Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
muhala - майстор
ДТЗ не я интересува дали третия PE проводин е вързан към земята или към нулата.
Ако видиш мнение съдържащо "истинска земя", "арматурата на панела", "тръба на парно" и т.н. веднага спри да ги четеш.

ДТЗ е токов трансформатор. Фазата и нулата минават през него. Ако големината на тока през фазата и нулата са еднакви всичко е ок. магнитния поток през тороида е 0 -> ДТЗ не изключва.
Ако уреда дефектира, някаква част от тока започва да тече и по PE проводника (третия). Тогава тока през фазовия проводник е по - голям от този през нулевия (нали част от тока тече вече по PE проводника). От тук и магнитния поток вече не е 0. Ако защитата е за 30mA, то при ток > от 30mA магнитния поток ще е достатъчен, за да генерира напрежение, което да задейства механиката на палеца. ДТЗ ще изключи.

Относно това, къде отива третия проводник. Аз предпочитам, да отиде на нулата в главното табло (на входа, на улицата), където имеданса до средната точка на трафопоста е почти 0, а нулата е заземена многократно по пътя си.

Не бих разчитал единствно на заземителен кол, на койот имеданса не се знае какъв е. Тоест, може да е толкова голям, че тока на късо да не е достатъчно голям, за да задейста АП-тата.

До колкото разбрах кабелите ще са зад ГК конструкция. За какви гофрета става дума ?
anuwar88 - специалист
muhala написа:
До колкото разбрах кабелите ще са зад ГК конструкция. За какви гофрета става дума ?
Кабелите ще са зад ГК конструкция в самата кухня, в коридора няма ГК към момента и ще се прави в един бъдещ период.
Затова идеята ми беше кабелите, които тръгват от таблото на 1 етаж над входната врата, четири или пет на брой, и минават около 5м. докато стигнат кухнята да бъдат събрани в гофре и вкопани в стената по пътя си до кухнята. Бъркам ли?

Благодаря за разясненията за ДТЗ и таблата. :prayer:
muhala - майстор
Пак си помисли за едно табло в кухнята (зад шкаф без гръб). Много по-лесно ще стане. Пускаш си един мостов кабел в мазилката в коридора 6мм2. Стига до таблото в кухнята. От там ти тръгват СВТ-та. Повярвай ми ще си спестиш много копане, нерви и псуване, а и пари.
Гост - специалист
muhala написа:
Пак си помисли за едно табло в кухнята (зад шкаф без гръб). Много по-лесно ще стане. Пускаш си един мостов кабел в мазилката в коридора 6мм2. Стига до таблото в кухнята. От там ти тръгват СВТ-та. Повярвай ми ще си спестиш много копане, нерви и псуване, а и пари.
Също така си помисли за варианта като падне предпазител в това табло и ти не си си вкъщи, а някой, който не знае за това скрито табло. Отива в коридора да види кой предпазител е паднал- всичко си е ОК.
Дали ще му дойде на ума да почне да отваря кухненските шкафове да търси скрито нейде табло?
nikolov333 - майстор
Зад капака на печката е идейно..затваряш и капака и щат не щат ще го видят..разбира се ако си решил никога да не местиш печката и да не слагаш вградени котлони.. :roll:
В кухнята у нас го сложих в картона, но на това ниво ще има открити рафтчета и няма да се вижда много от нещата върху тях..
Понеже ми дойде тясно местото събрах табло за 8 предпазителя и имам само една обща ДТЗ за 4 кръга, та ако реша може да сложа и още едно в шкафа..

Прикачен файл

Tablo_kuhnia.JPG
Tablo_kuhnia.JPG (60.57 KиБ) Видяна 1346 пъти
DundyTheCroc - майстор
Николов, само жената да не види камъка на стената, че ще иска :-D
При мен таблото за кухнята ще е в килера, който е от другата страна на стената, където големите консуматори, а и там ми излиза трифазният ток.
hidrazin - майстор
Гост написа:
Също така си помисли за варианта като падне предпазител в това табло и ти не си си вкъщи, а някой, който не знае за това скрито табло. Отива в коридора да види кой предпазител е паднал- всичко си е ОК.
Дали ще му дойде на ума да почне да отваря кухненските шкафове да търси скрито нейде табло?
Кви са тези фантасмагории? Да не си гледал много филми?
И кой ще е тоя дето не знае?
- жената - Няма как да не знае какво и къде има в кухнята. Ама тя и да знае няма да пипа а първо ще се обади по телефона.
- комшията - Няма работа при жена ти докато те няма.
- децата - Те не трябва да си играят с тока и няма какво да бърникат из таблото.
- гости - Не е прието някой да бърника из чужда къща.
- крадец - Хич не ми дреме че му е спрял тока.
Айде да не си фантазираме толкова.
Днешно време една кухня е основния консуматор в едно жилище.
Само фурната е колкото бойлера + два климатика.
Прибавяме плот с котлони, пералня, миялна, микровълнова, тостер, фритюрник, хладилник, ледогенератор, кухненски робот, малък телевизор, кафемашина ... да изброявам ли още???
Естественото решение е табло в кухнята. И не толкова за икономия на кабел.
Само си помисли какво гофре ще ти трябва за 6 кабела и как ще ги тикаш вътре.
И какъв канал ще трябва да се копае.
:partyman:
Гост - специалист
Абе, слагайте си го където искате. На кой както му е кеф. ( буквално и преносно)
И за да излезем от филмите- две седмици сестра ми бяха на море и ми остави ключовете от къщата си, за да храня кучето, да поливам градината и да се вижда, че щъкат хора из двора. Е, трябваше да преровя всички шкафове в кухнята, за да открия кафето...Не се наложи да проучвам как е изградена ел. инсталацията- не е паднал предпазител и не ми се е налагало да търся завряно някъде на скришно място табло ...
hidrazin - майстор
Гост написа:
...Не се наложи да проучвам как е изградена ел. инсталацията- не е паднал предпазител и не ми се е налагало да търся завряно някъде на скришно място табло ...
Нормално, те предпазителите не са направени да падат за щяло и нещяло.
Особено пък когато няма много консумация (няма хора).
И ако беше паднал башон какво?
Нямаш телефон, не си си платил сметката за него, откраднали са ти го ... ???
:partyman:
muhala - майстор
hidrazin написа:
...
Само си помисли какво гофре ще ти трябва за 6 кабела и как ще ги тикаш вътре.
И какъв канал ще трябва да се копае.
:partyman:
Предполагам на автора не му се прави това:
Прикачен файл:
IMG_20160131_203854.jpg
Прикачен файл:
IMG_20151128_144152.jpg
Прикачен файл:
IMG_20151127_200754.jpg
Тук има доста гофрета, защото има и за ТВ, НЕТ, Ток за шкафа с рутера и другата апаратура, бойлер, кухня (табло), осветление (девиаторен ключ) и т.н. много кабели и много игра.

Автора си решава. Достатъчно идеи и съвети има в темата.

Тема "Кръгове в кухня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: