Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
anuwar88 - специалист
Здравейте, приятели!

Изчетох огромна част от изписаното по въпроса във форума и посмятах бая по таблиците за сеченията на проводниците и А на АП.
Моля Ви за съвет дали съм предвидил всичко както трябва за кухня, около 15 кв.м., без ДТЗ. Кабелите ще се полагат в гофре, под гиспокартон на профили или ще се коват със скоби по стената, отново зад ГК конструкция на профили.

1 кръг - ПВВ-МБ1 2х1.5мм + Предпазител 10 А – контакти (телевизор, кафемашина,миксер,кана за вода и т.н.) и осветление
2 кръг - ПВВ-МБ1 2х2.5мм2 + Предпазител 16 А – хладилник, пералня, миялна,аспиратор
3 кръг - ПВВ-МБ1 2х6мм2 + Предпазител 20 А – печка, котлони, микровълнова печка (тук и 4мм2 май ме оправя, но за всеки случай ...)

Чета, че мостов кабел не се полага в тръба или канал за проводници и мнения, че си се полага без проблем ...
Как ви се струва като план? Някъде бъркам ли?
Предварително благодаря и ако има неястно ще ги уточня с удоволствие! :supz:
muhala - майстор
Мостов проводник не се полага в гофре. Ползвай СВТ.
Искаш да използваш 2x кабели. Използвай трижишен задължително!
10А предпазител е малко за кана за вода и др.
shadow__01 - майстор
anuwar88 написа:
Как ви се струва като план? Някъде бъркам ли?
Малко са ти кръговете!
Печката (с котлоните) на отделен кръг. Пералнята и миялната също на отделни кръгове. Всеки на 16A предпазител.
Контакти, кафемашина, хладилник, кана за вода и осветление и др. дребни уреди може и заедно на един кръг. Добре да се пусне 4мм кабел и да се направят разклонения с 2,5мм за различните "зони" на подредба на уредите. Може всичко на един 20A предпазител.
muhala написа:
Искаш да използваш 2x кабели. Използвай трижишен задължително!
Той написа, че няма да има ДТЗ. Защо му е трето жило? Оскъпява всичко. Може просто да си занули контактите.
Последна промяна от shadow__01 на нед авг 28, 2016 10:35 pm, променено общо 1 път.
muhala - майстор
Една идея. Сложи си едно табло 6 или 8 позиции в кухнята и го захрани с 6мм2 кабел от главното. После си пускаш колкото искаш кръгове от малкото табло.
anuwar88 - специалист
Благодаря за коментарите!

Егати, язък ми за четенето, явно нищо не съм разбрал ... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Значи, накратко предлагате :

1 кръг - ПВВ-МБ1 2х1.5мм + Предпазител 16 А – контакти (телевизор, кафемашина,миксер,кана за вода и т.н.) и осветление
2 кръг - ПВВ-МБ1 2х2.5мм2 + Предпазител 16 А – хладилник, пералня, миялна,аспиратор, микровълнова печка
3 кръг - ПВВ-МБ1 2х6мм2 + Предпазител 16 А – печка, котлони
4 кръг - ПВВ-МБ1 2х2.5мм2 + Предпазител 16 А – пералня, миялна

Няма смисъл от 20А АП?
Или мостов кабел и се кове със скоби, или СВТ в гофре като препоръчвате СВТ-то.
Добре е и да е трижилен, ако решим ДТЗ в даден момент.
Muhal, отделно табло няма да слагаме - ще имаме едно общо с 3-4 АП за кухня, 1 АП за бойлер и по 1 АП за отделните стаи с 50А АП.
muhala - майстор
anuwar88 написа:
Благодаря за коментарите!

Егати, язък ми за четенето, явно нищо не съм разбрал ... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Значи, накратко предлагате :
....
Аз отново повтарям, че мостов кабел не се полага в гофре, а само в замазка.
Не си помисляй да го слагаш покрай профилите без гофре. Зад картон -> СВТ.

Ето цените на кабелите. Няма да те гътнат 50 ст/метър допълнително за трето жило.
Кабел ПВВ-МБ1 2х 2.500 кв.мм 0.97лв/м.
Кабел ПВВ-МБ1 3х 2.500 кв.мм 1.46лв/м.
Кабел СВТ 3х 2.500 кв.мм 1,51лв/м.

Кръг 1: Не бих сложил 16А предпазител на 1.5мм2 проводник. Сложи 2.5мм2.
Кръг 3: Няма нужда от 6мм2 за фурна и котлони. Според мен 4мм2 е ОК. Какви са фурната и котлоните ?
Кръг 4: Пералня, миялна. Имаш пералня в кръг 2 също.

Аз бих направил следното:
1 кръг: СВТ 3х2.5мм2 АП16А контакти (телевизор, кафемашина,миксер,кана за вода и т.н.)
2 кръг: СВТ 3х2.5мм2 АП16А контакти (хладилник, пералня, аспиратор, микровълнова печка)
3 кръг: СВТ 3х4мм2 АП20А печка
4 кръг: СВТ 3х4мм2 АП20А котлони
5 кръг: СВТ 3х2.5мм2 АП16А миялна
6 кръг: СВТ 3х1.5мм2 АП6А осветление.

Ако искаш комбинирай 3 и 4 кръг с 25А предпазител и 4мм2 кабел.
Осветлението ако искаш го елеминирай. Много е удобно осветлението да е на отделен предпазител ;)
Предимството на трижилния кабел не е само възможността за ДТЗ, а безопасността. Защитния проводник не е токопроводим, не загрява, не нагаря. Ако прекъсне нулата на трижилния кабел няма да те шибне ток от корпуса на електроуреда.

ДТЗ е силно препоръчителна. Струва около 36 лева с ДДС маркова такава.

Казваш 50А главен предпазител. Какъв е кабела, който влиза в таблото (захранващия) ?
anuwar88 - специалист
Момци, мерси за съветите, оценявам ги!
За кабелите – трижилни CBT в PVC гофре – ясно! :-D
Наистина съм омешал пералня и миялна 2 пъти. :?
Изрових мощностите на уредите, които съм харесал, което трябваше да направя изначално и за което се извинявам, но не съобразих ...
Общо взето е нещо такова :

Изображение

Като гледам, ако се пусне фурната, заедно с трите котлона, което на теория е невъзможно ... отиваме на 9000 KW. Не можех да си обясня защо някои ги слагате на отделни кръгове едно от друго, ама като че ли ми става ясно. :D
За фурната не съм сигурен, че чета спецификацията правилно –
„Консумация на енергия конвенционално (kWh) - работна камера 1 - 0,85 kWh
Консумация на енергия при принудена конвекция на въздуха (kWh) - работна камера 1 - 0,79 kWh
Мощност на електрическата връзка (W) - 3 580 W“

Т.е. тук да си гледам 3 580 W като мощност, нали така? Откъде идват тези 3580 като имаме макс 850 и 790 вата консумация и само една работна камера ?

Muhala, сериозно ме "замисли" за ДТЗ и май ще сложа.

Финално:
1 кръг:СВТ 3х2.5мм2 АП16А контакти (телевизор, кафемашина,миксер,кана за вода и т.н.)
2 кръг:СВТ 3х4мм2 АП25А контакти (хладилник, пералня,миялна, аспиратор, микровълнова печка) - тук имаме макс 6330 вата / 220 В = 28,77 А , т.е. 25А АП е достатъчен на 4 кв. кабел. :?
3 кръг:СВТ 3х4мм2 АП20А/АП25А печка и котлони (ще коментирам дали ще се пускат накуп печка и повече от един котлон...ако да - 2 кръга)
4 кръг: СВТ 3х1.5мм2 АП6А/АП10А осветление.

Ограничавам кръговете, защото на таблото искам да има още :
1 кръг - бойлер
2 кръг - баня
3 кръг - хол - контакти и осветление
4 кръг - сервизно помещение - - контакти, осветление и един консуматор 1,5 кв
5 кръг - коридор - осветление

:shock:
anuwar88 - специалист
simplex написа:
Като ще се пуска гофре, може да се ползват ПВ-А1 проводници. Първо е по-евтино, второ може да се издърпат, ако има нужда от смяна. Грапав и неравен СВТ кабел така се дърпа в гофрата, когато е замазана, а кабелът е направил 100 прави ъгъла.
Последно - според мен ще спестиш МНОГО кабел и ПАРИ, ако пуснеш 6мм2 ПВВ-МБ1 от главното табло до кухнята, а там поставиш едно малко табло само за кухнята. Спестяваш от това кабелите на всеки кръг да минават по един и същи път, както и неудобството с присъединяването на 5-6 кабела с общо 15 и нагоре жила в таблото на апартамента, което вече сигурно е претъпкано.
Ще ме извиняваш, ама ПВ-А1 не е ли едножичен меден проводник? :? Знам, че задавам тъпи въпроси, ама съм много бос, както и личи ... :lol:

Гофрата няма да е замазана, а ще е под ГК конструкция.

Това не го уточних, защото беше друга темата, но в моя случай говорим за къща на 3 етажа само с 1 табло между 1 и 2 етаж.
Сега, при ремонта, искам да сложа отделно табло на 1 етаж над входната врата, но да не е отделно само за кухнята, а да влизат и другите стаи в него. В този случай какво предлагаш? 6 квадрата кабел от основното табло до новото табло и после отделните кръгове да минават един и същи път? :? Другият вариант е да сложа новото табло над кухнята - ще се вижда и няма да е красиво, но ще спестя сума ти кабеляк?
Гост - специалист
Тинки, не вкарвай човека в тези филми. Не всеки гледа като теб на първо място икономията.
Да вземе да си постави и по едно табло във всяка стая, а?
Ей тъй- за красота.
muhala - майстор
OK. Струва ми се, че вече разбирам намерението ти.

По-горе беше писал, че не искаш табло в кухнята. ОК. Така да бъде. Тогава наистина трябва да се ограничиш от към кръговете в кухнята.

Предполагам, че грила на фурната е 2400W. Останалите нагреватели и вентилатори са 800-900W. 3580W е инаталираната мощност (сумата на всички консуматори във фурната). Мисля, че ако се пусне грила, другите не работят. Нека все пак приемем, че мощността е 3,6кв.
Забележете, че производителя е дал мощността в kWh. Ако отворите същата фурна в интернет на друг език (Английски например) там ще пише kW без часове. Ебаси идиотите.

Не се отваря изображението, но казваш, че котлоните са три. Предполагам, че са 1800, 1800, 1200 W. Това прави 4800W.
Съмнявам се дали могат да се пуснат всички заедно.

Общо за плотовете и фурната имаш 8400W. Това е абсолютния теоретичен максимум, който съм 100% сигурен, че не може да се достигне.
Според мен макса е грила на фурната (2400) + два котлона (1200+1800), което дава 5400W.
Коефициент на едновременност 0.8 и обща консумация 8400W = 6720W. Това прави ток 29А.
От тук http://www.filkab.com/files/catalogs/file_31_bg.pdf гледаш колко може да понесе СВТ-то в изолирана среда -> 25А.
Тези 25А са 5750W. Малко повече от това, което предположих по-горе, че може да бъде пуснато едновременно.

Аз спокойно бих сложил СВТ 3х4мм2 с 25А предпазител за фурната и котлона.
Ако искаш да си още по-спокоен си пусни две линии по 4мм2. една за фурната и една за котлоните. Но явно не искаш много кръгове и т.н.

Относно първите два кръга. Аз не бих сложил контакт на кръг, където имам 25А предпазител. Максимума е 16А.
Пералнята и миялната са големите консуматори.

Сложи ги на отделни кръгове. Например:
1 кръг:СВТ 3х2.5мм2 АП16А контакти (телевизор, кафемашина,миксер,кана за вода и т.н. и пералня)
2 кръг:СВТ 3х2.5мм2 АП16А контакти (хладилник, миялна, аспиратор, микровълнова печка)
3 кръг: го коментирах по-горе.
4 кръг: оветлението на кухнята или пък на целия етаж.

Тема "Кръгове в кухня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: