• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ktamen - специалист
Същият електромер се въртеше от 10 ватов вентилатор. Това ми се струва достатъчно доказателство, че е бил изправен.
ktamen - специалист
hidrazin написа:
А другото дето знам е че консумираната активна енергия в един електрожен на празен ход,
не трябва да е повече от 25W за всеки един квадратен сантиметър от магнитопровода.
Като се позамисля, на магнитопровода май не му пука особено за косинуси и прочее. Пък и не виждам що трябва да му пука. Демек, ако тези 25 вата са 25VA, нещата стават доста по-логични. 1100VA, делено на 40см2 правят доста близко до 25 число.
Доколкото си спомням, стоманите бяха много видове. И едва ли числото 25 важи за всички марки ламарина.
bdz43r - специалист
ktamen написа:
Същият електромер се въртеше от 10 ватов вентилатор. Това ми се струва достатъчно доказателство, че е бил изправен.
Само вентилатор или вентилатор+трансформатор?
hidrazin - майстор
ktamen написа:
...Демек, ако тези 25 вата са 25VA, нещата ...
... не стават по-логични. Поне не и за теб.
Последен шанс и жокер - правиш ли разлика между VA и VAr ???
:partyman:
ktamen - специалист
Вентилатор плюс трансформатор, всъщност вентилаторът е 24 волтов и се захранва от големия траф.
Може би намекът ти е уместен. Ако не забравя, утре ще си повторя експериментите.
Не знам какво е VAr. Ако е това, което си мисля, нямаше ли друга специална единица мярка за него?
Сега ще питам Гошо, да видим той какво мисли по въпроса, ама така или иначе ще съм ти благодарен, ако и ти ми обясниш.
Едит:
Може би съм в грешка и реактивната мощност се мери само във VAr. Не знам защо ми се струва, че имаше друга, специална единица за реактивна мощност.
И все пак - Какво му пука на джелезото къв ток обикаля около него :?:
kozl - майстор
hidrazin написа:
Просто електромерът ти е бил за смяна. :-D
:partyman:
О :prayer: :prayer: :prayer: колко много ора се молат за старите електромери. Колкото по-стари - толкова по-социални.
Старите електромери използват механичен принцип на интегриране на кривата на мощността във времето Т. Те са подобие на ел.двигател, който върти чекрък, а чекръка брояч и така се регистрира изразходваната механична енергия, която пък е пропорционална на преминалата електрическа енергия в посока към абоната "активна енергия". Обратно насочената енергия от абоната към мрежата не предизвиква въртене на ел.мотора на електромера и електромера не я отчита "реактивна енергия". Това може би е недостатък на електромера и преимущество за битовите абонати. Всяка загуба от триене в механиката намалява разхода на абоната. Да ама дигитализацията разплака доста домакинства :cry:
Сега тука един се :? що електромера му се не въртял от 5 А ток измерен към първичната намотка. Отговорът може да бъде само един - щото електромера е скапан. Няма електрожен без загуби на празен ход. Може уреда да не отчита реактивна енергия, но загубите трябва да отчита. Въпроса е колко са загубите на празен ход и как да ги премерим :? - Ами с изправен електромер за определено време.
Тъй като простите мултицети също измерват енергия от шунта, която "калкулират" в напрежение и от известното съпротивление в ампери, то резултата от измерването се явява усредняване на енергията разделена на времето на реакция на уреда или иначе обяснено = някаква ефективна стойност на тока, която явно включва и реактивната енергия, защото посоката на енергията участваща в измерването е все положителна към отчета. Т.е. те са пригодни да отчитат стойности на напрежение и ток за пълната енергия.
ktamen - специалист
Ама наистина много обичаш философията. Сериозно ли вярваш, че с нейна помощ, ще измериш колко ток гори ламбата?
Колко ток, според твоята философия, гори моя електрожен? Напиши число, а не общи и безполезни приказки.
Не мога да меря в момента, ще мога да меря след няколко дни. Тогава ще видим колко далеч си от реалността, или колко далеч от реалността съм аз.
kozl - майстор
Мое да си ме набедил за философ, но все още не си ме обявил за врачка. :wink:
Писал съм как да се премери за нуждите финансови. Ако става въпрос за тока на предпазителите мери със стрелкови мултицет.
А що се отнася до твоите примери, че си измерил 5А ток на празен ход на електрожена ми не си писал с какво и как си ги измерил.
Но философията ми подсказва, че реактивната енергия не може да е по-голяма от активната, така че поне 2,5А от туй що си мерил би следвало да е в загуби на празен ход.
И за жалост имам уреди за измерване на ефективни величини. Философски това означава относителни.
Може би DMN е най-близо до реалността с показаното в този форум.
Хидрата също разполага с база, но мисля, че вече му писна да се презентира.
ktamen - специалист
kozl написа:
2,5А от туй що си мерил би следвало да е в загуби на празен ход.
Като махнах философските разсъждения, останаха тези 2,5А. Умножавам ги по 230 и се получава 575 вата. Подобна мощност би предизвикала достатъчно загряване за да се появят ефектни пушеци. Тъй като такива не съм наблюдавал, отсега мога да ти кажа, че си много далеч от верния отговор.
Няма никаква вероятност, консумираната енергия, да е над 100 вата. Ако искаш, предположи още веднъж.
Да си призная, 5 вата и на мен взеха да ми се виждат малко. Затова ще увелича моето предположение с 50%.
Аз залагам на 7,5 вата.
Хидразин очевидно има много голям опит с жиците. Точно затова не си прави труда да се замисля над подобни неща, щото му се струват твърде елементарни. И точно затова и той прави грешки.
Всъщност, ако желае и той може да напише някакво предполагаемо число, пък и всеки, който желае може да се пробва.
Нямам спомен как съм мерил ги 5те ампера, вероятно съм мерил тока с мултицет, а активната енергия с електромер.
След няколко дни ще меря по-същия начин, но ще включа в измерването повече консуматори, за да е сигурно, че електромерът е изправен и на показанията му може да се вярва. И не съм сигурен точно кой електрожен съм мерил и дали въпросният електрожен все още съществува, сега имам два подобни, ще меря с тях.
Едит: Горе съм писал от каква жица е първичната, като се знае това, е лесно да се сметне, че дори като заварявам и през жицата минават 50А, тя пак не отделя 575 вата, а кво остава на празен ход да грее толкова.
fbr - майстор
kozl написа:
Но философията ми подсказва, че реактивната енергия не може да е по-голяма от активната, така че поне 2,5А от туй що си мерил би следвало да е в загуби на празен ход.
Може, може, или философията да е имала предвид пълната, а ти да не си разбрал
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17

Тема "Битов измервател на електричество." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: