Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
jordanvass - майстор
Става въпрос за станция, в която непрекъснато се включват и изключват електромотори (помпи) с обща инсталирана мощност около 400 KVA. Повечето мотори са с плавен пуск и стоп от честотни преобразуватели, но има и такива с контакторно превключване звезда-триъгълник. Има и чести превключвания към захранване с дизелов агрегат. Вероятно от многото преходни процеси от комутациите на тези силно индуктивни товари, лампите в сградата и уличното осветление горят много често. Ползваме обикновени лампи с нажежаема жичка, луминесцентни с електронен баласт 2х36Вт и натриеви 75Вт за улично. На луминесцентните горят електронните баласти, а ЛНЖ понякога си заминават още на втория ден. Халогенните също.
Моля, посъветвайте ме какви лампи да ползвам, за да издържат на описаните условия възможно по-дълго. Станцията е гаранционна и промени в инсталацията са недопустими. Мога само да сменям лампите и електронните баласти. С какви е най-добре? Някакви практически съвети за удължаване на живота им?
shadow__01 - майстор
Кондензаторна уредба/батерия няма ли монтирана?
hidrazin - майстор
Вероятно думкат от пикове при комутацията. Тези с инверторите ги изключи.
То не че ЛНЖ, пурите и ЛЛ дето се продават са и много читави де.
Може да пробваш да отрежеш пиковете с по един варистор на входа на всяко осветително тяло.
:partyman:
fbr - майстор
jordanvass написа:
На луминесцентните горят електронните баласти,
А с конвенционалните баласти какво е положението.
shotik - майстор
Преди години имаше идея , да се свърже последователно диод и да е във фасонката.
Друго ,което съм правил е , на велосипед във фара монтиран диод и лампата е 3.6 В /при 6.3 В на динамото/ , така карах доста години ,без да изгори , даваше добра светлина и при сравнително ниска скорост, служеше като регулатор.
jordanvass - майстор
Всички ЛЛ са с електронни бласти. Смятам първо тях да подменя с дросели, които не са толкова чувствителни към пикове и претоварвания. За варисторите и аз имам леки съмнения, че при тази усилена инсталация и тези големи пикове няма да живеят много. Диод би предпазил ЛНЖ, но мощността ще падне наполовина, а лумените много повече, пък и лампите ще почнат да трепкат дразнещо. Най голям е зорът в помещението с ГРТ. Там инсталацията е с най-ниско вътрешно съпротивление, пиковете са най-мощни и съответно пораженията най-големи.
Чираче - майстор
Мислил ли си за LED пури вместо луминисцентни?
ESPACE - майстор
Лед пурите нали и те имат вграден драйвер, щом пукат баластите ще заминат и драйверите. най-добре с класиката -дросел и стартер.
jordanvass - майстор
Чираче написа:
Мислил ли си за LED пури вместо луминисцентни?
Да, мислил съм, ама като за най-неудачния вариант. :lol:
Колкото повече електроника и полупроводници, толкова по-чувствителни към пикове елементи.

Тема "Лампите ми горят много често" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: