Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Hoвoceлckи - майстор
vlado79 написа:
Окей...
когато свалям горният край на намотката при пускане си жужи и заварява , но не мога да преценя къде е силно и къде слабо...имам чувството , че е еднакво :)
Според мен това е превключването. Потърси някой електроженист за консултация. Възможно е разликата в големината на тока при различните степени да е наистина малка. Това не е най-добрата схема за електрожен, но не мисля, че си заслужава преправянето му. Това е "класика в жанра": Изображение
Ключът ти би трябвало да прави последователно 6 пъти верига между двойка изводи. Ако се загледаш при въртене на ръкохватката би трябвало да го забележиш. Правиш мост (късо) от едната им страна и там връзваш жицата излизаща от най-долната клема (като си я откачил отгоре). Другите краища на съответните контакти - към клемореда. Реално степените ще трябва да наредиш с налучкване ... Ако дадеш хубави снимки на ПЕП-а, така че да се виждат всичките му изводи, може да успея да ти спретна картинка с връзките "като за теб" :wink:
Може да погледнеш тук, евентуално тук и тук. Може да ти просветне повече :)
zdravcho - специалист
Схемата от sandacite.com може да те подведе. Тя е за купешки електрожен тип КРА-КРА. В тях има високоволтови намотки и от двете страни на магнитопровода, а нисковолтовата заваръчната е само от едната страна. Което налага свързването на високоволтовите намотки по начина показан на схемата по-горе. Твоят електрожен е самоделка - не че е лошо направен, но едва ли е изпълнен по схема на КРА-КРА-то. От снимките е видно, че долната намотка е по-голяма и с по-дебел проводник - нисковолтовата за заваряне. Дали под нея има и високоволтова на този етап само може да гадаем. Според мен твоята схема е тази:
Прикачен файл:
Elektrojen.JPG
Elektrojen.JPG (17.11 KиБ) Видяна 5138 пъти
Отделните секции на високоволтовата намотка са изведени на изводите направени на горната по-тънка намотка. Предполагам че са изведени последователно, т.е. колкото по-нагоре е сложен моста на клемореда - по-голям заваръчен ток или по-малък. На практика с големия черен клеморед в ляво е реализиран превключвателя от моята схема, като моста не се откача от най долния извод, който отива към захранване. Мести се само горния извод на моста към съответната секция на намотката. Този ключ който ти имаш не знам дали ще върши работа - трябва да се "прозвънят" изводите за да се опише в коя позиция кои изводи са свързани. Отделно че е само за 10А ток.
hidrazin - майстор
А според мен този електрожен няма нищо общо със схемата дадена от Новоселски.
По-скоро е изпълнен по тази схема, плюс още един извод. Променят се броя на навивките разположени само на едното рамо.
Прекалено му са малко изводите за да е превключване на намотки разположени по двете рамена.
Пък и се вижда на снимката. Не е най-добрият вариант, нооо... каквото, такова. Нали работи?
Нека използва това, което каза moimoimoi - да измери при различните положения напрежението на вторичната (на празен ход).

Изображение
:partyman:
P.S. Изпреварили са ме.
Hoвoceлckи - майстор
hidrazin написа:
А според мен този електрожен няма нищо общо със схемата дадена от Новоселски.
Естествено, че няма. infomar още в началото казва, че му се губят въпросните изводи.
Явно не съм се изказал по най-разбираемия начин. Подчертах в цитата действие на питащия, с което фактически той вече е превключвал степени. То и други назад го бяха казали, но той като, че ли не вдяна. Не усетил промяна. При такова изпълнение мисля, че е напълно нормално промяната да е минимална. При по-голяма напрежението на вторичната ще слезе под праг, при който няма да се пали електродът. Класиката с "Кракра" я показах информативно. Имам такъв собственоръчна изработка, точно много як за битови нужди (и точно толкова тежък :-D ).
angelfilev - специалист
vlado79 написа:
Ангеле...нито съм казал , че ИСКАМ , нито съм пренебрегнал нечие мнение (освен може би твоето).
Пиша за проблема за да получа адекватни решения (ако са възможни такива) и да избера това...което е лесно изпълнимо за мойте познания по електроника , електричество , високотокови и както желаеш го наречи.
Както споменах по горе...не разбирам и питам...
Имам клеморед , който може би работи (казвам "може би") защото не знам как точно да измеря промените след като местя жиците.
Ако мислиш/те , че сте се изчерпали то нема приключим тази тема и ще се оправям както мога.
Иначе Ти благодаря...адски "позитивно" мнение и този "някой" дори и с псевдоним е опоменал името си...просто Владо.
Благодаря на Всички за отделеното време можете да игнорирате тази тема не желая да съм в нечия тежест.
Владо, не приемай нещата лично, защото ако имахме лични отношения вероятно щяха да са добри и уважителни. От моя гледна точка проблемът ти е незначителен. Бих могъл да ти дам съвети и наставления подобни на съществуващите, а също и други, но блокират на ниво "не знам, не разбирам".
Темата ти е интересна за мен за да видя как от "не знам, не разбирам" в крайна сметка се решава един проблем. Не се отказвай, давай обратна информация и ще се радвам на краен резултат защото уважавам упоритостта. Форумът очевидно е добронамерен.
zdravcho - специалист
Ааааа , а каква е разликата между минималният и максималният заваръчен ток конкретно в случая е съвсем друг въпрос, на който отговор може да даде само човекът направил въпросния трансформатор. Може да е съвсем различна от 40-50А до 160-180А примерно. Тъй като човека си го е правил за свои собствени нужди, може да е заложил други параметри - примерно по-финно регулиране(през по-малка стъпка) на заваръчния ток в по тесен диапазон примерно 100-140А, и за не тренирания заварчик да няма голяма разлика
vlado79 - специалист
Благодаря за усилията да ми помогнете...
Мерих като горния край го свалям с по една позиция надолу на празен ход , обаче омовете се побуркват...дава различни стойности на всяко местене.
Да речем...свалям горния край с 1 надолу...меря и се получава... 17.543 , 0.5789 , 249.31 и напрая след 3-4 местения на стойности замръзва на 0000.
На всяко местене..ей такива изчепени мерни единици на ом....меря омове.Не знам правилно ли е...изобщо това ли трябва да меря и на ом ли да меря.
Ангел ако нещата бяха на живо няма да е така.Аз не съм лош човек...и ти не си за което благодаря.Трябва да има добри хора...напоследък света се изчекна много :)
Няма да се откажа...ще търся начини...ако трябва ще взема нов ключ...по мощен , ще намеря разбирач...и за ръчичка у дома...за каса бира може и да помогне :)
zdravcho - специалист
Влади,
съпротивлението се мери в омове - мери се без да е под напрежение апаратурата. Напрежението се мери във волтове - тогава мерим под напрежение. Сигурен ли си, че си мерил съпротивление(омове) под напрежение. Притеснява ме да не си изгорил мултицета и за това да ти показва 0000. Ако ще мериш напрежение - мултицета в позиция ~V обхват 200, мериш между двата дебели проводника за заваряване. Сменяш само позицията на горния извод на моста по клемореда и си записваш. Като местиш моста изключваш от мрежата!!!
vlado79 написа:
Мерих като горния край го свалям с по една позиция надолу на празен ход
Казваш мерил си под напрежение, като си местил моста на различни позиции на клемореда - ако нищо не е изпушило, не са падали бушони, жужи си нормално - може да заключим, че електрожена си работи нормално. Трябва да се пробва в работна обстановка. Свързвай му едни кабели с щипка и ръкохватка и пристъпи към тестове. Според мен с електрод 2,5мм не може да няма разлика между най-горно и най-долно положение на моста.
vlado79 - специалист
Мултито би трябвало да бачка и то...не съм го осаферил...то служебно де та се тая ама... :) Мери де...не е като да не.Мерих едни батерии и всичко показва.
Меря така както ми казваш...на омове при пуснат електрожен щото казаха , че при пуснат на волтаж може да стане мазало.На съпротивление не е изключвало нито бушони нито нищо...той електрожена работи безупречно.
Трябва да почна както казваш с електроди...само , че...имам 4мм само ония малките 2,5 ги яде като солетки и не останаха :)
Ама ще купя.
zdravcho - специалист
Човек, или грешно са ти казали или не си разбрал правилно! Точно обратното е. Когато мериш съпротивление в омове апаратурата не трябва да е под напрежение. Мултицета има батерийка и той пуска ток от нея когато мериш съпротивление и си прави измерването. Затова ако апаратурата е под напрежение и мерим съпротивление може да стане мазало. Когато мериш напрежение вече апаратурата е захранена. Успех с пробите.

Тема "Свързване ключ на електрожен." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: