• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
ktamen написа:
...И във всяка такава лампа има ненадеждна електроника, която намалява напрежението на 12В (или някакво друго подобно напрежение). Почти всички изгорели ЛЕД лампи, които съм сменял са били със здрави диоди и гръмнало захранване. Отчайващо ниският КПД на тези захранвания си е съвсем отделна тема...
Общо взето доста ме развесели. Благодаря, празник е и се смях от сърце.
Жокер - читавите ламби на 12V също си имат електроника ... дето прави нещо. :-D
:partyman:
ktamen - специалист
Имат грец и резистор, поне тези лунички дето ги отварях.
Предполагам, че има и с ШИМ, ама така или иначе КПДто и надеждността на 12 волтовите пак са много по-високи.
При 40м жица 1,5мм2 (тръгване от таблото, обикаляне по кутии, ключове и лампи и връщане в таблото в нормален апартамент е приблизително с такава дължина) и ток 4 ампера, пада на напрежение става 2В, не са много, ако ги вадим от 230, но като се вадят от 12.........
ktamen - специалист
naB4o написа:

Колко лампи си сменял преди да са работели 2 години?
Не знам точно, 20 - 30 бройки. Гаранцията се носи от нас и съм ги сменял за наша сметка.
hidrazin - майстор
ktamen написа:
...Гаранцията се носи от нас....
Я кажи кое това НАС че да не би да се объркам и да поръчам от ВАС. :-D
:partyman:
ktamen - специалист
Едва ли ще си купиш от нас, щото не продаваме лампи. Фирмата се занимава основно с инсталации и монтажи и едва ли ти е интересно как се казва.. Лампите ги купуваме от различни доставчици. При хиляди монтирани ламби, 20 - 30 бройки не ми се виждат толкова много.
hidrazin - майстор
ktamen написа:
Имат грец и резистор, поне тези лунички дето ги отварях.
Предполагам, че има и с ШИМ, ама така или иначе КПДто и надеждността на 12 волтовите пак са много по-високи.
При 40м жица 1,5мм2 (тръгване от таблото, обикаляне по кутии, ключове и лампи и връщане в таблото в нормален апартамент е приблизително с такава дължина) и ток 4 ампера, пада на напрежение става 2В, не са много, ако ги вадим от 230, но като се вадят от 12.........
И като извадиш тези 2 волта от 12 какво? Нищо ако използваш лунички с правилните драйвери.
Ето ти драйвер за луничка който работи при входно напрежение от 8 до 26 волта. :-D
10W LED Driver 12v For 10W LED Lights DC8-26V AC/DC
Нещата вървят напред. При старите драйвери най-честите проблеми бяха с тъпите кондензатори.
Така или иначе при драйвер монтиран в ламбата няма как той да не се нагрява допълнително.
От там и електролитите (евтини китайски) дават фира.
Вече се разработиха драйвери ... без кондензатори. Примерно този 40-ватов.
Прикачен файл:
AC220v-40w-led.jpg
AC220v-40w-led.jpg (49.98 KиБ) Видяна 1344 пъти
Нещата отиват и още по-далеч. Вече има и светодиоди с ВГРАДЕН в тях драйвер на 230 волта.
Демек слагаш му две жици и в контакта. Например като този светодиод.
Прикачен файл:
220V-Driverless-ceramic-cob-module.jpg
220V-Driverless-ceramic-cob-module.jpg (39.89 KиБ) Видяна 1344 пъти
Мдааа....
:partyman:
ktamen - специалист
hidrazin написа:
И като извадиш тези 2 волта от 12 какво?
Колко е общото КПД на цялата комбинация кабел плюс драйвер плюс диоди. Особено ако драйверът няма електролити. По-точно какъв ток дърпа този драйвер, питам за истинската стойност на тока, от която зависи пада на напрежение, а не за средната стойност.
hidrazin - майстор
Че де да знам, не съм се занимавал да го меря. При случай и ако не забравя ще чукна един с уреда.
Иначе примерно на този му дават над 90%.
http://www.promelec.ru/pdf/HV9910.pdf

Изображение
Ама и 80% да е, ме боли оная работа.
Примерно една LED лента 18W на метър с диоди 5730 има около 20% загуби във вид на топлина само от резисторите.
Определено драйвера си е за предпочитане - независимо дали на 12 или 230 волта.
:partyman:
ktamen - специалист
Не ме разбра. После ще се опитам да съм по подробен.
ktamen - специалист
hidrazin написа:
Че де да знам, не съм се занимавал да го меря. При случай и ако не забравя ще чукна един с уреда.
Иначе примерно на този му дават над 90%.
http://www.promelec.ru/pdf/HV9910.pdf

Изображение
Ама и 80% да е, ме боли оная работа.
Примерно една LED лента 18W на метър с диоди 5730 има около 20% загуби във вид на топлина само от резисторите.
Определено драйвера си е за предпочитане - независимо дали на 12 или 230 волта.
:partyman:
Ама дългите трасета за ниско напрежение не са толкова за предпочитане, освен ако не са с адекватно сечение.
Това на твоята картинка е ШИМ. То пуска импулси към диодите. Демек тока протичащ през кабелите е значително по-голям от тока, който би показал амперметър. Пуска импулса, и напрежението пада драстично, затова се увеличава продължителността на импулса. Загубите и пада на напрежение в кабелите могат да достигнат твърде високи стойности. И тези загуби не са взети предвид, като са ги писали тези 90%. Половин ампер, течащ през цялото време, предизвиква два пъти по малки загуби от 1 ампер течащ през половината време. Ако ще мериш КПДто, сложи половин ом между захранването и драйвера и мери енергията с електромер, а не с мултицет.
Лентата, която свети над главата ми мисля, че също е с ШИМ. Предполагам, че е така защото е за 24В, а има само 5 диода във всяка секция. И освен резистори има някви други джиджавки с повече от 2 извода. Така, че не всяка лента има 20% загуби в резисторите.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Нула на 12v DC към нула на 220v AC?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: