Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dodimarkov - помощник
Здравейте,

Изчетох много информация относно детекторите за движение за движение тъй като в момента ремонтирам коридора и желая да поставя два детектора след един ключ, чрез което да елиминирам съществуващи три отделни кръга за осветление на две стълбищни площадки и стълбище.
В момента положението е:
1.Стълбищна площадка първи етаж: един ключ, който управлява две крушки
2. Стълбище: два девиаторни ключа и една крушка.
3. Стълбищна площадка втори етаж: един ключ, който управлява една лампа.

Всички крушки са LED V-Tac, 10W

Желая да прекарам нов проводник, който да започва след единия съществуващ ключ, за да мога все пак лесно да изключа датчиците и крушките без да свалям бушони.

И да поставя по един 360° датчик на двете стълбищни площадки.

В магазина харесах датчик за около 15лв, който беше с три проводника.

Въпросите ми са:
1. Четох, че някои датчици не могат да управляват LED крушки? Харесания от мен (не успях да го снимам, за да покажа марка и модел, но беше с три проводника) дали ще работи с LED крушки или трябва да търся специфични датчици?
2. Има ли смисъл да поставям цялата инсталация след ключ, тъй като само датчиците ще управляват крушките?
3. Бихте ли ми предложили схема, как правилно следва да свържа желаните от мен 4 крушки между два датчика, моля.
Гледах схеми при които датчика подава фаза към крушките, но гледах и други при които бяха дали, че затваря нулата, което ми се видя странно - знам, че ключовете трябва да затварят фазата, следвам тази логика, че и детектора следва да се свързва по същия начин.

Приемам всякакви мнение, критики и наставления които да касаят конкретно запитаното от мен два детектора и лед крушки.

Благодаря за отделеното време и съветите.
FM STEREO - специалист
По добре си монтирай по едно осветително тяло с датчик навсякъде,няма да преправяш нищо,само тези лампи, които се управляват от девиаторите ще трябва да ги захраниш наново,останалите ключове ги замостваш и си готов.
dodimarkov - помощник
FM STEREO написа:
По добре си монтирай по едно осветително тяло с датчик навсякъде,няма да преправяш нищо,само тези лампи, които се управляват от девиаторите ще трябва да ги захраниш наново,останалите ключове ги замостваш и си готов.
Благодаря за идеята колега, сега ги погледнах този тип осветителни тела. Доста скъпо ще ми излезе да сложа 4бр при положение, че най-евтините са х20лв.

Като изгори крушката може ли да се сменя само тя или как са устроени - спре ли да свети сменяш с ново?

Гледах и лед крушки се предлагат със сензор, но са х12/15лв.

Понеже стените са разкъртени, свалях ламперия и сега е момента ако ще променям ел. Инсталацията.
iliya_i - майстор
Виж тук отговора на въпросите си: http://www.leds4economy.com/plafon-2he2 ... ina-1.html

А защо трябва да са 4 бр? Достатъчни са 2 бр. на двете площадки срещу стълбището.
dodimarkov - помощник
iliya_i написа:
Виж тук отговора на въпросите си: http://www.leds4economy.com/plafon-2he2 ... ina-1.html

А защо трябва да са 4 бр? Достатъчни са 2 бр. на двете площадки срещу стълбището.
Вече ми стана ясно. Интересно решение са, но са необходими минимум 3бр в моя случай.

Причината е че стълнището ще остане неосветено ако има х1 на стълбищните площадки. Като гледам 18лв е цената без крушките със светодиодни ще стане пак солено.

Някой който да каже дали ще сработят детектори с лед крушки, както ми е идеята по-горе?
iliya_i - майстор
Живея в блок. Лампите са ни само на етажните площадки и осветяват и стълбището. На междинните площадка нямаме лампи. Светло е достатъчно за да не се пребиеш, но трудно ще бродираш гоблени там. Опитай като светнеш само етажните без стълбището.
dodimarkov - помощник
iliya_i написа:
Живея в блок. Лампите са ни само на етажните площадки и осветяват и стълбището. На междинните площадка нямаме лампи. Светло е достатъчно за да не се пребиеш, но трудно ще бродираш гоблени там. Опитай като светнеш само етажните без стълбището.
Говорим за осветление в къща. Стълбищните площадки са Г-образни и просто няма как да се освети и площадката и стълбището. А с три такива тела ще отиде над 80лв - и пак ще трябва да къртя и местя с малко местата на лампите.

При положение, че имам крушките ми се иска да ползвам част от кабелите или не е проблем да прекарам 7/8м нов проводник, за да навържа всичко през детектори вместо ключове - както написах по-горе правя ремонт и или ще закупувам детектори или трябва да купувам освен тела и нови ключове, защото след 31г служба съществуващите са като бакелит и се изпочупиха.
dodimarkov - помощник
http://www.leds4economy.com/mobile/prod ... 0&langId=0
Такива детектори гледах днес в местната строителна борса.
iliya_i - майстор
Това е само сензора - без лампите. Като ще слагаш сензори не ти трябват ключове. Но с 4 такива сензора ще спестиш около 20 лв. в сравнение с лампите със сензор. Но ще трябва да пускаш кабели за тях. Ако вземеш лампи със сензор не ти трябват нови кабели. Просто ключовете накъсо. Къртене подмазване, материал, кабели - 20 лв. ще стигнат ли за това? А крушки ще трябват при всички положения. Те са консуматив.
dodimarkov - помощник
Разбирам те. Това е по-интелигентното решение. Ако бяха нужни само 2 даже щеше да е и по рентабилно. Стените са разкъртени и не е проблем прекарването на кабели - след ламперията има много канали,макар и вече почти да ги замазах и шпакловах.

Ако избера този вариант няма да замоствам ключовете, защото са за подмяна и става безмислено да купувам нови, които да са замостени. От разпределителните ктии само ще им пусна фазата без да ходи до ключа, а тях ще хи замажа.

Вероятно ще трябва да преместя с 1м мястото на тялото при стълбищната площадка на първи етаж.

На стълбището лампата е на стената. Гледах за стенни плафони, но са все тип тавански за 360° - или аз не съм намерил?

Тема "Свързване два детектор за движение в коридор след ключ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: