• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 17
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fox_vt - майстор
8180 защо мислиш така :? да жаргонното "меря" е ясно но както електромера във ГРТ изчислява фи то така и този уред така и тези за в контакта.И ако единия е еталон на плащаните сметки то не виждам причина и другите да не са също.За класа на точност няма да говорим.Не разбрах това за косинуса и уредите-за всеки уред включен поотделно косинуса си е съвсем различен даже и в различни режими на уреда.Мултицетите с TRMS и те ли лъжат :?:
FM STEREO - специалист
Каквото и да монтирате ЕРП-тата вярват на техните си измервателни уреди :partyman:
kozl - майстор
Дълбоко мислено и реално погледнато волтмера измерва енергия. Да вземем електромеханичния уред. Стрелката се премества не от напрежението, а от енергията. И спрямо кривата (енергия; напрежение) е изработена скалата, по която отчитаме търсената величина на напрежението. И поради факта, че волтмера измерва с енергия, той шунтира веригите и грешката при малки токове става огромна.
Ампермер е уред, който всъщност работи като волтмер, но скалата е форматирана за отчитане на ампери.
Новите електронни електромери са цифрови интегрални уреди. В тях е заложена интегралната формула, в която не участва кос.фи. Те изчисляват енергията по метода на крайните елементи по ток, напрежение и интервал от време.
Какво се ловите за кос.фи? Това е частен случай, при който тока се изменя по синусоидална крива с еднакъв период с тази на напрежението.
FM STEREO написа:
Каквото и да монтирате ЕРП-тата вярват на техните си измервателни уреди :partyman:
"Правото е на страната на силния" :sad:
А и когато става въпрос за сравнение на кон и слон и в двете има месо и могат да се ползват за превоз но.........
ktamen - специалист
kozl написа:
Новите електронни електромери са цифрови интегрални уреди. В тях е заложена интегралната формула, в която не участва кос.фи. Те изчисляват енергията по метода на крайните елементи по ток, напрежение и интервал от време.
Какво се ловите за кос.фи?
Много ми харесаха енергичните стрелки на волт и ампер метрите. Не че има някво значение, ама резисторите около стрелките, по-енергични ли са, щом в тях се отделя много повече енергия, отколкото в стрелките?
Целия ти пост би изглеждал отлично в някоя тема за философия.
Ама в тази конкретна тема е добре да наблегнеш повечко на физиката.
Прав си, че електронните електромери не измерват косинуси. И джуджавката на колегата не измерва такива глупости. Логичният извод е, че като им закача по един дросел и двете ще отчетат 0кВтч.
Само дето ти знаеш не по-зле от мен, че в тази логика е пропусната една дребничка подробност. Ама не разбирам що се правиш на луд :?:
8180 - майстор
fox_vt написа:
Не разбрах това за косинуса и уредите-за всеки уред включен поотделно косинуса си е съвсем различен даже и в различни режими на уреда.Мултицетите с TRMS и те ли лъжат :?:
Ако е към мен въпроса.
Опитах се да подчертая, че косинуса е резултантна (изчислена) информативна величина за модерните уреди. Последните си мерят моментните стойности многократно за период и си изчисляват мощностите - активна/реактивна/пълна. Според случая на приложение показват необходимото. При наличието на изчислените мощности лесно се изчислява Фактора на мощността (косинуса).
Косинусът би могъл да се ползва за изчисление по формулите на предишната страница, при синусуидални форми на тока и напрежението и известни съответно ефективни стойности (дори с обикновен мултицет - калибрирани са за синусуидални величини).
Мултицет TRMS по-скоро е полезен при несинусуидални величини (основно ток), където формата е сложна, с множество хармоници (обуславящи реактивната мощност), и където съотношението между мощностите се описва чрез Фактора на мощност. За ф-и и косинуса е безполезен.
Тези случаи са масови днес - практически всичко електронно, дори прост изправител с Грец и кондензатор.

А всичкото изписано, със съответната прецизност е вградено в ел.мерите и ватмерите за контакт.
kozl - майстор
ktamen написа:
kozl написа:
Новите електронни електромери са цифрови интегрални уреди. В тях е заложена интегралната формула, в която не участва кос.фи. Те изчисляват енергията по метода на крайните елементи по ток, напрежение и интервал от време.
Какво се ловите за кос.фи?
Много ми харесаха енергичните стрелки на волт и ампер метрите. Не че има някво значение, ама резисторите около стрелките, по-енергични ли са, щом в тях се отделя много повече енергия, отколкото в стрелките?
Целия ти пост би изглеждал отлично в някоя тема за философия.
Ама в тази конкретна тема е добре да наблегнеш повечко на физиката.
Прав си, че електронните електромери не измерват косинуси. И джуджавката на колегата не измерва такива глупости. Логичният извод е, че като им закача по един дросел и двете ще отчетат 0кВтч.
Само дето ти знаеш не по-зле от мен, че в тази логика е пропусната една дребничка подробност. Ама не разбирам що се правиш на луд :?:
Ако нещо не разбираш това не означава, че е философия :wink: Първо се замисли, кое е първичното - физиката или математиката. Или може ли физика без математика :?
Логично е електромерите за битови нужди да не натрупват реактивна енергия в сумарната към потребителя. Т.е. абоната да заплаща само активна енергия. Логично е логичното да се провери и практично. Ако се потвърди с практичната проверка, че новите електромери натрупват само активна енергия към битовите абонати, какво ми пука за фактора на мощността ми.
Това че ме гложди някакво съмнение, че се заплаща реактивната енергия към ЕРП, от битовите абонати, това лудост ли е :?
Еми нямам доверие към експлоатационните дружества, но не само аз. Що ли тъй :?
kuuuuuul - майстор
В таблото имаш точно място за нещо от сорта.Аз имам на почти всички по големи консуматори електромери на някои дори по два.Мога да ти кажа че по някога компютъра харчи повече от хладилника на месец.
http://www.ebay.de/itm/Stromzahler-5-50 ... SwsFpWRbr6
kozl - майстор
А за какво са ти толкова броячи?
hidrazin - майстор
Сега си погледнах едната фактура за месец април - 5.57 лв.
Това е за съседно жилище което използвам за нещо като склад/килер.
Вътре има само един работещ фризер LIEBHERR - стар фризер с 5 чекмеджета.
През месеца няколко пъти са пускани лампи (с нажежаема жичка) за малко време и май два пъти котлон за по половин час.
Може да се приеме че е консумацията му е 5 кинта на месец.
:partyman:
ktamen - специалист
kozl написа:
Първо се замисли, кое е първичното - физиката или математиката.
Поне за мен този въпрос си е философски. Нищо лошо няма във философията, ама като я намесим и най-простите неща стават безумно сложни.
В крайна сметка темата е колко ток гори ламбата, дай да не я усложняваме.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 17

Тема "Битов измервател на електричество." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: