Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте , имам ситуация вкъщи и съм озадачен защо се случва това!!!? Живея в къща и ситуацията е следната:В едната стая на къщата,която ще е детска стая в контактите където е нулата и на пластините като проверих когато връзвах контактите има някакво напрежение(измерено с фазомер)което се явява за секунда и изчезва!!! Фазомера светва и изгасва за секунда!!! Картона ми е на конструкция,кабелите са в гуфре,но въпреки това дори когато пипна ъглите на стената -които са метални пак усещам такова напрежение което е за секунда и после изчезва ,нещо като боцкане.След 2-3мин.като че се генерира или акумулира от някъде и пак го има!!!? прекарах инсталацията през дупките на тухлите(за да не къртя) и под картона в гуфре.В останалите стаи на къщата това го няма!?Изключвам главният предпазител и отново на нулата и на пластинките в контактите се явява.!!!Меря с фазомера нулата ,светва и изгасва ,след това на друг контакт пък на нула и пластинките не светва,докосвам с фазомера металните ъгли на стената на гипсокартона светва и гасне за секунда!!!???Напрежението в контактите е 245-246 волта измерено с мултицет ,в останалите стаи на къщата е горе долу пак с такива стойности но нямам проблем там, възможно ли е това да бъде така, защото съм близо до трафопост!Направо съм в Цайтнот!!! :? Някакви насоки,съвети или идеи от къде и как се случва това.Далече съм от идеята за статично електричество!Какво мога да направя?Благодаря на всички предварително!
moimoimoi - майстор
а тия контакти работят ли? като включиш нещо в тях?
PCL82 - майстор
Без да е гаранция за отсъствие на проблем (!), ще ти кажа, че така светва фазомерът когато си насъбрал статично електричество и просто се разреждаш към заземеният предмет. Защо се случва така: подът във въпросното помещение сигурно е мокет или изкуствен килим, а във съседните е нещо друго? Ти си облечен с изкуствена дреха и обувки с пластмасова подметка?

Що се отнася до напрежението: малко е над максималната нормата от 242В. Ще скъси живота на някои уреди!
Здравейте и благодаря на всички,значи отдолу в стаята имам ламинат без мокет или килим, стъпвам бос или с чехли.Иначе контактите работят нормално т.е. функционират.Облечен съм с анцунг и тениска.Не мисля че това е причината.Възможно ли е при монтиране на металната конструкция на гипсокартона да има пробив във инсталацията от нещо,да кажем винт или да е наранена или скъсана обвивката на кабела и да прехвърля от фазата на нулата напрежение?Но дори така да е тогава ще има постоянно напрежение в нулата, а при мен се явява за секунда и изчезва.?Търся смисъл така да се прехвърля това минимално напрежение от металните ъгли на стените към мен,не допускам обратното?В такъв случай ще се обявя за екстрасенес притежаващ енергийно поле и който когато здрависвм някой ще му накъдрям косата :o :?Случва ми се и когато занеса лаптопа в стаята и го включа в контакт независимо кой ме удря и когато докосна копче на клавиатурата,за момент и после изчезва.?На всичките контакти съм поставил мост на нулата.!
MIRO_073 - майстор
Трифазно ли е захранването в къщата?
ivanovbg - майстор
Екстрасенс, ама само в тази стая. :wink:
Предполагам нямаш консуматори на този кръг? Отиди в таблото и разкачи кабелите за тази стая- и фаза и нула. Мери с фазомера. После закачи и фазата и пак мери. Ако изчезва без някой от кабелите проблема търси пробив.
shadow__01 - майстор
Аз ще заложа на лоша връзка на нулата. Вече дали в таблото или в някоя разклонителна кутия...
Тани - модератор
Аз залагам на статично електричество! Следващия път, преди да премериш с фазомера нулата, първо се хвани с другата ръка за стената и тогава мери. Сигурен съм, няма да се наблюдава първоначалното светване!
kozl - майстор
До сега не съм се сетил да разреждам статично електричество през фазомер. Но сменихме кухненския диван и се почнаха едни искри към всичко метално. Ами боцка. Съпружката подскачаше много докато не купи спрей против статично електричество и дивана се укроти.
А имал съм друг случай да бие ток м-у нулата и водопроводна инсталация от поцинковани тръби. Т.е. м -у бойлера и смесителя. Много интересно, но докато другите подскачаха, аз го усетих като гъдел. Фазомера по същия начин светваше мижаво и угасваше па даже и не всеки път светваше. Махнах главния предпазител (витлов) и премерих потенциалите м-у тръбите и бойлера. Мултицета отчете 15, 20 волта. Кво да му мисля пуснах една жица от корпуса на бойлера до поцинкованите тръби и тогава се чу бръмчене. Не можех да повярвам и няколко пъти откачах и закачах новата връзка, за да се убедя, че звука е свързан с връзката. Е не разбрах кое е източника на звук, но нагласих мултицета на ток и отчетох > 1А ток през връзката бойлер-водопровод. И понеже бойлера беше занулен то явно м-у нулата и заземения водопровод имаше потенциал. Е аз не открих причината и потърпевшите извикаха специалисти от ЕРП и те отсранили явлението, но така и не разбрах къде е била причината. Аз до електромерното табло все отчитах ралика в потенциала и протичане на ток. От там на татък не мерил по въдушната линия към ел.стълб.
Та идеята ми е да провериш потенциалите м-у к-цията и нулата.
infomar
А може ли причината да е в кабели на комшиите :? Там да е проблема и да оказва влияние в близкото обкръжение :?

Тема "напрежение в нулата на контакт" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: