Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
krasi92 - майстор
yyayya написа:
FM STEREO написа:
Вероятно в таблото някой самозван майстор ти е свързал земното(масата) на едно място с нулата.Дай снимка на таблото,както ти казаха преди мен в таблото трябва да има две шини,едната нулева и другата земно.
Да така беше.
Благодаря за информацията и поясненията тъй като за пръв път ми се налагаше да правя нещо по такава инсталация.
Вече си маистор - честито.Вече можеш да правиш инсталации с маса на табло.Т ука доматите вървят с колците :weedman: [-X
DundyTheCroc - майстор
Една снимка щеше да свърши по-добра работа от хиляди думи...
8180 - майстор
yyayya написа:
опасни са съвети от някои чел недочел ....... като гледам точките 4,5,6... и заключението предпочитам такъв майстор да не ми влиза в къщата. Между другото всичко е ок вече !!
Благодаря и дълбок поклон за доверието. :)

Пич, повярвай, ГУБЯТ ти се нещата.
Понеже се изразяваш сравнително прилично, по-вероятно е кашата да е в главата ти, което е ОПАСНО за теб и семейството.
Почти е невероятно (за мен на 99%) да имаш читаво изпълнено табло и инсталация, което само с преместване на една жица да стане "ОК" и да оправи всички небивалици, описани до тук.

Ти си знаеш - всички писали също.
Бъди здрав, ако си жив.
Junak - майстор
А бойлер има ли и дали е към ДТЗ? :? И тръбите ако са метални... :)
8180 - майстор
Junak написа:
А бойлер има ли и дали е към ДТЗ? :? И тръбите ако са метални... :)
Да! Това е една от възможностите в единия процент, който оставих - да се появи някаква паразитна земя вътре в апартамента по защитните пластини в контактите при изключена такава в таблото. Другият вариант е някой контакт да е захранен двупроводно и занулен, и работната нула да се върне на занулителната клема и от там обратно по контактите, ама питащият претендира за "перфектна инсталация".
В някои модерни фурни (разклонители и т.н.) също имат варианти за зануляване и също е възможно, ако е преместена от панелка, примерно.

Ако тези не са проверени и отстранени, НЯМА как инсталацията да стане "ОК" и да се ПРОВЕРИ.
Дали проблемният излаз е с ДТЗ няма значение в случая, според мен.
Гадаем, което е вредно в "Електротехника".
yyayya - помощник
8180 написа:
yyayya написа:
опасни са съвети от някои чел недочел ....... като гледам точките 4,5,6... и заключението предпочитам такъв майстор да не ми влиза в къщата. Между другото всичко е ок вече !!
Благодаря и дълбок поклон за доверието. :)

Пич, повярвай, ГУБЯТ ти се нещата.
Понеже се изразяваш сравнително прилично, по-вероятно е кашата да е в главата ти, което е ОПАСНО за теб и семейството.
Почти е невероятно (за мен на 99%) да имаш читаво изпълнено табло и инсталация, което само с преместване на една жица да стане "ОК" и да оправи всички небивалици, описани до тук.

Ти си знаеш - всички писали също.
Бъди здрав, ако си жив.
Здравей майсторе 8180 : читаво изпълнено табло - такова нещо не съм казвал, и там беше проблема. За контактите гарантирам , аз си ги слагах че от "майстори" съм си патил. Имам що годе понятие , но не се бях сблъсквал с такава инсталация досега
Защитата сработваше още на първия контакт дето вързах и при това на откачена земя от таблото, т.е не е трудно да си обясниш че земята е била налична дори при откачена такава от таблото още в началото когато започнах . Жив съм !
И хайде вместо сарказъм кои е по жив , по-добре майсторите да си вършат читаво работата за да не се задават въпроси от лаик като мен по форумите и да няма кой да отговори читаво ...а и доста мнения имаше та чак по-сложно отколкото е в действителност ми се струва и започвам се се боя да си сменя крушката даже.
FM STEREO - специалист
Провери защитният проводник дали е свързан към занулителните пера на всички контакти. Проверяваш по следният начин:
Изключваш всички ел.уреди от контактите.
Изключваш главният предпазител така,че до таблото да няма напрежение.
Откачаш защитният проводник от таблото.
Включваш главният предпазител.
Взимаш една пробна лампа (фасунга с добре изолирани проводници) и фазомер.
С фазомера проверяваш в контакта къде ти е фазата,там където свети е фазата.
Взимаш пробната лампа,единият и край включваш(допираш) в фазата на контакта а с другият и край допираш до занулителните пера на контакта. При правилно свързване и при откачен защитен проводник от таблото лампата няма да светне ако светне това означава,че проводниците са объркани,ако има объркване няма да имаш нула в контакта,тоест тя е закачена за перата.Така обикаляш всички контакти за да определиш в кой кръг е объркването. Ако при откачен защитен проводник имаш нула в контакта тоест лампата свети между фаза и нула и фаза и зан.пера то тогава някъде нулев и защитен проводник са свързани на едно или се допират.Ако е така трябва да се види къде се "допират" нулев и защитен.
8180 - майстор
FM STEREO написа:
Изключваш всички ел.уреди от контактите.
........................
Откачаш защитният проводник от таблото.
Колега,
Той питащият все още не е отговорил на въпроса има ли ОТДЕЛНИ занулителна и заземителна шини в таблото, нито показа снимка - странно защо. Допускам, че той е "рабитил" там.

Относно "изключването" - стана дума (Junak по-горе), че най-малкото трябва да се проверят И твърдите връзки - бойлер, фурна и т.н., както и евентуално включени менте-разклонители НАВСЯКЪДЕ в жилището.
DMN - майстор
yyayya написа:
излишно е да убеждавам някой със снимки .
Като чета това ти изказване, излишното нещо, което забелязвам е да ти се обръща повече внимание в тази тема. Една снимка може спести много ненужни и излишни обяснения, особено от лаик(ти) в тази материя, и то търсещ уж помощ.
FM STEREO - специалист
8180 написа:

Относно "изключването" - стана дума (Junak по-горе), че най-малкото трябва да се проверят И твърдите връзки - бойлер, фурна и т.н., както и евентуално включени менте-разклонители НАВСЯКЪДЕ в жилището.
Да,благодаря за допълнението забравих за уредите на твърда връзка,най добре е питащият да потърси квалифициран ел.техник,който да му свърши работата.

Тема "маса на таблото при дефектнотокова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: