• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thebugger - специалист
Здравейте, има ли някой по на ,,ти,, с високочестотната техника да ми обясни някои неща. Започнах проект лампов FM предавател с хептодна лампа 6и1п, обаче се натъкнах на няколко проблема. Схемата е същата като в това клипче но с руски хептод вместо американски https://youtu.be/xSzpPXLFO2s . Идеята на тази схема е че няма антена. Самата бобина излъчва стабилно количество вълни. Проблемите на които се натъкнах са:
1. Изключително нестабилна носеща. Реших да енкапсуловам проекта в метална кутия, но се замислих дали това няма да екранира и излъчването, все пак бобината ще е вътре, а няма външна антена. Ако е такъв случая, много ще съм благодарен ако някой ми обясни най просто как мога да съгласувам някаква външна антена към този предавател. Не е нужно да е перфектно просто да бачка.
2. Сравнително слабо излъчване и много насочено. В общи линии излъчването според моя преценка е не повече от 10-20mW, защото едвам го хващам в другата стая и то централно срещу бобината.
3. Доста мръсно излъчване. В радиус няколко метра заглушава почти всички станции в FM обхвата, освен някои по силни. Това лично си го обяснявам отново на липсата на екранировка. Постоянното смущаване на носещата от какви ли не фактори я кара да ,,бяга" насам натам, това ще го изясня след като екранирам всичко като хората.
lecki - специалист
Направи си с транзистор/и няма да имаш толкова главоболия.
Антената я свържи трансфораторно (няколко намотки отгоре бобината на трептящия кръг)
проводник до около 1/4 от дължината на вълната.
Стабилизирай захранването или най-добре кварц.
Успех.
FM STEREO - специалист
Носещата ти е нестабилна защото нямаш кварц в генератора,той служи за стабилизация на честотата му освен това захранването на генератора трябва задължително да бъде стабилизирано,смущенията в обхвата идват от това че генератора бълва много хармоници,което е недопустимо. В съвременните предаватели генератора(осцилатора) излъчва на много по ниска честота, а след него се слага умножител на честотата,така се избягват хармониците и смущенията на ефира а и стабилността на честотата му се подобрява. При умножение на честотата обаче мощността постигната от лампата е много по слаба от колкото когато тя работи като обикновен вч. усилвател. С този предавател рискуваш да те посетят чантаджиите от КРС.
Последна промяна от FM STEREO на вт авг 30, 2016 12:09 pm, променено общо 1 път.
thebugger - специалист
Аз за сега повече от 20-30mW не съм успял да предам, а и работя по него предимно вечер. Така или иначе, ако евентуално направя нещо, няма да го ползвам в София. Сега по темата, захранването съм го филтрирал изключително добре и блокиращи дросели съм наслагал. Не мисля че проблемът идва оттам. Кварцова стабилизация не съм замислял, досега все съм си мислел, че стабилизацията ще е твърде добра и няма да постигна достатъчна девиация. Аз друго си мислех. Тези хептоди не са ли много мръсни лампи със всичките тия решетки все си мисля че са много нелинейни? Аз мислех нещо подобно по въпроса. Един обикновен генератор на Хартли (добре екраниран) или евентуално кварцов генератор както казвате, макар че това не знам как ще стане и една отделна реактивна лампа. След това едно буферно стъпало (за което ще ми трябва малко помощ, защото не съм сигурен как да го направя, но имам доста високочестотни лампи, като EF80, ECC85 и т.н.) и накрая като усилвател на мощност схемата която прикачам. И още един въпрос, как по дяволите да настройвам капацитета на променливоте кондензатори, без да добавям своя и да дестабилизирам всичко. Имам чувството че е физически невъзможно. Някакви идеи?

Прикачен файл

vhf1watt1.gif
vhf1watt1.gif (5.55 KиБ) Видяна 1708 пъти
FM STEREO - специалист
Не нужно да изменяш капацитетите,слагаш бобини с въртяща се сърцевина и така изменяш индуктвността. Генератора може да се направи транзисторен,колкото колекторият ток на транзистора в генератора е по малаък например 15mA толкова честотата е по стабилна,естествено и мощността му е по малка,не хвърля надалече хармониците са по малко а ако ги има са с нищожен интезитет и няма да смущават ефира. За такава малка мощност не са ти нужни лампи,по добре с транзистори,няма нужда от отопление,захранване на анодни вериги и.т.н. Схеми бол в интернета.
thebugger - специалист
Ами нещо такова? Хибридно, ма отвсякъде. Съчетах генероторното/модулаторно стъпало от известната схема ,,Вероника,, ,която всъщност е точно с удвоител на честотата и поне доколкото съм чувал отзиви за нея е била супер стабилна и едно средно сложно лампово крайно стъпало с доста често намиращата се 6ж1п. Като се замисля, мисля, че имам и 6ж5п, която е лъчев тетрод и може и по добре да сработи. Все тая това ще се уточни. Мисля че това е добър компромис, защото транзисторните генератори съм забелязал че са по стабилни, а лампите стават най добре за крайни стъпала. Само не знам дали няма да се създаде някякво несъгласуване на импедансите между лампата и генератора. Все пак благодаря много и ако има още някой съвет относно конструкцията, би дошъл добре ;)

Прикачен файл

FM-TRANSMITTER.png
FM-TRANSMITTER.png (98.49 KиБ) Видяна 1680 пъти
nikolovvd - майстор
thebugger написа:
... имам доста високочестотни лампи, като EF80, ECC85 и т.н.
Лампи, които се използваха в телевизорите Опера, Пирин, Плиска и други производни на тях. Обърнал ли си внимание, че винаги когато се в схемата на ВЧУ или МЧУ върху лампата има поставен алуминиев цилиндър? Разгледайте схемите на хетеродините и виж как е стабилизирана честотата!
thebugger - специалист
Да, забелязах че на лампите, работещи с високи честоти, често ги екранират с външен цилиндър. Както и да е, отказах се от лампите във ВЧ схеми. Имах малко късмет с 6И1П и това ми е достатъчно. Реших да правя транзисторен FM предавател, по доста известната схема ,,Вероника,, ,но имам една пречка, която е доста голяма. KV1310 се използва за варикап в схемата. Да намеря този диод в България и близко до невъзможно, разгледах където можах за варикапи, но не намирам нищо подходящо. Попаднах на тази картинка и се оказва че BYV26C работи в нужния диапазон, обаче забелязах че диапазона го дават за 1MHz. Та въпросът ми е, капацитетът на диода, зависи ли от честотата или само от напрежението в обратна посока? Защото, ако този диапазон важи само за 1MHz, 100 пъти по висока честота, няма да му хареса :D

Прикачен файл

Untitled.png
Untitled.png (13.1 KиБ) Видяна 1555 пъти
nikolovvd - майстор
В старите тунери за София 31, 81 и други, има варикапи, които ще ти свършат работа.
petromaniq - специалист
Абе какъвто и да е регенератор не може да му се стабилизира честотата без кварц или задаваш генератор. Капацитивно ще се влияе, колкото и да му е стабилно захранването. Но пък кварца ще му свие честотната лента. Другото са АДЧ-та в приемника или VFO.
  • 1
  • 2

Тема "Високочестотен експеримент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: