Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gamencerista - специалист
Колеги монитора след 5 години бой най накрая се предаде. Понеже почти никога не се гаси при едно прибиране вкъщи просто си спеше. Но така и не се събуди :sad: Пуска се, показва картина за секунда и гасне, като индикаторите си работят за пуснат монитор.
Модела е Samsung SM2270HD с тв тунер.
Един познат смени всички кондензатори без най-дебелия понеже не го намерихме по магазините и проблема останаха.
Звънях на едно две места и казват - лампа/лампи и цени от 80 лв и гаранция 2 месеца.

Откъде се купуват тези лампи и лесна ли е смяната им.
gamencerista - специалист
Довечера ще покажа монитора разглобен.
MamaMy - майстор
Сакън само не барайте защитата ако ви е мило имуществото. Собствения ми сервизен монитор се запали поради блокирана защита. Едната от 4 лампи беше изгоряла. За 15" монитор не си заслужаваше труда да разлепям матрицата за да сменя лампата, а и цената на самата лампа. Блокирах защитата и той с леко червенеене си работеше докато един ден както си стоеше постоянно включен, а аз правех нещо друго, замириса силно на бакелит. Докато се усетя от къде излиза пушека се появи и открит пламък. Спрях разклонителя и го угасих с един препарат за почистване сложен в пръскалка. Това имах под ръка. Като го отворих видях, че на тази лампа която правеше номера, буксата се е разтопила и платката е започнала да гори под нея. Високото напрежение е помпило и накрая е пробило изолацията. Ако не бях в този момент там само мога да си представя какво би се случило. Моя съвет е дори да не монтирате лампата в самата матрица, оставете я отзад да си виси, но си сложете нова лампа. Ако има за смяна няколко се замислете дали си заслужава и ако да, сменяйте. Ако не, сменяйте монитора.
petromaniq - специалист
Ами ако е дефектирал инверторния траф. Моя самсуняк му разкарах едната секция поради междувитково и сега работи на 2 лампи, поносимо и с изолирана защита.
hidrazin - майстор
simplex написа:
Защитата се спира с цел диагностика, а не като постоянно решение. Най-малкото дефектната лампа/група трябва да бъде изключена. Понеже при проблем с която и да е лампа, инверторът гаси всички, няма друг начин да се намери проблемната.
Това не е вярно. Въобще не е нужно да елиминираш защитата за да откриеш дефектната ламба.
Ако е от ламба де.
Но пък спирането на защитата и изключването на ламбите една по една е един много добър начин да си гръмнеш я трафа на инвертора, я самия инвертор.
:partyman:
hidrazin - майстор
simplex написа:
...Няма да изключваш лампи при работещ инвертор. Елиминираш защитата при изключен монитор, изключваш определена лампа и прецъкваш, да видиш дали ще запали с другите лампи. Никой не те кара да го държиш включен повече от 1-2 секунди, колкото да видиш дали тръгва.
Честно казано скоро не бях чел по-големи простотии.
За 1-2 секунди я разбереш нещо я не но пък е напълно достатъчно да направиш пробив на трафчето.
:partyman:
hidrazin - майстор
simplex написа:
Хайде тогава да дадеш алтернатива, като критикуваш? Как можеш да разбереш, че една лампа е дефектна без специални инструменти, без да имаш резервна и без да имаш възможност да я запалиш?
Лесно е. Ти да не би да си вярваш че по сервизите търсят какъв е чипа и как да му изключат защитата? :shock:
:partyman:
petromaniq - специалист
Едва ли може да се даде оценка на лампа за 1-2-3- секунди има си време за да се разгрее за да и се види емисията - нищо че са CCFL. Случвало ми се е лампа с нагорял цокъл кога пали, кога не и ефекта е като с изтощена лампа. И отиваме на ръка да види око да пипне. Случка която не винаги води до благоприятни последици. Пусти "сандвич"! Или да се мине на ЛЕД ленти от потрошени матрици. Е малко зор за пригаждане, ама поне ще кара до следващата подмяна на кондензатори.
gamencerista - специалист
Малко се забавих със снимките

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (108.28 KиБ) Видяна 1147 пъти

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (44.6 KиБ) Видяна 1147 пъти

Тема "Лампа монитор Самсунг ?!?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: