Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dimitrovs - напреднал
Здравейте колеги, съжалявам за тъпия въпрос, но моля за помощ:
В апартамента в който ще се нанасям инсталацията е трижична. Има няколко контакта, в кухнята, са местени. Не съм сигурен дали цветовете на кабелите отговарят и са свързани правилно. Може ли да ми кажете как да определя кой проводник е фаза, нула, земя - за фазата е ясно - с фазомера. Но за нулата и земята? Благодаря ви !⁴
toolegittoquit - майстор
Кабелите на контактите 3 жилни ли са? В общият случай няма значение. Има само ако имаш ДТЗ. При 3 жилна инсталация без отделно физическо заземяване както жълто-зеленият, така и синият проводник се свързват към нулата на инсталацията, която е заземена в главното табло и многократно по линията към трафопоста.
По цветове трябва фазата да е кафява, синьо да е работна нула, жълто-зелено да е земя.
Няма как да направиш разлика между нула и земя, понеже отиват на едно място. Ако имаш ДТЗ, то гледаш кой проводник продължава да има връзка с нулевата шина на таблото, след като изключиш ДТЗ - той е условно заземителният. ДТЗ прекъсва работната нула.
dimitrovs - напреднал
Благодаря колега!
Няма ДТЗ - три проводника са до контактите, но не съм сигурен, че цветовете отговарят на фаза, нула, земя. Става въпрос кой проводник как да свържа на контакта - фазата на едната клема, но другите два проводника как да ги вържа и къде?
И как точно да се свърже към контакта - когато инсталацията е два проводника - тогава за едната клема връзвам фазата, а за другата нулата, като правя преход между нулата и пластините на контакта. А при трите проводника ? Благодаря !
ktamen - специалист
Като няма ДТЗ, извикай някой да ти сложи. Никакъв смисъл няма от трижилна инсталация, щом в таблото няма ДТЗ. А риска някой да пострада от инсталация с ДТЗ е 1000 пъти по-малък. И е лудост да има възможност да се сложи, а да не е сложена. Това важи с особена сила за инсталации, като твоята, които се бърникат от хора с никакви познания.
Какъв цвят са трите жила за този контакт?
Има начин много лесно да разбереш кое е земя, кое нула и имаш ли ДТЗ. С пробна лампа. Фасунга с две жички. Откриваш фазата с фазомера и допираш едната жичка на лампата на нея. Другата жичка допираш да другия проводник. Ако светне значи вторият проводник е нула. Ако е земя и имаш ДТЗ, ще ти изключи дтз в таблото. Ако нямаш дтз лампата ще светне между фазата и другите два проводника.
Ако имаш дтз земята е проводникът при който ти изключва в таблото когато включиш лампата. Този проводник се свързва в средата към зануляващата пластина на контакта.
dimitrovs - напреднал
Благодаря колега - голяма помощ!
Т.е. да повторя - тествам с лампата - фаза и нулата светва крушката. Ако няма ДТЗ фазата и независимо коя жица - светва лампата. При ДТЗ - фазата и нулата - светва, фаза и земя не светва и изключва ДТЗ.
Свързване на контакта - при ДТЗ - фазата едната клема, нулата другата клема, а средната земята.
А при липса на ДТЗ - фазата едната клема, а какво става с другите две жици ?
ktamen - специалист
ktamen написа:
Какъв цвят са трите жила за този контакт?
:!: :!: :!:
Ако няма дтз, няма значение кой от двата проводника ще туриш в средата за зануляване. Ако и при двата светне лампата, и двата са нула.Другото е точно така както си го написал. Успех.
Никога не вярвай на цветове, защото съм виждал големи изпълнения в практиката си.

Тема "Фаза, нула, земя" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: