• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
deltam - специалист
Здравейте,
Не мога да намеря логичен отговор на поведението на това панелче. Измерването е без товар.
Прикачен файл:
panel.jpg
MamaMy - майстор
Без товар, толкова. Натовари го иначе заминава на кино
deltam - специалист
Странното е, че на слънце напрежението е по-ниско, отколкото на сянка.
hidrazin - майстор
MamaMy написа:
Натовари го иначе заминава на кино
И що така??? :shock:
:partyman:
DMN - майстор
deltam написа:
Не мога да намеря логичен отговор на поведението на това панелче. Измерването е без товар.
Това панелче по принцип за какво е предвидено?
Да не би да е за зареждане или поддържане на 12V акумулатор? Ако е така може би в панела има някакъв стабилизиращ или ограничаващ елемент, или схема, които се отпушват при по-голям ток и напрежение - т.е. на слънце, и така предпазва акумулатора от презареждане като ограничава напрежението. Просто така си мисля, че може да е нещо на този принцип :) .
deltam - специалист
Да, за подържане на акумулатор е. Бях го отварял, не помня кога - има един диод само, предполагам на Шотки.
DMN - майстор
Да не би да е ценеров диод? То по самото му свързване в панела може да се разбере, ако е свързан последователно на панела значи не е ценеров диод, но ако е свързан паралелно може и да е такъв. Щото иначе и аз не мога да си обясня това поведение с напрежението на слънце и на сянка.Колко ток дава панелчето, предполагам не повече от 0.2-0.3А?
MamaMy - майстор
hidrazin написа:
MamaMy написа:
Натовари го иначе заминава на кино
И що така??? :shock:
:partyman:
Не знам Хидра. Така четох в упътването на едно зарядно дето се монтира на шибидах :? . Пишеше да не се оставя на слънце без да е включено в запалката. Аз понеже се колебаех да си го купя, но като се замислих, аз проблеми с акумулатора имам основно когато няма слънце :-D
hidrazin - майстор
MamaMy написа:
... Така четох в упътването на едно зарядно дето се монтира на шибидах :? . Пишеше да не се оставя на слънце без да е включено в запалката...
Зае...би, възможно е да има проблем с контролера на зарядното за шбедаха.
Да не "обича" работа на празен ход защото ще си вдигне много напрежението.
Иначе панели за десетки киловати си държах и още май държа на слънце и без товар.
Има и нещо друго - панели дето не се използват е добре да съхраняват с изводи "на късо".
Но това си е съвсем друга бира .......
:partyman:
MamaMy - майстор
В тая област съм бос и си признавам. Позаглеждам се, но само от спортна злоба. Имах идея за един сенник на единия южен прозорец у нас, а може и на двата. Проблема е с размера който ще ми трябва и с финансирането на операцията :-D
  • 1
  • 2

Тема "Странен фотоволтаик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: