• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

Съвсем скоро се сдобих с нов апартамент и в момента съм в процес на изграждане на интериора. Взех решение известна част от електрическите уреди и осветлението да бъдат автоматизирани чрез Z-Wave съвместим контролер, сиреч ще си правя къщата умна.
До преработката на електрическата мрежа имам още време и затова реших да започна да експериментирам с част от устройствата, който възнамерявам да използвам в новия апартамент.
Имаше известно съпротивление докато настроя Z-Wave контролера и успея да сдвоя първото устройство, но това вече мина. Успях да подкарам сенсор за отваряне на врати и прозорци, както и един димер. Когато се опитах обаче да си поиграя с най-обикновено реле ударих на камък

Проблемът

Релето е FIBARO FGS 211 и схемата му на свързване е показани тук
Изображение

След като отворих ключа на осветителната верига установих, че май-няма да мога да реализирам схемата.

Сега, простете ако се изразявам неточно и ползвам грешни термини, но аз не съм електроинжинер.
Ситуацията в ключа е, че има два проводника - фаза и нула, като според мен, свързването на осветителното тяло е с постоянна нула, а ключа просто прехвърля фаза към отворената линия. Демек фазата на лампата е прекъсната в ключа. Ако трябва схематично да покажа моите представи за ситуацията те биха изглеждали така
Изображение

В тази ситуация изобщо не ми е понятно, как да реализирам коя да е от схемите посочени от производителя (Всички схеми за подобни). За нещастие никъде не успях да намеря схема на самото устройство, която евентуално да ме насочи как да заобиколя проблема.

Въпросът

Та питането ми към вас е, на някой хрумва ли му как да свържа проклетията така, че да работи?

Ето и един клип, в който ви разказвам малко по-подробно какво съм опитал и какво не
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xtgQF3zu6EM[/youtube]

В клипа пропуснах да кажа, че когато изпълня точно схемата всичко работи.

Благодаря ви предварително.
Последна промяна от lyubo.slavilov на нед фев 21, 2016 6:41 pm, променено общо 1 път.
fikata - майстор
Схемата можеш да реализираш като по нея пресвържеш свръзките в разклонителната кутия за лампата. Разбира се,ако там осигуриш място и за релето.
Двата проводника на съществуващия ключ ще бъдат за свързване на врътката на димера с клеми S1 и Sx на релето. В тази кутия имаш фаза и нула за захранване на релето L и N
Последна промяна от fikata на нед фев 21, 2016 5:14 pm, променено общо 2 пъти.
fikata написа:
Схемата можеш да реализираш като по нея пресвържеш свръзките в разклонителната кутия за лампата. Разбира се,ако там осигуриш място и за релето.
Двата проводника на съществуващия ключ ще бъдат за свързване ва врътката на димера с клеми S1 и Sx на релето.
Благодаря за отговора.
Твърде общ обаче. Да - там възнамерявам да свържа релето и точно това е проблема - схемата изисква в ключа да има 2 неутрални проводника и една фаза.
Знам, че звучи малоумно "два неутрални". В крайна сметка 2 неутрални са все едно един split-нат надве. Обаче не работи - опитах.

Второ - нямам проблем с димера, а с релето.

Би било полезно ако някой предложи схема, която да отразява физическото свързване вътре в ключа.

Edit: Съжалявам. малко прибързано се изказах. сега виждам, че говориш за разпределителната кутия, а не за кутията на ключа.
Последна промяна от lyubo.slavilov на нед фев 21, 2016 5:27 pm, променено общо 2 пъти.
shadow__01 - майстор
Фиката е прав, че ще трябва да го монтираш в разклонителната кутия за най-лесно. Другия вариант е ако преработваш цялата инсталация в апартамента ще може да монтираш всички димери в една отделна кутия (под таблото например).
Схемата която си начертал на хартията си е вярна, НО в конзолната кутия нямаш нула а проводник, който "носи" фазата към лампата.
Работил съм с димери които ще ти свършат работа, но те нямат управление през смартфон, а само управлението което показваш със ключа.
Малко ни страх да те съветваме да човъркаш по разклонителните кутии преди да имаш познания какво точно трябва да търсиш и правиш.
Моят съвет е като се монтира всичко (без значение дали от теб или с помощ от приятел) да се остави достъп до разклонителните кутии ако се наложи смяна на димерите. Вътре са с безтрансформаторно захранване, а то си има живот. Гасящия кондензатор "съхне" и после няма да работи изобщо.
Последна промяна от shadow__01 на нед фев 21, 2016 5:14 pm, променено общо 2 пъти.
Още едно уточнение искам да направя.
В процеса на експериментиране, успях да се преборя с димера, но не успях да измисля, как да свържа обикновенното реле.

Моля за извинение, ако не е станало ясно.
shadow__01 написа:
Малко ни страх да те съветваме да човъркаш по разклонителните кутии преди да имаш познания какво точно трябва да търсиш и правиш.
Моят съвет е като се монтира всичко (без значение дали от теб или с помощ от приятел) да се остави достъп до разклонителните кутии ако се наложи смяна на димерите. Вътре са с безтрансформаторно захранване, а то си има живот. Гасящия кондензатор "съхне" и после няма да работи изобщо.
Достатъчно разумно е това което казваш.
Въпреки, че не съм електро инжинер имам достатъчно инжинерна мисъл и техника на безопастност. Бих приел съветите ви на своя отговорност :)

В крайна сметка, мисля, че ми стана ясно какво казвате и двамата с Фиката. Не съм сигурен обаче, че мога да си позволя да оставя достъп до разпределителните кутии.
И двата уреда (и димера и релето) са предназначени за монтаж в кутията на ключа. До колкото разбирам ако искам да ползвам реле, ще трябва да тегля допълнителна линия. Ако се спра на димер, всичко е ясно.

Благодаря.
abracadabraabrac - специалист
Здравей, хубаво е че имаш желание да направиш такива нововъведения в дома си. Не бих могъл да ти дам съвет, просто не разбирам. Но пък ме заинтригува темата. имам и въпрос: -На какво разстояние можеш да контролираш димера със смартфона? И как става, чрез инфраред или ултразвук(както е при дистанционните на колите), или по друг начин?

Успех!
shadow__01 - майстор
abracadabraabrac написа:
На какво разстояние можеш да контролираш димера със смартфона? И как става, чрез инфраред или ултразвук(както е при дистанционните на колите), или по друг начин?
Ще си позволя да отговоря вместо автора (ако не възразява).
Управлението през смартфон е или през интернет (чрез приложение) или чрез блутут (около 10-15м) Зависи от самия контролер.
Инфраред на смартфон не съм виждал, но може и да има някой стар модел.
При колите се използва радиосиграл със определена честота и код, не ултразвук.
gnt69 - майстор
Моя е Samsung Galaxy S4 и има командвам си телевизора ди ви ди то. :partyman:
abracadabraabrac - специалист
Благодаря. Да,аз сега осъзнах че при колите е радиосигнал. Вероятно контрола го прави човека чрез блутут който също е късообхватна радиочестота.
  • 1
  • 2

Тема "Автоматизиране на осветлението със Z-Wave" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: