• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Iwani - напреднал
Здравейте, заел съм се с реновирането на професионална фурна Пауталия 3. Инсталацията е преправяна многократно, но аз желая да я изградя по оригиналния образец. Всяка фурна има терморегулатор и ключ на степени, както и ключове ON/OFF. Фурната работи на трифазен ток. Търся схема за свързаване на фурните. Искрени благодарности!
zz_stefanov - майстор
По спомен имаха и контактор, който се управляваше от терморегулатора.
Предполагам твоята е тая http://img04.olx.bg/images_prodavalnikc ... snimki.jpg щото има и без терморегулатор.
За да я възстановиш не е необходимо да си ядрен физик, но дали схемата ще бъде оригиналната не знам. Схеми в нета не намерих. Поправяли сме такива и схема не ни беше необходима.
Връщаш ме в казармата :)
Iwani - напреднал
За жалост всичко се е разпаднало и нямам никакъв образец за работа. Трябва да си сачинявам някакво свързване, а не ми се рискува. Благодаря!
zz_stefanov - майстор
Не знам как си с тоците, но схемата не е сложна.
Първо провери всички нагреватели дали са в ред. След това виж как са включени към ключовете. Те са стандартни 4 или 5 тактови. Горните и долните нагреватели са на отделни ключове.
При контактора също може да има изненади ( с каква бобинка е - са 220 или 380 V), то и как са разпределени отделните фурни по фазите. Мисля, че самите нагреватели си бяха на 220 V.
Първо захранването на всяка фурна минава през главния и ключ, после през контактора управляван от терморегулатора, след което към ключовете съответно на горния и долния нагревател.
Много зависи какво е останало вътре.
Iwani - напреднал
Благодарности за отделеното време! Нагревателите са частично здрави, но съм купил нови! С електротехниката съм запознат, но не в подробностите (механик съм). От инсталацията не е останало абсолютно нищо, но при последното преправяне е свързвано без каквато и да е било регулация, тоест само включено на макс. Разбира се , терморегулаторите са премахнати варварски и са подменение просто с галетни ключове. В оригинал, би трябвало ключовете да се 5-степенни. Не разбирам, къде трябва да бъдат тези контактори, май няма да се справя за жалост! :sad:
zz_stefanov - майстор
Ако няма терморегулатор, контактор не е необходим. Слага се защото терморегулатора е слаб за 6-те kW на фурната.
Аз лично не съм готвил на нея и не знам колко и се ползва регулацията на температурата. Има такива които се регулират само с 4 степенните ключове. В нета е пълно със схеми на свързването им.
тук е за бойлер но е аналогично viewtopic.php?t=40325&start=20#p600150
Последна промяна от zz_stefanov на пет авг 26, 2016 10:43 pm, променено общо 1 път.
Iwani - напреднал
Знам, че има опростен модел, но готвачът иска да има оригиналната терморегулация, Разбрах за какво са контакторите. :)
Iwani - напреднал
Прегледах доста схеми и ето какво разбрах. Фазата преминава през прекъсвач, преди галетния ключ, за горните и долните нагреватели отделно. Терморегулаторът прекъсва фазата към всички нагреватели. Не разбирам за какво е третият прекъсвач и как се свързва. Прикачам схема, която представя как разбирам аз нещата. Означил съм всяка позиция с цифра. Ако може да ми опишете къде греша, което е сигурно. Благодарности!
Прикачен файл:
img1.jpg
img1.jpg (81.47 KиБ) Видяна 3076 пъти
zz_stefanov - майстор
Освен да е изключване нацяло преди терморегулатора, друго не мога да измисля.
Останалото е така както си го описал, само дето не си споменал контактора той е заедно с терморегулатора.
Нали няма осветление (аз поне осветена не съм виждал) ?
Iwani - напреднал
Не, няма осветление, нали всяка от трите фази се отговаря за по една фурна?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Схема за фурна Пауталия 3 - ­ 3-етажна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: