Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Andri01 - майстор
Ей,лоши хора,не така бе,що с рогити? Ако знаете какви "професори" и "доценти" има в родният ни БАН ,ще се "гръмнете"! Че един инженер-голяма работа ! Хората изкара по 5г. само с преписване и взеха титли! Е,не че това ги нпарави нещо,но си имат титлата ,нали? :)
Chefo77 - майстор
Аз си го нахраних, на мен не ми пречи :) Отговори ми, пак го нахраних... :)
hidrazin - майстор
Chefo77 написа:
Аз си го нахраних... :)
:-D Видях. Само имам малка забележка.
Тези 10 киловатовите не са от близкото или далечното минало.
И сега си има 16, 18, 21 че и 24 киловатови.
:partyman:
toolegittoquit - майстор
ktamen написа:
Нямаше да се случи при наличето на ДТЗ.
Ти от къде знаеш как е бил свързан проточният бойлер в дадената от теб препратка към статия, свързана с инцидент? Би следвало едно качествено заземяване/зануляване да не позволи това, което си дал да се случи. Функцията на ДТЗ е да следи за разлика и утечка. Нормално при проблем при 3 проводна инсталация тя се реализира през PE проводника. Може да се реализира между земя и фаза през човешкото тяло, но това е особен случай.
Chefo77 написа:
Извинявам се за офтопика, но ей-такива коментари най-много ме дразнят. То и аз съм лаик, но поне не си го показвам:
За да е по-безопасно ползването на един проточен бойлер, съгласно правилата , е необходимо да бъде свързан с ел. мрежата с трижилен кабел с шуко щепсел в правилно занулен шуко контакт.
Проточните бойлери могат да бъдат по 6-8kW. Няма щепсел/контакт двойка в бита, който да може да издържи такова натоварване. За мощен бойлер не знам дали направо няма да се наложи да се пуска отделна партидс. :?
Аз връзвам бойлерите на отделно табълце, ако няма иначе възможност, директно за входната фаза в таблото и директно на нулевата шина.
Последна промяна от toolegittoquit на пон май 02, 2016 12:02 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
toolegittoquit написа:
Може да се реализира между земя и фаза през човешкото тяло, но това е особен случай.
И кво сега, да се молим нашия случай да не е "особен" ли трябва
toolegittoquit - майстор
LazarGanev написа:
toolegittoquit написа:
Може да се реализира между земя и фаза през човешкото тяло, но това е особен случай.
И кво сега, да се молим нашия случай да не е "особен" ли трябва
Виж ся, всеки уред, който не е двойно изолиран(онези с надпис с две квадратчета едно в друго) или не е със свръхниско напрежение галванично разделен има допълнителен проводник за заземяване, който е свързан към корпуса на уреда. Не виждам начин на Земята, от подобен уред с изправно заземяване да има начин да те удари ток, освен ако нарочно не го ръчкаш и не го саботираш.
Разликата е, че дори да не те удари ток, утечката, нагряването, рушенето на изолация продължават да си работят. Те са потенциален източник на пожар. Предпазителите няма да сработят на утечки, дори мерени в ампери. ДТЗ ще отреже веднага, когато се появи съмнение за неизправност на уред или утечка. Макар малко параноично понякога, то смисъл има.
Така че инсталация с изправно заземяване не е убиец от гледна точка възможност от поражение от електрически ток. Тя обаче по никакъв начин не е толкова пожаробезопасна. Проблемите възникват от факта, че в България всички сме големи майстори на всичко и ръчкат хора тоците, като си нямат ни най-малко понятие какво правят.
Виж, ако си разглобиш сешоара и хванеш фазовият проводник, никое заземяване няма да те спаси. При нормални условия двойно изолираните уреди обаче не би следвало да са убийци, освен ако с тях не работи дете или идиот. Ако дете се оставя без надзор, ако не е това, то нещо друго ще го отрепе.
ktamen - специалист
toolegittoquit написа:
Ти от къде знаеш как е бил свързан проточният бойлер в дадената от теб препратка към статия, свързана с инцидент? Би следвало едно качествено заземяване/зануляване да не позволи това, което си дал да се случи. Функцията на ДТЗ е да следи за разлика и утечка. Нормално при проблем при 3 проводна инсталация тя се реализира през PE проводника. Може да се реализира между земя и фаза през човешкото тяло, но това е особен случай.
Не знам как е бил вързан. Обаче знам, че при правилно монтирана ДТЗ не е възможно бойлерът да убие някой къпещ се без значение каква повреда му се случи. Или поне аз не мога да се сетя за такава повреда, ти ако се сетиш, ще ти бъда благодарен да я напишеш.
LazarGanev написа:
toolegittoquit написа:
Може да се реализира между земя и фаза през човешкото тяло, но това е особен случай.
И кво сега, да се молим нашия случай да не е "особен" ли трябва
Даже и да ти се случи точно такъв особен случай, тока само ще те щипне за момент и ДТЗто ще падне. После ще се хвалиш, че вече сте приятели с тока.
valentino76bs - майстор
toolegittoquit написа:
Проточните бойлери могат да бъдат по 6-8kW. Няма щепсел/контакт двойка в бита, който да може да издържи такова натоварване.
Виждал съм проточен бойлер 5.6кв с фабричен щепсел,човека го ползвал да мие някоя друга чашка .Ползвал го от 2 години много рядко му падал предпазителя 16А.
А и друго само за статистиката сложих на един приятел делимано за мивка абе добре работи за сега!
ktamen - специалист
valentino76bs написа:
[.Ползвал го от 2 години много рядко му падал предпазителя 16А.
А съвсем отделен въпроса, че масово евтините предпазители, са пълни ментета и не предпазват от нищо.
Бях сложил евтин трифазен предпазител 40А, като стана късо, вместо да падне той, изгоря 200 амперов стопяем предпазител. Снимах го и отидох в магазина за друг. Като показах снимката, продавача ми каза, че това били най-търсените предпазители щото падали най-трудно.
8180 - майстор
valentino76bs написа:
А и друго само за статистиката сложих на един приятел делимано за мивка абе добре работи за сега!
Доближава ли се да рекламните клипове като производителност? Там една пълни ли пълни коритото на детето с кана?? За кухня с миялна питам ориентировъчно, че бойлерът далече.

Тема "Фаза, нула, земя" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: