Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Привет отново,

живея в малка кооперация която е на АКТ15 предстой въвеждане в експлоатация /след година две/но за целта освен тромавата система трябва и с енергото да се сключи договор но искат много пари и за сега нямаме възможност.

кооперацията е на три етажа с по два апартамента в момента живеем три семейства/собственици/ и ще сме тъка докато не се въведе в експлоатация.

Въпроса ми към компетентните електротехници в раздела е следния:

кооперацията е на промишлен ток/времянка/ трифазен 15 Kw с 25А предпазител и от там до трите апартамента става монофазно кабела е СВТ3*10 в единия апартамент ще се живее рядко тоест остават два апартамента който ще ползват този ток.Ще имаме ли проблеми с мощността и въобще с тока да падат предпазители и др.
Ще се ползват два болера две печки три климатика два хладилника и две перални това е за двата апартамента мощните консуматори.
Сложели сме си по един контролен електромер за да можем да си делим сметка.
Предстой зимен период има ли вероятност да имаме проблеми и какво бихте ме посъветвали.
В момента от три месеца ползване и нямаме проблеми никакви но все пак да попитам компетентните.
така ще е доста дълго време като нови потребители няма да има:)

Благодаря предварително.
DundyTheCroc - майстор
Предполагам всеки от имотите е закачен на една от фазите, т.е. тока в един апартамент е ограничен до 25А, колкото е и предпазителя. Грубо сметнато това са по 5.7 киловата на имот, прецени си дали ти стига за консуматорите или като пускаш бойлера ще трябва да спираш печка примерно.
5,7 КW панелните блокове не са ли 6КW.Всеки апартамент е закачен на отделна фаза.
За тази партида трифазната платихме около 800 лв сега ако подадем молба за увеличаване на мощността примерно на 50А предпазител около 11КW на фаза струва около 2200 лв ще се приспаднат ли тея 800 лв някой да е минавал през такъв филм:)
DundyTheCroc - майстор
Аз съм в панелка, предпазител в ГРТ 63А, не ще да е 6 киловата само, то проточния ми е 7 :)
hidrazin - майстор
svetoslav_vn написа:
5,7 КW панелните блокове не са ли 6КW.Всеки апартамент е закачен на отделна фаза.
За тази партида трифазната платихме около 800 лв сега ако подадем молба за увеличаване на мощността примерно на 50А предпазител около 11КW на фаза струва около 2200 лв ще се приспаднат ли тея 800 лв някой да е минавал през такъв филм:)
Щом нямате акт 16 значи ще живеете там незаконно. Тази временна партида е предназначена за ползване само от строителя.
В момента едва ли ще можете да подадете молба за увеличаване на мощността.
И да я подадете в качеството си на какви ще я подадете?
Като му дойде времето ще трябва да си сключите нови договори (всеки по отделно) за партида до 15kW би трябвало да ви струва по 696 лв на жилище.
Три етажа с по две жилища стават 6 отделни партиди.
Мисля че би трябвало да ви ги приспаднат тези 800 лева за времянката но то излиза по 133 лева на жилище.
Все пак направете справка в местното ЕРП или в Наредба 6 от 2014-та година за присъединяване.
:partyman:
PCL82 - майстор
DundyTheCroc написа:
Аз съм в панелка, предпазител в ГРТ 63А, не ще да е 6 киловата само, то проточния ми е 7 :)
Това, че на основата и капачката пише 63А и някой е сложил вложка 63А не значи, че е предвидено толкова. 63А е максимума на основата. Понеже захранването е с 6мм2 и оригиналният електромер е за 40А, то правилната вложка е 35А. Тези 35А дават възможност за 1,45 пъти претоварване в рамките на един час без изгаряне на предпазителя.
DundyTheCroc - майстор
PCL82 написа:
DundyTheCroc написа:
Аз съм в панелка, предпазител в ГРТ 63А, не ще да е 6 киловата само, то проточния ми е 7 :)
Това, че на основата и капачката пише 63А и някой е сложил вложка 63А не значи, че е предвидено толкова. 63А е максимума на основата. Понеже захранването е с 6мм2 и оригиналният електромер е за 40А, то правилната вложка е 35А. Тези 35А дават възможност за 1,45 пъти претоварване в рамките на един час без изгаряне на предпазителя.
При нас цялото ГРТ е обновено и от ЧЕЗ са сложили 63А АП, друг е въпроса колко ток ще понесе 6мм2.
nikolov333 - майстор
При нас 63А със стопяема вложка и 6мм2 захранващи, нямат проблем вече 20 години..може и да са с повече мед от днешните..не знам, само основата на вложките на някой са за сменяне понеже искрят..
kozl - майстор
svetoslav_vn написа:
За тази партида трифазната платихме около 800 лв сега ако подадем молба за увеличаване на мощността примерно на 50А предпазител около 11КW на фаза струва около 2200 лв ще се приспаднат ли тея 800 лв някой да е минавал през такъв филм:)
Тази партида би трябвало да е открита на строителя по документ.
Аз съм минал пътя за увеличаване на мощността и платих разликата м-у стойностите на такса присъединяване, при условие, че електромера остана същия трифазен и смениха само предпазителя. Това във ЧЕЗ. Отделно обаче платих и такса за проучване към стотина лева и проект към 50 лева и те така.
DundyTheCroc написа:
При нас цялото ГРТ е обновено и от ЧЕЗ са сложили 63А АП, друг е въпроса колко ток ще понесе 6мм2.
ЕРП не отговаря за кабелите от главното табло до другите табла, така че и на 1 квадрат ще сменят предпазителите.
А да и като сменяха предпазителя и направиха проверка на другите абоната и на всички, които бяха сменяни с по-мощни без това да е регламентирано в ЧЕЗ им ги смениха със стойности по договор.
PCL82 - майстор
nikolov333 написа:
При нас 63А със стопяема вложка и 6мм2 захранващи, нямат проблем вече 20 години..може и да са с повече мед от днешните..не знам, само основата на вложките на някой са за сменяне понеже искрят..
Един случай от София: Малка 4 етажна топлофицирана кооперация с по 2 апартамента на етаж от 60-те години. Захраване хариено-маслен кабел 4х10мм2 мед от въздушна мрежа, предивен за главни предпазители 50А и апартаменти с 25А 4мм2 ПКИ + една монофазна парида абонатна/общи нужди. Актуално състояние: добавен главен шалтер 80А, главни предпазители 160А зад дървен капак. Предпазители за апартаментите сменени с основи за 63А и вместо 35А са сложени 63А на 4мм2-красота в дървено табло.

Тема "15 Kw трифазен ток" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: