Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
muhala - майстор
Здравейте,

За един от винтовертите купих нова батерия и старата ми остана.
Винтоверта е PABS 18 LI2.
Батерията е с пет Li Ion клетки и упраление на батерията. Изводите на корпуса са три. Единия е червения кабел директно от плюса на батерията. Черния е минуса от платката с управлението (защитата е на долната страна) и един жълт кабел с по-малко сечение).
Мерих какво има на жълтия кабел с мултицета. Напрежение между 0 и 0.7V. Според мен това е серийна линия за комуникация със зарядното. Трябва да я преслушам с логическия анализатор.

Въпросите ми са няколко:
- какъв може да е жълтия кабел ?
- мога ли да зареждам батерията като и подам около 20 волта директно на червения и черния кабел ?
- зарядното на тези батерии дали е само източник на напрежение или има и там някакво управление ?

Иска ми се да преправя батерията на един друг винтоверт от Ni-Cd на Li-Ion с този контролер, като подменя елементите на батерията.
Прикачен файл:
IMG_20160821_222105.jpg
fox_vt - майстор
Зарядното вероятно само дава нужното напрежение и ток а платката в батерията я разпределя.Тя служи и като балансьор на пакета от елементи,като поддържа еднакво ниво на заряд.Жълтия е комуникация явно между платката и зарядното,може при определено ниво на заряд да започва да подава по нисък амераж.По втория въпрос можеш да включиш батерията да се зарежда и да измериш какво напрежение подава тогава зарядното.Товгава ще разбереш дали може само да подадеш напрежение.
Antonii - майстор
Жълтия кабел най-вероятно е за контрол на температурата на батерията.
Поне на батериите на Hilti е така.
Duke_BG - специалист
Antonii написа:
Жълтия кабел най-вероятно е за контрол на температурата на батерията.
Поне на батериите на Hilti е така.
+1
- Провери дали няма терморезистор някъде между елементите.
- Премери съпротивление на жълтия извод към маса (май бяха 10Ком/20градуса )
- Ако на зарядното пише че зарежда от XX волта до ХХ волта тогава този извод казва на зарядното каква батерия си му сложил чрез съпротивление към минусовия извод.

Тема "Изводи на батерия/зарядно Парксайд" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: