• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
omirchev - специалист
Моят измервател вкъщи.


Изображение
fox_vt - майстор
Покажи я тая джуджавка де с тия графики само дразниш селото :lol: Показанията за месеца съвпадат ли с на енергото?
omirchev - специалист
Системата работи от преди около 5 години. Един път помогна при спор с енергото, те върнаха малко пари и оттогава съвпадат показанията. ;-) А джуджавката е електромер с MODBUS интерфейс, монтиран на DIN шината в таблото и малко софтуер на домашния ми сървър. Каня се да я ъпгрейдна към многоканална, така че да събира информация за всеки токов кръг. Дано се наканя :) Електромерът е български и за съжаление евтин модел, изграден с преобразувател мощност/честота, заради което нямам информация за напрежение, ток и честота, но за целите ми засега е достатъчен. Софтуера ... нищо особено. Един демон събира на 5 минути инфо от електромера, пише в rrd и mysql бази, а едно php приложение рисува картинките и смята табличките. Това е втора версия :) Първата беше само електромер, с интерфейс CI, когото така и не успях да прочета и се пишеше всяка божа сутрин в ексел :) И така докато мързелът за отчитане надвиши мързела за писане на софт и ъпгрейднах :) Има в раздела питане, относно първия ми електромер ама така и не успях да получа помощ. Наложи се да го сменя с проверен такъв. :)
А най-интересното съм го показал. Снимки на електромери всеки е виждал.
nikolay7 - напреднал
И така, след като дойде сметката за тока и сравних с показанията на "играчката" се установи, че ако изобщо има разлика, тя е в рамките на няколко стотинки.
Равносметката: от 56лв ток миналия месец сега имам сметка 35лв само от спирането на глупави консуматори, които не ползвам и без това, както и забравени лампи и подобни, които работеха без нужда.
Целта на занятието е изпълнена.
omirchev - специалист
nikolay7 написа:
И така, след като дойде сметката за тока и сравних с показанията на "играчката" се установи, че ако изобщо има разлика, тя е в рамките на няколко стотинки.
Равносметката: от 56лв ток миналия месец сега имам сметка 35лв само от спирането на глупави консуматори, които не ползвам и без това, както и забравени лампи и подобни, които работеха без нужда.
Целта на занятието е изпълнена.
"Доверяй, но проверяй" се твърди, че казал другарят Ленин. Сталин е бил по категоричен "Здоровое недоверие — хорошая основа для совместной работы". а господин Рейгън съвсем прагматично е отбелязвал "Trust but verify" :)
Добре дошли в групата на недоверчивите :)
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

Тема "Битов измервател на електричество." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: