Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dr_slavov - напреднал
Здравейте,
пред завършек съм на къща изградена по метода на сухо стройтелство. Всичките ми тавани с гипскартон с минерална вата. На повчетето места осветлението ще бъде реализирано с лунички. Въпроса ми е от гледнат точка на нягряване на луничката има ли опастност за ватата? Евентуално да се запали. Търсих такива които са за външени монтаж (без да се изрязва дупка в картона), но избора е много ограничен и цените са убйствени.
Виждам, че има страшно много окачени тавани с лунички. Предполагам, че в голяма част от тях има и вата. Така че най-вероятно има решение.
Благодаря предварително.
moimoimoi - майстор
проблема е по скоро за луничките особено ако са халогенни - от прегряване изгарят,
ватата трудно ще се запали

по добре се ориентирай към лед лунички,по малко нагряват, по икономични са, по малко изгарят
fox_vt - майстор
Ако не си направил вече дупките бих ти препоръчал светодиодните луни да са със SMD светодиоди от този тип
Прикачен файл:
3W-LED-Panel-WH.jpg
3W-LED-Panel-WH.jpg (18.77 KиБ) Видяна 2983 пъти
По добра светлина дават и не дразнят очите.Но ако ще е лед осветление или неутрално бяло или комбинирай студени със топли цветове.Също така слагай повече по маломощни отколкото по малко но мощни,това специално заради ватата.
ig_ivanov - специалист
Няма какво да се притесняваш за ватата, стига да не се сложил памучна. Стъклената минерална вата издържа без проблеми 400°C, каменната- почти два пъти повече. По-скоро проблема ще е охлаждането на луничките (ватата е топлоизолатор- предполагам затова е сложена), както написаха по-горе. Затова - повече на брой, но по-малки като единица мощност.
dr_slavov - напреднал
Благодаря за отговорите.
Кабелите за луничките са прокарани, но дупки не са пробити. Имах идея за луни с външен момтаж затова няма пробити дупки в картона.
Смятам, че като бройка са достатъчни. Например в баня 5,5м2 има оставени 4 точки.
С две думи да си монтирам лед луните и да не се притеснявам?
dr_slavov - напреднал
fox_vt написа:
Ако не си направил вече дупките бих ти препоръчал светодиодните луни да са със SMD светодиоди от този тип
До колкото успях да намеря в нета това е светодиоден панел. Към него има нещо като траф. Ако изгори диода се подменя цялото. Така ли е ?
Какви са му предимствата пред обикновено тяло за вграждане + лед крушка?
fox_vt - майстор
Обикновенните лед лунички ако изгори диод пак се сменят целите :) Предимствата му са във малката дебелина като може да се вгражда в доста тесни тавани.Друго предимство големия ъгъл на светене и разсеяната светлина,въпреки че има стандартни лунички от този тип аз даже съм със такива от лидъл 3W.И последното предимство е ,че целия панел си е едно цяло докато при другите лунички лампата е едно луната съвсем друго и разбира се две цени.

Аз съм с подобни на тези Цък

Не слагай лунички от този тип Цък
номер 2,3,4 и 5 тъй като са с много тесен ъгъл на светене.

Тема "Осветление в на окачен таван с вата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: