Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Zlateff - специалист
Здравейте!Преди 2-3 дни ми изгоря нагревателя на фурната (долния) на печка Амика, полска мисля, че е.Смених го и повече и не тръгна.Какво имам в предвид.На двата края на нагревателя нямам потенциал.Демек фазомера свети и на двата края.Разкачих нагревателя, ключа го оставих вкл само на долен нагревател и отново двата края светиха.Погледнах по случайност и другите краища на бобината на вентилатора и на горните реотани, ами и техните 2 края светеха и то при положение че не съм вкл ключа нито на вентилатор нито на горен реотан.Изображение. Според мен синия кабел би трябвало да е 0, понеже е запаралелен през всички нагреватели, но пък от друга страна минава през Изображение
и сечението му е по-голямо.Въпроса ми е следния възможно ли е проблема да е в таз платка.Изображение
Понеже на синия кабел няма напрежение, от там той да прехвърля 0 на белия от там на ключа и от там на въпросния син кабел който минава през всички нагреватели и през това което прилича на биметална пластинка?Мисълта ми е в платката да се губи връзка към 0 и от там да идва това офазяване?Благодаря Ви предварително.
Gnus - специалист
Това не е биметална пластинка, а реле. Даже върху него си е нарисувана схемата му. Но ефектът е същият - съединява/прекъсва белия и синия проводник.
Напълно е възможно да имаш фаза навсякъде, защото нулата е прекъснала. Но фазомерът не ти е достатъчен - трябва мултицет или пробна лампа. Виж дали има напрежение между бялото и фаза и между синьото и фаза. Друго, което може да пробваш е да извадиш от това реле двата кабела и да ги окъсиш, ама с дебел мост и да видиш дали ще заработи. Ама внимавай - 220 волта са това.
Последна промяна от Gnus на пет мар 11, 2016 10:14 am, променено общо 1 път.
Zlateff - специалист
Няма смисъл от тази врътка понеже набарах един дърт мултимер дето ми показва че имам верига през релето ключа та чак до нагревателите..
Zlateff - специалист
Проблема е частично разрешен.Той бе следния, фазата е прекарана от терморегулатора в ключа, а 0та от термичната в ключа.Как го разбрах?Ами прекарах главния кабел за 0та директно в ключа и всичко тръна.Странното е че с тоз дърт мултицед (някакъв турски) дето мерих 2те крачета се разшумя на по-малко от 10 ома, за това изключих,че проблема е в защитата.
Gnus - специалист
Т. е. проблемът се оказа, че термичната защита е сработила, така ли?
Старият реотан здрав ли се оказа?
Zlateff - специалист
Той стария беше изгорял, още преди 2-3 дни го смених.Обаче сега изникна друг въпрос.Гледам тука схемите на тази защита тя е NC демек нормално затворена.Чудя се дали има някакво копче с което да я ресетна или направо нова трябва да взимам.Няма от какво друго да е понеже,0та като я пратих директно в ключа всичко си светна и тръгна.Другата причина поради която би трябвало да е от защитата е че там където е белия кабел отдолу фазомера свети, а синия кабел от др край не свети тоест няма връзка по-между им, защото ако имаше такава всичко щеше да е наред.
Gnus - специалист
При мен (беко) сработва тази защита, когато дълго се ползва фурната, но после като се остави да изстине, тръгва без да се пипа. Не знам при теб как трябва да бъде.
Zlateff - специалист
Ами да ти кажа и аз не знам.Тя от няколко дни не сработва :D Ще отида до едно магазинче в квартала и ще попитам как стоят нещата.Въпроса е че се откри топлата вода и разбрах аджа ба за какво иде реч.Благодаря ти за съветите и бързите отговори :)
lov - майстор
Фазомера както му викаш си е фазоуказател и не е уред за измерване при ремонти на електроуреди. Всякакви негови показания при опити за измерване са сами итерпретации на съществуващото положение.
Обърни щепсела в контакта и сам ще се убедиш за какво говоря. Така че го остави на страна и си ползвай мултимера да проверяваш верига.

Тема "Проблем с печка Амика." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: