по-простичък език колко килограма може да повдигне? Ако някой може да помогне бих бил признателен.
Andri01 - майстор
Вземаш подходящ кантар и пробваш. Може и да има формули,но мисля,че ще бъде ориентировъчно все пак.
svsh.64 - помощник
Идеята е да знам предварително. Ако има някаква формула, стига да не е много сложна, би било добре, па макар и да е ориентировачно.
sstefanov - майстор
Според мен ще се запали бобината, заради това:
220v прав ток
Дължината на проводника е около 330м, а общото му съпротивление ще е около 33 ома.
При напрежение 230V токът през проводника ще е почти 7A, а разсейваната мощност в бобината ще е около 1600W, т.е. доста силна печка ще се получи.
svsh.64 - помощник
Вижте, получих указания за направата на електромагнит от човек който професионално се занимава с навиване на бубини. Според тези указания някакъв коефициент 45 се дели на сечението на сърцевината и се получава брой навивки за волт. Те съответно се умножават по 220-230 защото това е напрежението на което ще работи. И в двата случая броят не надвишава 1500, а диаметърът на проводника той ми го даде от някаква таблица която той има, според която за сърцевина с това сечение проводника започва от 0.43 а горна граница няма. Сега, ако някъде греша, ще се радвам да бъда коригиран. Нямам желание да си правя котлон, имам си печка.:) Осен това обаче ми се иска да получа смислен отговор на въпроса с който започнах тази дискусия. Както казах бих бил признателен.
sstefanov - майстор
Пробвай да навиеш бобината и да я включиш както си описал и ще видиш, че отговорът ми е съвсем смислен.
С бобиньора сте си говорили за различни неща просто.
tacho6 - напреднал
Дължината на проводника е около 330м, а общото му съпротивление ще е около 33 ома.
При напрежение 230V токът през проводника ще е почти 7A, а разсейваната мощност в бобината ще е около 1600W, т.е. доста силна печка ще се получи.[/quote]


Не съм инженер, и не помня формулата, но сметката ти е много грешна.
Последна промяна от tacho6 на пет яну 29, 2016 4:44 pm, променено общо 1 път.
sstefanov - майстор
Покажи правилната сметка тогава.
Обърни внимание на условитето:
220v прав ток
tacho6 - напреднал
Довечера ще се консултирам с инженер и ще споделя. Все пак имаш трансформация на тока в електромагнитно поле, а не в топлина. Не че няма да има и такава но това са загуби от грешни сметки или лошо изпълнение.
sstefanov - майстор
При прав ток магнитното поле е постоянно и не участва в сметките (освен при преходните процеси)!

Тема "сила на отлепване на електромагнит" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: