Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
infomar
Бензинов генератор Firman, номинална мощност 6 kW, монофазен 230 V/50 Hz, резервоар 25 L, време за работа с един резервоар 12 часа при натоварване 5.5 kW, A.V.R - стабилизиране на напрежението, 72dB(A), двигател 15 HP, 450 см2, тегло 110 кг, размери 70 x 52 x 54 см, на колела, електростартер, в цената не влиза акумулатор, произход Китай.
Изображение

Въпросът ми е мога ли директно да го включа през входящите захранващи кабели на къщата (изключвам външното захранване от таблото и включвам кабелите към вече запуснатият генератор. Ще е направено така, че да се изключи едновременно подаване на ток от двете места към къщата)
Къщата не е заземена. Трикабелно електрифициране. Заземяването е към нулата в къщното табло.От стълба идват два кабела. Има ДТЗ във всички стаи.

Ако не мога да го включа централно, то мога ли да подам захранване от него към два климатика.

Имам за захранване два фризера, един хладилник и 1 или 2 климатик в зависимост от натоварването.

Ще се ползва за аварийно захранване. Замислих се след като тази година ЧЕЗ ме изненада с двудневно спиране на тока и нередовно в продължение на седмица, оправдавайки се с липса на средства за поддръжка на стълбове и др.

Ако някой има наблюдения от реална експлоатация/проблеми, моля да сподели.
shadow__01 - майстор
Можеш да го свържеш, но трябва да си изчислиш общата мощност на уредите които ще се включват. Желателно е да не надвишават 5,5kW.
Ако имам средства можеш да си направиш система от контактори или някакъв ПЕП за да не разменяш кабели всеки път.
fikata - майстор
Темата е благодатна за мнения за АВР или поне за "умшалтер"
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 1&start=20
infomar
fikata написа:
Темата е благодатна за мнения за АВР или поне за "умшалтер"
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 1&start=20
За УМШАЛТЕР е ясно, въпросът ми бе на конкретно този генератор трябва ли да се прави някакво специално свързване, или от контакта му, единият извод го приемам за НУЛА и го заземявам - (то заземяването няма да е професионално щото е прекалено сложно, а колкото мога - 10 квадрата кабел от извода да го вкарам на 2-3 метра в земята), другият да го приема за фаза и така към кабелите на къщата да подам тези два кабела, вместо онези от стълба.
Предполагам, няма да има конфликт с ДТЗ-то.
hidrazin - майстор
Кое ще е нула ти си решаваш. С ДТЗ-то няма да има конфликт но пък и това земно колко ли ще е земно.... :?
:partyman:
Hoвoceлckи - майстор
Е колко земно трябва да му е :-D Достатъчно му е хубаво "арматурно" и "плочно" да речем. Това в кръга на шегата. Реално генератора ще е в къщата. При някакъв пробив ще протече ток на утечка през някакви елементи от строежа - стена, плоча, арматура ... та в генератора. Какво отношение има земята (в градината му, по пътеките ...)? Той тока си е като нас - избягва да обикаля отдалеч :wink: От друга страна, нулата на градската мрежа трябва да си е баш нула и той от нея защо да се отвръзва?
infomar
Hoвoceлckи написа:
Е колко земно трябва да му е :-D Достатъчно му е хубаво "арматурно" и "плочно" да речем. Това в кръга на шегата. Реално генератора ще е в къщата. При някакъв пробив ще протече ток на утечка през някакви елементи от строежа - стена, плоча, арматура ... та в генератора. Какво отношение има земята (в градината му, по пътеките ...)? Той тока си е като нас - избягва да обикаля отдалеч :wink: От друга страна, нулата на градската мрежа трябва да си е баш нула и той от нея защо да се отвръзва?
Все ми се е струвало, че трябва и двата кабела да разкача за по-сигурно. Знам ли го генератора да не вземе да си смени фазата и ......да стане беля когато дойде тока. :? Не ми се смейте, щото не съм много навътре с тези токове.
Инак да се разкача само входящата фаза и да се сменя с тази на генератора изглежда примамливо.

Все пак ТОЗИ генератор казвате, че няма да има никакъв проблем ако се свърже по подобен начин. Щото за друг подобен генератор за свързване по подобен начин казваха че имало проблеми...
Климатиците ползват около 500 -700 вата реално при топлене, фризерите и хладилниците предполагам пак толкова. Проблем може би да има с пусковите токове. :? Той генератора разбира се няма да работи на 100% мощност а около 4 киловата... предполагам.

Тема "Въпрос за генератор Firman FPG 8800E2" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: