Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
POCOMAX - специалист
Здравейте!
От определено време си правя ремонти по къщата ми - 2 етажна + търговски обект на нивото на мазата(понеже е на баир) + гараж, двор и голям навес.

Живея сам в имота и скоро ще ми се налага да пътувам в друг град, за да видя баща си и родата там за около 10тина дни.
Искам да си сложа някаква система за видеонаблюдение и затова пиша в форум "Електротехника" - считам, че тук трябва да е поместена.

Та... налага ми се да оставя имота и да отсъствам... няма вариант да пусна други хора(дори и приятелчета) в дома ми... имам куче пазач, но ще го оставя в кучешки хотел(ако го вземат... че е много зъл :D)...

По темата:
1. Законно ли е да си сложа система за видеонаблюдение БЕЗ РАЗРЕШИТЕЛНО? ... като се има предвид, че живея в МОЯ собствен имот и нямам да го деля с никого! ... и реално смятам камерите да са насочени с такива ъгли и на такива места, че да не заснимат чужди съседски дворове и къщи... не ми е това целта.
2. Знам, че видеозаписа не може да се използва като доказателство в съд, но мисля, че би бил добра превантивна мярка, ако някой тъмен субект(обикновено са такива) си науми нещо такова.
3. Смятам да сложа 2-4(с DVR) истински камери и още 2-3 бутафорни - много ли е? Да не зема пък да привлека много внимание все едно правя нещо незаконно в имота...
4. Трябва ли ми разрешение от общини, МВР и тн институции?
5. Мога ли да сложа камера на фасадата КЪМ улицата?... като се има на предвид, че пред дома ми има голям парк, където се събират хора... пък и улицата отдолу е търговска... зона 1, Център в града.

Искам да се поместя за скромните 200-300 лв за:
- камерите - не ми трябват прекалено детайлни образи и VGA става;
- кабелите за камерите;
- стойки и скрепежни елементи;
- DVR-a;

Отделно ще си купя харддиск и едно LCD мониторче да вържа с DVR-a... т'ва не влиза в тия 200-300лв.
Ще си сложа и 2 градински лампи на входа, за през вечерта с таймер(само през нощта) - ПРЕПОРЪЧАЙТЕ!... и т'ва не влиза в тия 200-300 лв.
Може да си взема и UPS.
Камерите искам да имат възможност да се гледат и с приложение от смартфона ми...

Значи идеята ми е следната:
- 1 камера(най-добрата) да гледа входната врата - НА ФАСАДАТА;
- 1 камера да гледа към двора от високо - НА ФАСАДАТА;
- 1 IP камера да гледа под навеса(понеже много дълъг кебел ще ми трябва);
- 1 камера окачена на стената КЪМ улицата/парка - НА ФАСАДАТА;
- 1 на гаража(евентуално);
Смятам останалите 2-3 бутафорни камерки да ги окича пак по фасадата със бутафорен кабел към тях(няма да е вързан към ел. системата);
Мисля, че 4 канален DVR трябва да свърши работа... имайки предвид, че IP камерата ще си е отделна;

Като се вижда - всички ще са с ВЪНШЕН монтаж, без вътрешен...

Попаднах на някакви готови системи(без харддиск и монитор) в ОЛХ:
http://olx.bg/ad/videonablyudenie-siste ... dc82649906
http://olx.bg/ad/d1-hd-palen-paket-dvr- ... dc82649906
http://olx.bg/ad/palen-paket-dvr-4-kame ... 3M4da.html

ПП
Не искам да влагам много пари в този си "проект" понеже в бъдеще ще се прави отделно саниране и сумати други преустраойства, които съм намислил и тогава ще си сложа добра система... пък и щом не служи като доказателство в съда...

Не искам да се занимавам с СОД/СОТ и тнт, понеже знам за много проплакали хора(трябва да реагират до еди коя си минута и тнт), а иначе мога да си лепна бележка "В обекта има видеонаблюдение" и/или "Обекта се охранява от СОТ" примерно...

Искам АЗ да си имам достъп до тия камери през нета... както и да е, не ми се обяснява каква е точната причина да си слагам камери... основно е превантивна мярка + малко функционалност.

Ще изглежда ли много съмнително, едва ли не, че крия лаборатория за а м ф е т а м и н и и тнт, ако окича къщата с камери?
И дайте ми идея как да мина тънко и да си го направя всичкото т'ва аз в кратък период... скоро трябва да заминавам.

Благодаря предварително!
moimoimoi - майстор
като не ти се дават много пари и това е вариант,но не очаквай да останеш доволен от качеството на камерите.
трябва ти интернет за да го гледаш от телефона или друг компютър
hidrazin - майстор
Като не ти се дават много пари, сложи само бутафорни камери.
То и от това дето си намислил няма никаква полза.
Първо - на тези камери никого няма да разпознаеш.
Второ - след като няма кой да ги гледа и да РЕАГИРА на момента, пак няма никакъв смисъл от тях.
Да приемем че някой разбие, влезе и ти в тоя момент гледаш на камерата... И какво от това?
:partyman:
sirko - специалист
1. Няма проблем
2. Принципно може стига да е иззет по съответния начин с протоколо и т.н.
3. Броя го определи ти в зависимост какво искаш да се наблюдава
4. Не
5. Да
Бюджета е супер малък. Ориентирай се към читава техника препоръчвам ти Dahua(HD-CVI) или Hik Vison(HD-TVI) със съответните камери цена/качество са хубави. Дължината на кабела е до 500м RG-59 (коаксиал), ако искаш IP camera ще усложниш положението особено финансово- не е вариант!
Слагай 8 канален DVR, цената спрямо 4-ката не е кой знае колко но за в бъдеще имаш вариант за добавяне на още камери.
Тази техника от ОЛХ е колкото да кажеш, че имаш наблюдение, за нищо не става особено през ноща с малко светлина. Прави системата 1 път а не нещо временно и след това подмяна на всичко - излиза мн. по скъпо!
Занимавам се точно с видеонаблюдение, сот и такива неща и повярвай ми ти давам правилен съвет. Има и DVR със алармени изходи които може да ти пускат лампи и др. неща както и ти да ги вкл. през телефона да симулираш присъствие и т.н. цената им е малко по скъпа но не много. (така си пускам помпата да поливам на село райграса:)
Вносители на Dahua са _Анди, на Hik Vison _Сектрон
Последна промяна от sirko на съб апр 16, 2016 9:38 am, променено общо 1 път.
sirko - специалист
hidrazin написа:
...Да приемем че някой разбие, влезе и ти в тоя момент гледаш на камерата... И какво от това?
:partyman:
При мен ги хванаха по записа и дилемата беше или на съд или плащане на щетите по моя оценка, стана второто но при мен разследването беше с познати следователи и полицай, по каналния ред нещата ще станат по друг сценарии. Неприятна ситуация но камерите помагат както и да го гледаш.
Hoвoceлckи - майстор
Както и да го гледаш, си трябва съдействие от живи хора. Наистина за предпочитане - властимащи.
Дано не се обидиш, но ми звучи като: "малко да забремениш някоя, за сега, пък по-натък - повече". С тези си действия само ще привлечеш вниманието на "контингента". Е, ще им е нужно малко време докато намерят уязвимите точки и току виж, минали 10-дни ... Но може и да са по-динамични. Мисля, че при твоите обстоятества е най-уместно и в същото време тънко, да намериш някого да пребивава там. Да се изнесеш възможно най-незабележимо и да знаят само определени хора за това. С такава малка сума, в такъв кратък срок, не мисля, че можеш да си спретнеш надежден СОТ.
hidrazin - майстор
Помагат но не и тези камери дето си е избрал.
За другото колко помагат сам си го казал - с познати следователи и полицай.
Общо взето важна е превенцията - да се откажат точно от този обект като видят че има камери или да се реагира на момента.
Демек да имаш кой да реагира на момента. Останалото при нашите закони е смях в залата.
Иначе то и при мен ги хванаха - без камери. Миналата година излязоха от панделата.
:partyman:
POCOMAX - специалист
hidrazin написа:
Като не ти се дават много пари, сложи само бутафорни камери.
То и от това дето си намислил няма никаква полза.
Първо - на тези камери никого няма да разпознаеш.
Второ - след като няма кой да ги гледа и да РЕАГИРА на момента, пак няма никакъв смисъл от тях.
Да приемем че някой разбие, влезе и ти в тоя момент гледаш на камерата... И какво от това?
:partyman:
Въпроса е следния... Имам 2ма комшии, единия знам къде живее, а другия пребивава някъде под наем на горната улица... и двамата са ми съмнителни - единия си е тъмен субект с "индийски" произход, а другия е пияница...

Изчезнаха ми 2 бидона за зеле преди 2 години, бях ги измил и оставил на двора, изчезна ми един пран килим малък и един кабел много дълъг, който щях да го ползвам за нещо, не помня вече... всичко за една нощ, ТОГАВА не знаех, че някой е толкова мизерен да ми краде такива дреболии.

На тия 2 индивида им познавам походката и стойката само като ги видя... и дори да не им видя лицата на камерата, ще ги позная по това... то за да влезе човек да краде, според мен, трябва да е виждал имота и да е уведомен, че в момента е необитаем - обикновени съседи са извършителите.

Пък като го/ги хвана на камерата после сбирам друзята и ще им теглим моряшки бой.
POCOMAX - специалист
Hoвoceлckи написа:
Както и да го гледаш, си трябва съдействие от живи хора. Наистина за предпочитане - властимащи.
Дано не се обидиш, но ми звучи като: "малко да забремениш някоя, за сега, пък по-натък - повече". С тези си действия само ще привлечеш вниманието на "контингента". Е, ще им е нужно малко време докато намерят уязвимите точки и току виж, минали 10-дни ... Но може и да са по-динамични. Мисля, че при твоите обстоятества е най-уместно и в същото време тънко, да намериш някого да пребивава там. Да се изнесеш възможно най-незабележимо и да знаят само определени хора за това. С такава малка сума, в такъв кратък срок, не мисля, че можеш да си спретнеш надежден СОТ.
Аз съм вдигнал ръце от всякакви полицаи и властимащи - повечето са връзкари и са там само заради парата. Нещата днешно време(а може би винаги) се оправят със заплахи и физическа саморазправа, самоуправа демек... ясно е, че държавата е във вреда, а не в полза на гражданите.

Да живее анархокапитализма!
"Анархокапиталистите смятат, че при липсата на държавни закони, с помощта на свободния пазар ще се развие по-добро общество, наричано „доброволно общество“.[3][4] В анархокапиталистическото общество силите на реда, съдилищата, както и всички други институции, се управляват с частно финансиране и на конкурентен принцип, а не централизирано чрез принудително данъчно облагане. Парите, заедно с всички други стоки и услуги, се предлагат от частни конкурентни финансови институции в условията на свободен пазар. Личните и стопански дейности в рамките на анархокапитализма се регулират от организации за разрешаване на спорове при доброволно участие, с доброволно договорени правила и закони, а не чрез наказания, репресия и политически монопол."

Поздрави!
POCOMAX - специалист
Относно полицаите... давам пример:
Преди години 3ма циганина щяха да убият охранител на парка пред нас... имаше много машини. Само аз от цял квартал и брат ми отидохме да спасим човек - а ,че щяха да го убият на централен площад е ясно - изпраха го с паве в тила докато се бореше с единия и го завлякаха като хиени по улицата, докато беше в безсъзнание... човека е жив, а можеше да не е ... а полиция НЯМА.

А в контраст - преди няколко месеца ме спряха 3ма униформени, като ме заобиколиха заплашително(може да са се уплашили, понеже съм едър) да ми искат лични документи(които в момента нямах)... бях тругнал да хвърлям 1 кофа с боклук до казана на 50 метра от нас. На фона на циганските набези и корупцията в държавата, убийствата, изнасилванията и тнт, ТИЯ ме спират мене докато си хвърлям боклука - що не идат в циганската махала да уловят всички крадци на ток?! Щот ги е страх... както и да е.

Държавата отива на майната си... всеки сам за себе си.

Тема "Идеи за видеонаблюдение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: